Fraksiyonel Radyofrekans Tedavisi Nedir?

Fraksiyonel radyofrekans tedavisinde, cilt altına verilen radyo frekans enerjisi ile cilt altı doku uyarılır. Fraksiyonel radyofrekans diğer adı ile iğneli radyo frekans bu şekilde çalışır.

Fraksiyonel Radyofrekans Tedavisi Nerelerde Kullanılır?

Fraksiyonel radyofrekans tedavisinin en sık uygulandığı alan, sivilce izlerinin tedavisidir. Bunun yanında cildin kalitesini artırır, yaşlanma etkilerini azaltır. Fraksiyonel radyofrekans tedavisinin kullanım alanlarını özetlersek:

Akne ve Akne İzi Tedavisi

 • Anti-aging; yaşlanma etkilerinin azaltılması
 • Yara izi, kesi izi, ameliyat izi gibi izlerin azaltılması
 • Stria; cilt çatlaklarının azaltılması
 • Ciltteki gözeneklerin azaltılması için fraksiyonel radyofrekans tedavisi güvenle uygulanmaktadır.

Neden Fraksiyonel Radyofrekans Yaptırmalıyım?

Cildimiz iki nedenle yaşlanır. Bunlardan bir tanesi yaşımızın ilerlemesi diğeri çevresel etkenlerdir. Yaşımız ilerledikçe doğal olarak cildimiz kollajen kaybeder ve kırışır, lekelenir, elastikiyeti azalır ve sarkmalar olur. Fraksiyonel radyofrekans tedavisinde cilt altına verilen radyo frekans enerjisi ile cildin tekrar kollajen üretmesi sağlanır.  Kollajen artıkça cildin kalitesi artar, ince kırışıklıklar, sarkmalar azalır.

Güneş, sigara, hava kirliliği cildimizi yaşlandıran çevresel faktörlerdir. Bu saydığımız nedenler cildimizde kırışıklığa, lekelere, mat ve solgun görünüme neden olur. Fraksiyonel radyofrekans tedavisi ile çevresel faktörlere bağlı renk değişiklikleri azaltılabilir.Cilt daha canlı ve parlak bir görünüm kazanır.

Fraksiyonel Radyofrekans Tedavisinin Avantajları:

 • Kolay ve konforlu bir işlemdir. İşlem öncesi uygulanan anestezik kremler ağrıyı azaltmadaçok etkilidir.Fakat tamamen acısız değildir.
 • İşlem çok kısa (yaklaşık 15 dakika) sürer.
 • İyileşme çok hızlı olur. Fraksiyonel radyofrekans işlemi yapıldıktan sonra ciltte kısa süreli kızarıklık oluşur,oluşan  bir iki gün içinde minik kabuklanmalar meydana gelir.Ortalama 10 gün sonra bütün kabuklar geçmiş, cildin yenilenmesi tamamlanmış olur.
 • Fraksiyonel radyofrekans tedavisinin sonuçlarını ilk seanstan itibaren görmeye başlarsınız.Cildinizin ihtiyacına göre en az 3 seans önerilir.Her seansta sonuçlar daha iyi olacağı için,3.seans sonundaki iyileşme çok daha iyi olacaktır.
 • Fraksiyonel radyofrekans tedavisi klinik olarak başarısı kanıtlanmış bir tedavidir.
 • Yan etkisi çok azdır. Uygun cilt yapısında doğru dozlarda uygulandığında yan etki beklenmez.
 • İşlemden hemen sonra günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.
 • Akne skarları gibi sorunları azaltırken, aynı zamanda cildi gençleştirir, kalitesini artırır.
 • Fraksiyonel radyofrekans tedavisi diğer lazer tedavileri ile kombine edilerek kullanıldığı zaman daha iyi sonuçlar elde edilir.

Fraksiyonel Radyofrekans Tedavisinin Fiyatları:

Fraksiyonel radyofrekans tedavisinin fiyatları işlem yapılacak alanın büyüklüğüne göre belirlenir. Fraksiyonel radyofrekans tedavisi en az 3 seans önerildiği için tedavinin toplam fiyatı seans sayısına göre belirlenir.

Fraksiyonel Radyofrekans Tedavisinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Dikkat etmeniz gereken en önemli konu, fraksiyonel radyofrekans tedavisinde kullanılan başlıklar mutlaka steril olmalıdır. Çünkü radyo frekans veren iğneler cilde temas eder.Bu iğneler başkasında kullanılmış ise ciddi bir sağlık sorunu oluşturabilir.

Fraksiyonel radyofrekans tedavisinden sonra mutlaka, çok iyi güneşten korunmanız gerekmektedir. İşlemden sonra çok güneşte kalırsanız leke oluşabilir.

Cilt Gençleştirme ile Jilet İzi- Kesi İzi Tedavisi

Sivilce, kesi, jilet veya dikiş izleri çok sık karşılaştığımız sorunlardır. İzleri yok etmek için birden fazla tedavi yöntemini birlikte kullanmak gerekir.  Lazer tedavileri ile cildin üst tabakası yenilenirken Özellikle ciltten çökük, çukur şeklindeki izlerde, mutlaka cilt altına yapılan enjeksiyonlarla, kolajeni artırarak cildi yenilemek gerekir.

