Yüz Dolgusu Nedir?

Yüz dolgusu, cerrahi müdahaleye gerek kalmadan, yüzü gençleştirmek ve şekillendirmek için yapılan estetik bir uygulamadır.

Yüz dolgusu boşlukları doldurur, yüze ve dudaklara hacim kazandırır, asimetrileri düzeltilir, sarkmaları azaltarak yüze şekil verir, kırışıklıkları azaltılır. Kolejen sentezini uyararak cilde dolgunluk ve parlaklık kazandırır.

Tüm dünyada ve Türkiye’de çoğunlukla hyalüronik asit içeren dolgular kullanılmaktadır. Bunun yanında, kalsiyum hidroksiapatit, polikaprolakton gibi maddeler içeren dolgu ürünleri de mevcuttur.

Doğal yaşlanma sürecinde, cildin kollajeni azalır ve yüzümüzde oluşan volüm kaybı ile birlikte gözaltlarında, şakaklarda boşluklar oluşur. Elmacık bölgesinde hacim azalır ve yüzümüz aşağı doğru sarkar. Dolgu ile yaşlanmanın tüm bu belirtileri geri çevrilebilir. Şakak bölgesinde, gözaltında, elmacıklarda azalan hacim dolgu maddesiyle yerine koyulur. Dolgunun bu etkisi yüzü yukarı çeker ve ciltteki sarkmayı azaltır. Özellikle ağız çevresinde hacim kaybı ile oluşan nazolabial ve marionette adı verilen katlantı boşluklarına yapılan dolgu ile yüzün daha genç ve dolgun bir görüntüye kavuşması sağlanır. Dolgular, biostimülandır, yani cildi yeniler ve kollajen üretimini uyarır. Bu şekilde ince kırışıklıklar azalır, cildin daha dolgun ve daha genç görünmesi sağlanmış olur.

Dolgunun Avantajları Nelerdir?

Dolgu, ciltte yarattığı etkiye göre kıyaslandığında; uygulaması oldukça konforlu, işlem süresi kısa ve etkisi hemen ortaya çıkan bir İşlemdir.

Yüz dolguları akışkanlıkları sayesinde cilt altına kolayca yerleşir ve mimik hareketlerine uyum sağlar, bu nedenle çok doğal görünür. Dışarıdan bakıldığında belli olmaz.

Dolgu fiyatları diğer işlemlere kıyaslandığında daha uygundur.

Dolgu Uygulamak Acı Verir Mi?

Dolgu yapmadan önce uygulama yapılacak alan anestezik krem sürülerek uyuşturulur ve işlemde çok ince iğneler kullanılır. Bu nedenle iğneli bir işlem olmasına rağmen çok konforlu ve kolay bir işlemdir.

Dolgu Ne Kadar Kalır?

Dolgunun kalıcılık süresi kullanılan ürüne göre değişmektedir. Dudak bölgesine uygulanan yumuşak dolgular yaklaşık 1-1,5 yıl kalıcılığını korurken yanak bölgesine uygulanan ürünler daha sert olduğu için 1,5-2 yıl kalır. Tabi kalıcılık süresinde markada önemlidir. Bu söylediğimiz süreler ancak, FDA onaylı ve güvenirliği kanıtlanmış iyi marka dolgularla sağlanır. Tekrarlayan uygulamalarda kalıcılık süresi daha da uzayacaktır.

Dolgu Güvenli Midir?

Kliniğimizde kullanılan dolgular, FDA onaylıdır. Kullanılan dolgunun kutusu ve barkodu işlemden sonra size verilir. Böylece hekimin kullandığı ürünün kalitesinden emin olmanız sağlanır.

Dolgu Uygulaması Yapılan Alanlar Nelerdir?

  • Alın Bölgesi
  • Şakak Bölgesi
  • Elmacık Bölgesi
  • Nazolabial Çizgi
  • Marionette Çizgileri
  • Gözaltı Bölgesi
  • Dudak Dolgusu
  • Çene Bölgesi

Dolgu Sonrasında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yüz dolgu maddesinin enjeksiyonu sonrasında hyalüronik asidin su tutucu etkisinden dolayı, yüzde 2-3 gün süren ödem oluşabilir. Endişelenmeyin birkaç gün içinde kendiliğinde geçer. Daha uzun sürerse doktorunuza danışabilirsiniz.

Yüz dolgu maddesinin uygulamasından sonra, 2 saat kadar uygulama bölgesine su değdirilmemeli, makyaj yapılmamalıdır.

Dolgu iğne ile yapılır. Enjeksiyona bağlı morluklar oluşabilir.  Morluk oluşursa kendiliğinden geçer. İsterseniz morlukları makyaj ile kapatabilirsiniz.

Dolgu uygulamasından sonra, hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlarda bulunmayın, çok ağır spor yapmayın. Dolgu sıcaktan etkilenir ve fazla sıcağa maruz kalmak kalıcılık sürelerini kısaltır.

Kalıcı Dolgu Mu Geçici Dolgu Mu Tercih Etmeliyim?

