Leke Tedavisi

LEKE TEDAVİSİ

Leke oluşmasında en büyük etken güneştir. Gebelik, doğum kontrol hapları gibi hormonel nedenler, yaşlılık, ilaç kullanılması, ağda, kaşımak, yolmak gibi cildi tahriş eden diğer nedenler güneşle bir araya gelerek leke oluşmasına neden olurlar.

Peki neden bazı insanlarda leke oluyor diğerlerinde olmuyor?

- Bunun nedeni genetiktir.  Bazı kişilerde genetik olarak yatkınlık vardır.  Bu genetik olarak yatkın insanlarda güneş,  leke oluşturur.

LEKE NASIL OLUŞUR?

Güneş, derimize rengini veren, deride bulunan melanosit adlı hücrelerimizin ürettiği melanin dir. Bazı genetik olarak yatkın insanlarda; güneş, bölgesel melanin miktarı artar, leke oluşur.

LEKE OLUŞMASINI NASIL ÖNLEYEBİLİRİM?

Mutlaka güneş koruyucu kullanılmalı.  Güneş koruyucu kullanılsa bile direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çalışın. Lekenin bir diğer nedeni de ağda gibi tahriş edici işlemlerden sonra güneşe çıkılmasıdır. Mümkünse güneş gören bölgelerde (bıyık, çene gibi ) ağda, ip cımbız gibi tahriş edici kıl alma işlemleri uygulamayın. Eğer uygulandıysanız güneşten korunmaya çalışın.

SİZİN LEKENİNİZ HANGİSİ?

MELAZMA
Hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonel nedenler leke oluşumunu tetiklerama sadece güneş ışığınla temas bile melazmaya sebep olabilir. Kadınlarda daha sık görülmekle birlikte erkeklerde de görülebilir. Sınırları keskin  daha çok alın, yanaklar, bıyık bölgesine  simetrik yerleşen lekelerdir.

POSTİNFLAMATUAR HİPERPİGMENTASYON
Ağda, ip cımbız gibi yöntemlerle kıla alıp cildi tahriş etmek, cildi kaşımak,  koparmak travmalar,  ekzema, akne gibi cildi tahriş eden nedenlerden sonra oluşan lekelerdir.

SOLAR LENTİGO
Yaşlılık lekeleri de denir. Çünkü, yaşlı kişilerde yıllar içinde güneş çok kalmaya bağlı olarak oluşur.   Güneş gören bölgelerde, yüz, kol, el, omuz ve dekolte gibi yerlerde görülen.  Kahverengi bazen ciltten kabarık lekelerdir.

ÇİLLER
Ailevi özellik gösterir. Genetik olarak yatkın olan özellikle beyaz tenli kişilerin yüz ve vücutta açık renkli küçük lekelerdir. Güneşten korunma hem çillerin koyulaşmasına neden oldukları hem de kötü huya çevirebileceği için çok önemlidir. Özellikle derinin güneşe maruz kalan bölgelerinde çocukluk döneminde ortaya çıkan, kış mevsiminde ve eriksin dönemde soluklaşma eğilimi gösteren ve çapları çoğunlukla 5 mm’nin altında olan kırmızı veya açık kahverengi maküller dir. Beyaz tenli, kızıl saçlı kişilerde aşırı derecede yaygındır.

DOĞUMSAL LEKELER

OTA NEVÜS
Komsu fasiyal derinin, skleranin, oküler kasların ve periosteumun yanısıra konjonktivayi ve göz kapaklarını tutan, yüzün yanında görülen bir maküler lezyon. Histolojik özellikler bir mongolyen lekenin özellikleri ila bir mavi nevüsün özellikleri arasında değişkenlik göstermektedir. Yüzde göz çevresinde, alın ve bazen kulağa kadar uzanan bölgede tek taraflı olarak bulunan kahverengi çoğu zaman mavi-siyah renkli lezyonlardır.

ITO NEVÜS
Sırt ve omuzda yerleşik mavi-siyah renkli lezyonlardır. Doğumla birlikte ve birkaç ay sonra gözlemlenen bölgesel lekeler fazla sayıda olmadığı taktirde önemli değildir. Ancak sayıları fazla ise nörofibromatosis açısından değerlendirilmelidir.

