El ve boynumuz da, yüzümüz gibi desteğe ihtiyaç duyar. Özellikle 30-35 yaş sonrası cilt kollejenimiz yılda  %1-2 oranında azalır. Bu nedenle el ve boyun bölgesindeki cildimiz kurur, kırışır ve incelir.  Buna birde güneş nedeniyle oluşan, lekeler eklenince yaşlı bir görünüm ortaya çıkar.

Pek çok kişinin yaptığı hata, yüzüne çok iyi baktıkları halde boyun ve ellerine aynı özeni göstermezler. Yüz, boyun ve eller arasında yaş farkı olur. Bu nedenle ellere ve boyun bölgesine de gençleştirme işlemleri yapılmalıdır.

El ve boyun bölgesinin daha iyi olması için neler yapabiliriz? İlk olarak güneş hasarına bağlı lekeler için, thulium lazer uygun olur. Thulium lazer lekelerin azalmasını, cildin daha parlak daha genç görülmesini sağlar.

Yaş ile azalan kollejeni yerine koymak için hyalüronik asit enjeksiyonu yapılır. Hyalüronik asit su tutarak, cildin nemlenmesini sağlar, ince kırışıklıkları azaltır.  Cildin daha genç görünmesini sağlar bu nedenle de cilt gençleştirme denir. Özellikle el üstlerine kollajeni artırmak için yapılan hidroksi apatit adlı dolgu maddesi çok etkilidir. Kollejeni artırması, hem ince kırışıklıkların azalmasını sağlar, hem de incelmiş cilde dolgunluk verir.

Boyun bölgesinde ki sarkma şikayeti için iple yüz- boyun germe tedavisi ( örümcek ağı) yapılabilir. Bu tedavi, hem sarkmaları toplar, hem de gıdıdaki fazlalıkları azaltır.