Cilt Lekeleri Tedavisi

Güneş gören alanlarda, açık-koyu kahverengi renk değişiklikleri yani cilt lekelerli olabilir. Bunun nedeni melanosit denen cildimize renk veren hücrelerin aşırı melanin üretmesidir. En sık görülen türü gebelik maskesi de denen melezmadır.Cilt lekelerinin oluşma nedeni; Genetik yatkınlık çok önemlidir. Özellikle cilt rengi koyu olan bireylerde daha fazla görülür. Diğer önemli faktör güneştir, lekeler güneş gören yerlerde olur. Bunun dışında, gebelik, doğum kontrol hapları gibi hormonal nedenler leke oluşumunu tetikler

Cilt lekelerinin tedavisi;

Cilt lekelerinin tedavisi ne yazık ki uzun ve zahmetli bir tedavidir. Birçok seans gereklidir. En iyi sonuç kombine tedavi ile yani bir çok farlı tedaviyi birlikte

 

Kimyasal peeling ;

Kimyasal peeling, ciltte soyulma ve yüzeyel lezyonların ortadan kalkmasını sağlar.  Kimyasal peeling melazma iyi bilinen bir tedavi yöntemidir. Melazma tedavisinde kimyasal peeling temel etki mekanizması, istenmeyen melaninin ciltte kontrollü bir kimyasal yanma sağlanarak ortamdan uzaklaştırılmasıdır.. Kimyasal peelingler hiperpigmentasyon riski nedeniyle koyu ciltli hastalarda kullanılmamalıdır.

 

Lazer tedavileri;

Q-swicht Nd:Yag melazma en yaygın kullanılan lazerdir. 2 hafta arlıkla en az 4-5 seans önerilir. Diğer tedavilerle birlikte kullanılıcında sonuçlar çok yüz güldürücüdür.

 

PRP tedavisi

PRP  (Trombositten Zengin Plasma); Kandaki trombositlerrden yoğun serumu alıp tedavi edilmek istenen alana tekrar verilmesidir. Trombositler tarafından yara iyileşmesinde etkisi kanıtlanmış. Leke tedavilerinde özellikle lazerle birlikte kombine etmek tedavi sonuçlarının çok daha iyi olmasını sağlar.

 

Evde yapılabilecek leke tedavisi;

İlk yapacağınız mutlaka güneş koruyucu kullanılmasıdır. Doktora gidilmeden evde yapabileceğiniz işlem ise;  Limon suyu, ekşimiş süt gibi asit oranı yüksek maskeler uygulamaktır. Fakat cildi tahriş etmemek çok önemlidir. Çünkü tahriş, lekeleri artırır.Leke tedavileriyle lekeniz tam olarak geçse bile eğer güneşte çok kalırsanız lekeler mutlaka tekrar eder. Bu nedenle lekelerin yeniden oluşmaması için iyi güneş koruma zorunludur.

Paylaş:

Etiketler: Leke Tedavisi, Kimyasal Peeling, Cilt Bakımı, Cilt Lekeleri, Lazer tedavileri, Prp Tedavisi,


Bize Mesaj Gönderin