Çiller Nasıl Azaltılır?

Çiller; sınırları net olan, genellikle küçük boyutlu, kahverengi,  lekelerdir. Derimize rengini veren melanin adlı maddenin özellikle yüz, dekolte, omuz gibi güneş gören yerlerde çoğalıp, kümelenmesi ile oluşur. Çiller, genetik yatkınlık gösterir. Yani ailesinde çilli insanların olan kişileri çilli olması ihtimali daha yüksektir.Çil tedavisi için en uygun zaman güneşin ektisinin az olduğu sonbahar ve kış mevsimidir. Çünkü çil tedavilerinde, cildin lekeli kısmı uzaklaştırılıp alttan yen cilt gelmesi sağlanmaya çalışılır. Bu işlem sırasında alttan gelen cilt yine güneş alırsa, çiller yeniden koyulaşır.

 

Çilleri azaltmak için kullanılan tedaviler;

Çiller azaltmak için en uygun yöntem; birçok farklı tedaviyi birlikte kullanmaktır. Çillerin tedavisinde kullanılan tedaviler bazıları şunlardır; Kimyasal peeling; Glikonik asit, TCA(Triklor Asetik Asit) gibi kimyasal solüsyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin)soyulmasıdır. Üst tabaka soyulunca çillerin renginde belirgin açılmalar olur. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır işlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.Fraksiyonel CO2 lazer; Cildin derin katmalarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede hem çillerin renginin açılmasını sağlar, hem de cildin daha parlak daha canlı olmasına sağlar. Koyu tenli kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Yazın kullanılmaz.

 

Q-Switch Nd-Yag lazer; Günümüz teknolojisinde ciltte kabuklanma yapmadan, ağrı yapmadan çilleri azaltmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Leke açıcı kremler; Çilleri azaltmak için tek başına veya diğer tedaviler ile kombine olarak leke açıcı kremler kullanılabilir. Leke açıcı kremlerin geceden geceye kullanılması gündüz mutlaka güneş koruyucu krem kullanılması önerilir.

Çillerin azaltılması için farklı tedaviler birlikte kullanılırsa sonuç çok daha iyi olur. Bu tedaviler en az 3-4 seans uygulanması gerekir.

Paylaş:

Etiketler: Ankara, Dr.Fatma Yıldız, Çil, Çil Tedevisi, Güneş Lekesi,


Bize Mesaj Gönderin