Yaşlanmayı Nasıl Geciktirebiliriz?

Öncelikle, yaşlanınca yüzümüzde neler olur? Yaşımızın artmasıyla, yıllar içinde yüzümüzdeki hacim ve kollajen azalır.  Buna yer çekimi de eklenince sarkmalar oluşur. Ayrıca  yıllar içinde cilt elastikiyeti azalır bu nedenle  kırışıklıklarımızı oluşturur.

 

Yüzümüzdeki yaşlılık etkilerini azaltmak için neler yapılabilir? Yaşlanma etkilerini azaltmak için cerrahi olarak yapılan yüz germe  ameliyatları yapılabilir. Fakat, ameliyatların genel anestezi altında yapılması, normal yaşama dönüşün uzun süre alması gibi nedenlerle herkes yaptıramamaktadır. Bu dışında  yüz ve boyundaki sarkmaları azaltmak, cilt kalitesini artırmak bu şekilde yüzün daha genç görülmesini sağlamak için ip tedavisi uygulanmaktadır.  Cerrahi olmayan tedaviler arasında peelingler, lazerler, iğneli radyofrekans tedavileri, ultrason tedavileri, botox, dolgu, PRP, dermaroller, mezoterapi, fibroblast tedavileri gibi pek çok tedavi yöntemi sayılabilir.

 

Hangi tedavi birinci tercih olmalıdır? Göz çevresi kırışıklığınız varsa botox, sarkmalarınız varsa ip ile yüz germe, yüzünüzde boşluk şekilde çizgilenme varsa (burun kenarlarından dudak kenarlarına uzanan çizgiler gibi) dolgu, leke probleminiz varsa peeling birinci tercih olmalıdır. Fakat bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir en iyi cevabı uzman hekiminizle görüşerek alırsınız. Cildimin yaşlanmaması için ne yapmalıyım? Mutlaka güneşten korunmalısınız. Güneş koruyucu kremler kullanın, yüzünüzü güneşlendirmeyin, solaryuma girmeyin. Bunun dışında sigara içmemek, sağlıklı beslenmek, vitamin eksikliği, allerji gibi hastalıklar varsa uygun tedavisi yani gene sağlık kurallarına uymak cildin sağlığı içinde önemlidir.

 

Yaşlanma etkilerini azaltmak için neler yapmak gereklidir?       

-Cilt kalitesini artırmak,

-Lekeleri azaltmak,

-Cilt tonunu eşitlemek,

-Çene (gıdı), yanak sarkmalarını toparlamak,

-Boynun daha gergin görülmesini sağlamak,

-Yüz ovalinin daha güzel görünmesini sağlamak,

-Burun kenarlarında dudak köşesine inen (nazolabial) çizgileri ve diğer boşlukları doldurmak,

-Gözenekleri ve izleri azaltmak,

-Yüze daha genç, daha canlı bir görünüm kazandırmak gerekir.

Paylaş:

Etiketler: Dr. Fatma Yıldız, Cilt Lekeleri, Yaşlanma, Cilt Yaşlanması, Cilt Sarkması, Cilt Kırışıklıkları,


Bize Mesaj Gönderin