Kesinlikle geçici dolgu tercih etmelisiniz. Çünkü kalıcı dolgular vücut ile uyumlu olmadıkları için daha fazla yan etki oluştururlar ve bir sorun olduğunda erimedikleri için bunun tedavisi çok zordur. Kalıcı dolguları çıkarmak gerektiğinde ameliyat ile açılıp temizlenmesi gerekmektedir. Geçici dolgular vücut ile uyumludur, dokularla bütünlük oluştururlar, mimik hareketlerine uyum sağlarlar ve çok doğal görünürler. Eritmek istenildiğinde kolayca eritilebilir. FDA onaylıdır. Bu nedenle mutlaka geçici dolgular tercih edilmelidir.

Dudak Dolgusu

Dolgunun en sık kullanıldığı alanlardan bir tanesi dudaktır. Dudak dolgusu ile dudağa hacim verilir. Dudak sınırları belirginleştirilerek dudak şekillendirilir. Aynı zamanda sigara çizgileri denen dudak üstündeki çizgilerde dolgu uygulaması ile azalır. Dudak dolgusunda mutlaka Hyalüronik asit içeren dolgular kullanılmalıdır, diğer dolgular dudak için kullanılmaz. Hyalüronik asit su tuttuğu için dudağın nemlenmesini sağlar, daha güzel gözükür.

Dudak dolgusu iki nedenle çok sık uygulanır. Birincisi ,dolgu ile dudaklarınızı yüzünüze uyumlu bir şekilde dolgunlaştırmak, şeklini belirginleştirmek veya asitmetriyi düzeltmek için uygulanır.

İkincisi, özellikle yaş ile dudaklarda hacim kaybı meydana gelir, dudaklar incelir ve çizgiler artar. Dolgu bu yaşlanma belirtilerini tersine çevirir. Dudaklarınızın önceden olduğu gibi hacimli ve genç görünmesini sağlar. Dudak dolgusu aynı zamanda cildin kalitesini artırır. Çizgiler azalır, dudaklarınız nemli ve parlak görünür.

Dudak dolgusu fiyatları kullanılan ürüne göre farklılık göstermektedir. Dudak farklı bir bölgedir ve diğer alanlarda olduğu gibi değişik dolgular kullanılamaz. Dudağa yalnızca hyalüronik asit içeren dolgular yapılmalıdır.  Hidroksi apatit, polikaprolakton içeren dolgular kesinlikle dudak bölgesine uygulanamaz. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir yanlış dolgu ile koplikasyon oluşur.

Göz Altı Işık Dolgusu

Gözaltlarındaki çökme ve koyuluk genç, yaşlı birçok kişide görünen bir şikâyettir. Göz altlarında meydana gelen bu çökme ve koyuluğun gençlerde en sık görülme nedeni genetiktir, ileri yaşlarda ise yaşla birlikte gözaltlarındaki bağ dokusunun azalmasıdır. Uykusuzluk, yorgunluk, çok fazla ekrana bakmak gibi nedenler bu şikayetleri artırmaktadır.  Gözaltlarındaki bu boşlukları doldurmanın en iyi yolu gözaltı dolgusudur.

Gözaltı dolgusu ile gözaltlarındaki boşlukları doldurabiliriz. Gözaltı bölgesi ne kadar düz ve açık renk olursa o kadar genç ve dinç bir görüntünüz olur. Bu nedenle gözaltı dolgusu yaptıranları çok mutlu eden bir işlemdir.

Gözaltındaki deri çok ince olduğu için bu bölgeye gözaltı için özel üretilmiş, çok yumuşak dolgular uygulanmalıdır. Gözaltı bölgesine yalnız hyalüronik asit içeren dolgular kullanmalıdır. Diğer dolgular kesinlikle göz altına uygulanmaz. Yanlış dolgu uygulanırsa gözaltındaki deri ince olduğundan dışarıdan belli olur ve gözaltlarında ödem olur. Bu öneli konuya dikkat edilmelidir.

Yanak Dolgusu

Daha etkileyici ve estetik bir görünüm elde etmek için çok tercih edilen bir uygulamadır. Uygulama öncesinde anestezik krem uygulanır. Bu işlem için  Hyaluronik asit dolguları kullanılır. Yanak dolgusu ile elmacık bölgesinde zamanla oluşan çöküklükler giderilir ve çekici bir görünüm elde edilir.

Dolgu yapıldıktan sonra bol su içilmesi önerilir. İşlem sonrasında kızarıklık, morluk gibi etkiler görülebilir, bunlar geçici etkilerdir. Aşırı sıcak ortamlardan kaçınılmalı ve işlem yapıldığı gün spor yapılmamalıdır.

Yanak dolgusunda kaç cc kullanılacağı ön muayene sonrası belirlenir. Yanak dolgusunun vücutta ne kadar kaldığı kullanılan dolgu ve bu işlemin hastaya uygulanma sayısı ile ilgilidir. Yanak dolgusunun kalıcılığı yaklaşık 12-18 aydır.

Dolgu işlemi yapıldığı anda etkisini gösterir. İşlemden yaklaşık iki hafta sonra dolgu maddesi tam olarak yayılır, doğal ve estetikbir görünüm elde edilir.

Yanak dolgusu fiyatları kullanılan ürün miktarına bağlı olarak belirlenir.