Leke Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Leke tedavisi için en uygun zaman güneşin ektisinin az olduğu sonbahar ve kış mevsimidir. Çünkü leke tedavilerinde mevcut lekeyi azaltabilmek için soyma tedavileri uygulanır, yani cildin lekeli kısmı uzaklaştırılıp alttan yen cilt gelmesi sağlanmaya çalışılır. Bu soyma işlemi sırasında alttan gelen cilt yine güneş alırsa yeniden leke oluşabilir. Bu yüzden özellikle leke tedavisi sırasında güneşten korunmak gerekir. Leke tedavilerinin yazın güneşin yoğun olduğu zamanlarda yapılması uygun değildir. Leke tedavisi bittikten sonrada yeniden leke oluşmaması için güneşten korunmak çok önemlidir.

 

Lekeler neden oluşur?

Derimize rengini veren, deride bulunan melanosit adlı hücrelerimizin ürettiği melanindir. Bazı genetik olarak yatkın insanlarda; güneş, gebelik doğum kontrol hapları gibi hormonal nedenler, yaşlılık, ilaç kullanılması gibi nedenlerle bölgesel melanin miktarı artar, leke olur. Lekenin bir diğer nedeni de ağda gibi tahriş edici işlemlerden sonra güneşe çıkılmasıdır.

 

Lekeler nasıl tedavi edilir?

Leke tedavisi uzun bir tedavidir. Çünkü özellikle eski lekeler birçok seans gerektirir. Lekelerin geçmesi için bir tedavi ne yazık ki yetmez. İyi sonuç alabilmek için; birçok farklı tedaviyi birlikte kullanmak gerekmektedir. Tabi ki tedavinin önemli bir kısmı da güneşten korunmak olmalıdır ki bizim açtığımız lekeler yeniden koyulaşmasın. Leke tedavisinde kullanılan tedaviler şunlardır;

 

KİMYASAL PEELİNG
Glikonik asit, TCA(triklor asetik Asit)gibi kimyasal splusyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin)soyulmasıdır. Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Lekelerin tam olarak geçmesini sağlayamaz fakat lekelerin rengini açar, cildin daha parlak daha sağlıklı görünmesini sağlar hepsinden önemlisi daha sonra yapılacak leke işlemleri için cildi hazırlar. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır işlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

 

PRP ;

Kişinin kendinden alınan kanın, santifüj işleminden geçirilip iyileştirici hücrelerin ayrılıp, tekrar aynı kişiye iğne ile verilme işlemidir. Tek başına leke yok etmeye yetmez fakat kollajen miktarını artırır, cilt kalitesinin daha iyi olmasını sağlar. Böylece, leke açıcı tedavilerden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.
 

FRAKSİYONEL CO2 LAZER;

Cildin derin katmalarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede hem leke tedavisinde hemde akne skarı, kesi izi gibi cilt yenilemeyi gerektirecek diğer tedavilerde kullanılabilir. Koyu tenli kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Yazın kullanılmaz.

 

Q-SWITCH Nd-YAG LAZER;

Günümüz teknolojisinde cilde zarar vermeden leke açmak için kullanılan en etkili yöntemdir. Ağrılı bir yöntem değildir. Tedaviden sonra ciltten herhangi bir kabuklanma oluşturmaz.

Paylaş:

Etiketler: Dermatoloji, Leke Tedavisi, Tedavi Zamanı, Hangi Mevsim Daha Uygun, Lekeden Korunma,


Bize Mesaj Gönderin