LEKE TEDAVİSİ UYGULAMA ALANLARI

 Güneş lekeleri,

 Melezma (gebelik maskesi),

 Efelid (çil),

 Lentigo (yaşlılık lekeleri),

  Post inflamatuar hiperpigmentasyon(cilt yaralanmaları sonucu oluşan lekeler)

  Sivilce lekeleri           

LEKE TEDAVİSİ NASIL YAPILMALI?

Leke tedavisi için öncelikle objektif kriterler belirlenmeli bunun için biz, Tedaviye başlamadan önce Reveal cilt analiz sistemini kullanarak fotoğrafınızı çekiyoruz.

Reveal cilt analiz sitemi;

Yüksek çözünürlükte hasta fotoğrafları çeker. Polarize ışık kullanarak yapılan çekimlerde lekelerin belirlenmesini sağlar Böylece hem bu bilgileri size  bilgisayar çıktısı olarak size vermemizi sağlar hem de tedavinin gelişimini görmemizi sağlar. Tedavi sonrasında ne kadar düzelme olduğunu görebilirsiniz.

LEKE TEDAVİSİNDE KULLANILAN YÖNTEMLER

THULIUM LAZER;

Leke tedavisinde, şu anki teknoloji ile en etkili tedavi yöntemlerinde bir tanesi Thulium Lazerdir. Çünkü Thulium Lazer direkt olarak lekeye neden olan renk veren hücrelerin (melonositlerin)  olduğu tabakaya etki eder. 1927 nm dalga boyunda enerji göndererek, minik kanallar açar. Bu şekilde lekeyi oluşturan melanin maddesinin sentezlenmesini azaltır. Melanin azalınca lekede azalır.

KİMYASAL PEELİNG;

Glikonik asit, TCA(triklor asetik Asit)gibi kimyasal splusyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin)soyulmasıdır. Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Lekelerin tam olarak geçmesini sağlayamaz fakat lekelerin rengini açar, cildin daha parlak daha sağlıklı görünmesini sağlar hepsinden önemlisi daha sonra yapılacak leke işlemleri için cildi hazırlar. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır işlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

PRP ;

Kişinin kendinden alınan kanın, santrifüj işleminden geçirilip iyileştirici hücrelerin ayrılıp, tekrar aynı kişiye iğne ile verilme işlemidir. Tek başına leke yok etmeye yetmez fakat kollajen miktarını artırır, cilt kalitesinin daha iyi olmasını sağlar. Böylece, leke açıcı tedavilerden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

FRAKSİYONEL CO2 LAZER

Cildin derin katmalarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede hem leke tedavisinde hem de akne skarı, kesi izi gibi cilt yenilemeyi gerektirecek diğer tedavilerde kullanılabilir. Koyu tenli kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Yazın kullanılmaz.

Q-SWITCH Nd-YAG LAZER;

Günümüz teknolojisinde cilde zarar vermeden leke açmak için kullanılan en etkili yöntemdir. Ağrılı bir yöntem değildir. Tedaviden sonra ciltten herhangi bir kabuklanma oluşturmaz. 2 hafta aralıklarla uygulanmaktadır. Lazer tedavileri uzman doktor tarafından yapılması gereken ciddi işlemlerdir. Bu işlemler uzman doktorlar tarafından yapılmazsa yeni lekelerin oluşmasına neden olabilir. Görüldüğü gibi leke tedavisinde en iyi sonuç için tek tedavi yetmemektedir. Kişinin cilt tipine, lekenin derinliğine göre farklı tedavileri birlikte uygulamak gerekmektedir. Hangi tedaviden kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişiklik gösterir. Ortalama 5 -6 seansta %50 azalma sağlanabilmektedir. Seanslar arasında size önerilen leke acıcı kremleri kullanmanız gerekmektedir. Lekelerin yeniden oluşmaması için güneş koruyucu şarttır. Güneş koruyucu; yüksek koruma faktörlü (spf 50) olmalı ve günde 2 – 3 kez yaz- kış kullanılmalıdır.

LEKE TEDAVİLERİNİN FİYATI NASIL BELİRLENİR?

Leke tedavisi seans seans yapılır ve her seans için ücret alınır. Ne yazık ki şu seansta kesin biter diye bir şey söylenemez. Genellikle her seansta %10 - %20 bir açılma sağlanır. Kaç seans süreceği lekenin deriliğine, sizin güneşten ne kadar koruyacağınıza bağlıdır. Be nedenle kişiden kişiye farklılık gösterir.

Diğer Videolarımızı Görmek İçin Tıklayın


Bize Mesaj Gönderin