Q-Switch Nd-Yag ile Dövme Silme

Dövme yaptırmış, fakat çıkartmak isteyen kişiler ne yapacak; dövme çıkarmanın şu anki teknoloji ile en güvenli, en etkin yöntemi Q-switch lazerlerdir. Lazerler cilde zarar vermeden dövme boyasını parçalayıp, dövmenin silinmesini sağlayabilirler. Bu nedenle dövme silmek için en iyi yöntemdir.

LAZER DÖVMEYİ NASIL SİLER?

Q-switch lazerler nanosaniye de atış yaparlar. Bu sayede cilde zarar vermeden derinin içindeki boya partiküllerini hedefler. Lazer ışını boya partikülleri tarafında tutulur, ısıya dönüşür. Isınan boya partikülleri parçalanır. Böylece makrofaj denen vücudun çöpçü hücreleri boya parçacıklarını ortamdan uzaklaştırarak dövmenin silinmesini sağlarlar. Uygulanan lazer işlemi, uygun dozda verildiğinde cilde zarar vermez. Uygun dozlardaki lazer tedavisi ciltte yanık, skar oluşturmaz.

RENKLİ DÖVMELER SİLİNİR Mİ?

Boyanın rengine göre değişik dalga boylarında Q-switch lazerler vardır. En kolay çıkanlar siyah ve koyu mavi gibi koyu renklerdir. Beyaz ve sarı gibi açık renkler çok zordur, tam olarak çıkmayabilirler. En sık kullanılan lazer; siyah ve koyu renkleri etkileyen Q-switch Nd yag lazerdir. Renkli dövmeler daha zor silinir, daha uzun seanslar ister, sarı ve ten rengi dövmeler tam silinmeyebilir.

DÖVME SİLDİRMEK NE KADAR SÜRER?

Ama ne yazık ki dövme sildirmek, yaptırmak gibi kolay değildir. Q switch lazer kullanılsa da dövme çıkarmak, zahmetli ve uzun seanslar gerektiren bir işlemdir.  Kaç seans uygulama yapılacağı, boyanın rengine, derinliğine, dövmenin yaşına, yapılma yerine göre değişmektedir. Koyu renkli amatör dövmeler daha az seans ister, daha kolay çıkar. Profesyonel dövmeler daha derine işledikleri için, çıkarmak daha zordur. Çok renkli dövmeler ve üst üste yapılan dövmeler çok zordur. Seans sayısı artar, sonunda yalnızca rengi açılıp gölge halinde kalabilirler. Boyun gözaltı gibi, derinin ince olduğu bölgelerde, lazer ile dövme çıkarma işlemi, yüksek joule uygulamadığı için daha zordur. Dövme yapılalı ne kadar çok zaman geçtiyse çıkarmak o kadar kolay olacaktır. Çünkü zaten vücudun savunma hücreleri boyayı ortamdan uzaklaştırmak için çalışmaktadır. Sonuç olarak dövme çıkarma işlemi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 4-10 seans uygulanması gerekmektedir.

DÖVME SİLDİRME AŞAMALARI NELERDİR?

Q-switch lazerler ile dövme çıkarma işlemi seans seans yapılan bir işlemdir. Her seansta dövmenin rengi biraz solar. İki seans arasında 4-6 hafta geçmesi gerekir. Bunu nedeni, her seans sonra parçalanan boya partiküllerini ortamdan uzaklaştırılacak, zaman geçsin istenir. İşlem sırasında boya partiküllerinin parçalandığı hemen görülebilir. Lazer atışı yapılan bölge hemen beyazlar. Bu lazerin etkili olduğunu gösterir.

DÖVME TAM SİLİNİR Mİ?

Q switch lazerler dövme çıkarmanın en iyi yolu olmasına rağmen renkli, derine işlenmiş, üst üste yapılmış dövmeler tam olarak çıkmayıp gölge halinde kalabilirler. Cerrahi işlemlerin az veya çok iz bıraktıkları göz önüne alınırsa, dövmesini çıkarmak isteyen kişiler için Q-switch lazerler en iyi alternatiftir.

 

Diğer Videolarımızı Görmek İçin Tıklayın


Bize Mesaj Gönderin