Botoks

Botox, botulinum toksin içeren bir ilaçtır. Botulinum toksini kasları geçici olarak felç eder. Kaslar hareket etmediği için üstünde kırışıklık olmaz. Böylece,mimik hareketlerinde bağlı kırışıklıkları yok etmek için kullanılır. Genel dolaşıma katılmaz, botox yalnızca iğne yapılan yerde kalır.Botox tüm dünyada yıllardır, FDA onayıyla kullanılan bir tedavidir. İşlemden sonra hemen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz.

 

Botoks’un kullanıldığı alanlar 

-Göz kenarı (kaz yağı),

-Kaş ortası (kaş çatma çizgisi),

-Alın çizgileri,

-Dudak üstü çizgileri (sigara çizgileri),

-Burun üstündeki çizgiler ( tavşan burnu),

-Boyun çizgileri,

-Avuç içi ve koltuk altı (terleme tedavisi) .

 

 

Botox ile terleme tedavisi;

Botox aynı zamanda aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır. Botoks, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikâyetçi olan kişilerde bu bölgelere  botox tedavisi önerilir.

 

 

Botox nasıl uygulanır? 

Botoks,  enjeksiyon şeklinde uygulanır fakat öncesinde uyuşturucu krem sürüldüğünden  ve çok ince insülin iğneleri kullanıldığından çok ağrılı bir işlem değildir. Sonrasında hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz, daha sonrasında hiçbir sorun yaratmaz.

 

Botox etkisi ne kadar sürer? 

Etkisi 2-3 gün sonra başlar, ortalama 4-6 ay sürer. Sonra etkisi geçer, kas hareketleri geri döner. Kırışıklıklar eski halini alır, kesinlikle daha kötü olmaz. Tekrarlayan uygulamalar etki süresini uzatır.

 

Botox zararlı mıdır? 

Botox tüm vücuda yayılmaz, yapılan yerde kalır, bu nedenle sistemik yan etkisi yoktur. Uygulama sonrası iğneye bağlı geçici bir şişlik, morarma görülebilir fakat çok nadirdir. Botokstaki  asıl problem ehli olmayan kişiler tarafından yanlış uygulamaya bağlı problemlerdir. Botox mutlaka uzman doktor tarafından yapılmalıdır.

 

Botox kimlere yapılmaz? 

Botox'un gebelik ve emzirme döneminde zararlı bir etkisinin olup olmadığı henüz tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle gebelik ve emzirme döneminde botox uygulamalarının yapılmaması önerilir. Sinir­kas sistemine ait hastalığı olan kişilerde (Eaton­Lambert sendromu, myastenia gravis gibi) uygulanmamalıdır.

Paylaş:

Etiketler: Ankara, Dermatolog, Dr. Fatma Yıldız, Botoks, Fiyatları,


Bize Mesaj Gönderin