Botulinum Toksin


Botulinum toksin, kasların hareketlerini geçici süre engeller. Kaslar hareket etmeyince kas hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan mimik kırışıklıkları oluşmaz. Botulinum toksini. 2002 yılından FDA onayı almıştır. O tarihten bu yana hem dünyada hem de Türkiye’de en sık uygulanan kozmetik işlemdir. Botulinum toksini, bakteriden elde edilen bir laboratuvar ürünüdür. Halk arasında söylenen yılan zehri olduğu bilgisi doğru değildir, zaten botulium toksini o kadar çok kullanılmaktadır ki dünyada o kadar yılan bulmak mümkün değil. Botulinum toksininde önemli  konu botulinum toksini  protein yapıda bir ilaçtır ve ısıda bozulur bu nedenle aşılar gibi soğuk zincire uygun olak taşınmalı ve saklanmalıdır. 

Botulinum Toksin Etki Süresi

Botulinum toksinin etki süre yaklaşık 4 aydır. Etkisi yapıldıktan birkaç gün sonra başlar, tam olarak etki etmesi iki hafta alır. İki hafta içinde kontroller yapılır, eğer gerekli görülürse eklemeler yapılabilir. Tam etkisi daha eski haline alır, daha kötü olmaz. Etki geçince tekrar yapılması gerekmektedir. Botulinum toksinin uzun yıllarca yaptırabilirsiniz, tekrar tekrar yaptırmanın bir sakıncası yoktur.

Botulinum Toksin ile Kırışıklık Tedavisi

Botulinum toksinin ile kırışıklık tedavisi tüm dünyada en sık kullanılan estetik uygulamadır. Mimik kırışıklıkları, kaş çatma, gülme, gibi mimiklerle oluşur. Mimik kaslarınızı hareket ettirdikçe üzerindeki ciltte kırışıklıklar oluşur. Botulinum toksini kas hareketlerine engel olunca kırışıklıkta oluşmaz. Yani kaş çatmayınca kaş çatma çizgileri oluşmaz.  Kaç ortası, alın çizgileri, göz kenarı gülme çizgileri, burun üstü gülme çizgileri, boyun bölgesindeki kırışıklıkları için botülinum çizgileri güvenle uygulanır.

Botulinum Toksin ile Diş Sıkma Tedavisi

Botulinum toksin ile diş sıkma tedavisi de yapılır. Diş sıkmak, genetik olarak masseter kası güçlü insanlarda ve sıkıntı strese bağlı diş sıkanlarda görülür.  Diş sıkmak oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Bu sorun tedavi edilmez ise zaman içerisinde dişlerde kırılma hatta çene eklemlerinde sorunlara, baş ağrısına neden olur. Diş sıkmaya neden olan kas masseter kasıdır. Bu kasa Botulinum toksin enjekte edildiğinde masseter kasının kasılmasının önüne geçilir. Bu kasın gevşetilmesi hem diş sıkma şikayetini tedavi eder hem de yüz ovalinin daha iyi olmasını sağlar. Botulinum toksin işlemleri yaklaşık olarak 4 ay sürer. Kişisel faktörlere göre bu süre değişebilir. Dişlerini çok fazla sıkan, spor yapan ve kas gücü çok fazla olan bireylerde bu süre daha kısa olabilir.

Botulinum Toksin ile Terleme Tedavisi

Botulinum toksin ile koltuk altı, el içi  terleme tedavisi de uygulanır. Hiperhidroz olarak bilinen aşırı terleme sağlık açısından herhangi bir sorun oluşturmaz. Ancak bireyleri psikolojik ve sosyal olarak çok fazla olumsuz bir şekilde etkiler. Koltuk altı ve el içi aşırı terleme olan bölgelerdir. Stres ve heyecan gibi uyarılarla bu alanlardaki terleme artabilir. Bunun için Botulinum toksin terleme tedavisi tercih edilebilir. Uygulama sonrasında terleme etkisi azalır. Bir iki gün içerisinde uygulamanın etkisi görülmeye başlar. 2 hafta içinde terleme artık kişiyi rahatsız etmez. 4 ile 6 ay arasında Botulinum toksin terleme durdurma etkisi devam eder. Sonrasında uygulamanın tekrarlanması gereklidir.


Sorularınızı Dermatolog Dr. Fatma Yıldız'a Sorun


Ameliyatsız Estetik Tedavilerimiz


Kırışıklık Tedavisi
Devamı
Kaş Çatma Tedavisi
Devamı
Diş Sıkma Tedavisi
Devamı
Terleme Tedavisi
Devamı
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım
soru-icon