Cilt Gençleştirme özellikle atrofik izlerin tedavisinde çok işe yarar. İzlerin üzerindeki cilt daha ince, daha beyaz ve ciltten çöküktür.  Cilt Gençleştirme Hyalüronik asit içerir. Hyalüronik asit, boşlukları doldurur, kolajeni artırır, cildin yenilenmesini sağlar, su tutarak cildin nemli ve dayanıklı olmasına yardım eder. Cilt Gençleştirme ile lazer tedavilerini desteklemek İzlerin azalmasında başarı oranını artırır.

Jilet İzi, Kesi İzi Tedavisi

Cildimizin yalnızca üst tabakası herhangi bir şekilde hasarlanırsa kendini tam olarak yenileyebilir. Dermis dediğimiz derin tabakası yaralandığında ise, hasar iyileştikten sonra kalıcı iz oluşur. Buna skar denir.

Skar; sivilcelerden, yanıklardan, ameliyat, yaralanma ve jilet kesilerinden sonra oluşabilir.
Skarları (izleri) tamamen silmek, normal cilt haline getirmek mevcut teknoloji ile dünyanın hiçbir yerinde mümkün değildir.

Farklı tedavi yöntemleriyle, skarları daha az görünür hale getirebiliriz. İzler görüntü itibariyle ciltten kabarık veya çökük olabilir. Bu şekilde kalan yara izlerinin uygulanan tedavi yöntemleriyle cilde daha uyumlu hale gelmesini sağlayabiliriz. İzler, deri renginden daha açık veya daha koyu olabilir. Rengini normal deri rengine yaklaştırabiliriz.

Bu şekilde izleri normal cilde yaklaştırarak daha az görünür hale getirebiliriz.
Fraksiyonel Co2 Lazer, Fraksiyonel radyofrekans tedavisi  ameliyat izi, kesi ve yara izlerinde en uygun tedavi seçeneklerinden biridir.

Fraksiyonel Co2 lazer, cildin derin katmanlarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlar. Bu sayede cildin üst kısmı 1 hafta-10 gün içinde kabuklanarak dökülür, alttan yeni cilt gelir. Cildin yenilenmesi izleri azaltır ve izlerin cilde daha uyumlu hale gelmesini sağlar. Fraksiyonel CO2 Lazer ile cildin alt tabakalarına doğru, minik yanık sütunları oluşturulur. Bu ince çizgi şeklindeki yanık alanları minik minik kabuklanarak 2 hafta içinde iyileşir. Bu şekilde hem üsteki cilt soyulmuş ve yenilenmiş olur, hem de bölgedeki kolajen artar. Fraksiyonel Co2 Lazer ile ciltte yarattığımız yanık zonları vücudumuzun iyileştirme mekanizmasını harekete geçirir ve bölgedeki artan kolajen ile birlikte hasarın tedavi edilmesini sağlamış olur ve  izler azalır.

Fraksiyonel radyofrekans tedavisinde, cihazın ucunda minik iğneler vardır. Bu iğneler yoluyla cildin altına  radyofrekans enerjisi verilir. Bu enerji cildin altında ısı oluşturur ve kolajeni artırır. Bu şekilde cildin kendini yenilemesini sağlanır.

İz tedavisinin başarı oranı, mevcut izin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavide skarın sayısında veya büyüklüğünde değişiklik olmaz.

Düzelme izin boyutlarında değil, görünürlüğünde olur. Yani tedavi uygulanan skarın belirginliği azalarak normal cilde daha yakın, daha uyumlu hale gelir.
En iyi sonuç; farklı tedavilerin birlikte kullanılması ile oluşur. Fraksiyonel Co2 Lazer ile cildin üst tabakasını soyarken, alttan gelen cildin kalitesini artırmak için de mezoterapi ve cilt gençleştirme gibi faklı uygulamalardan yararlanabiliriz.

İşlemler seans, seans uygulanır ve seans aralıkları ortalama 2 haftadır. Hangi tedavinin kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişiklik gösterir. Ortalama 5-6 seansta %50 azalma sağlanabilir.
Skar izleri (el üzeri ve yüz gibi) direkt güneşten koruyamayacağınız bir bölgede ise yazın Fraksiyonel Co2 Lazer uygulanmaz.

Kesik İzlerinde Neden Thulium Lazer Kullanmalıyız?

Thulium lazer iki mekanizma ile izleri azaltır. Bunlardan birincisi cildi yenileme etkisidir. Lazer ışığı ciltte ısı ile kanallar oluşturur. Bu kanallar iyileşirken cilt alttan üste doğru yenilenir ve cildin en üst tabakası minik kabuklar şekilde soyulur. Alttan daha kaliteli, yeni bir cilt gelir. Lazerden hemen sonra kullanılan serumlar tedaviye yardımcı olur.  Thulium lazer bu şekilde cildin kendini yenilemesini sağlayarak, izleri azaltır. Diğer bir mekanizma ise thulium lazer ciltteki renk farkını azaltır. Akne ve kesi izlerinde, izlerle sağlam deri arasında renk farkı olur. Buda izleri daha görünür hale getirir. Thulium lazer cildin aynı tonda olmasını sağlayarak, izlerin daha az görünmesini sağlar.

Thulium Lazer Nasıl Etki Eder?

Thulium Lazer 1927 nm ışık üreten bir lazerdir. Özellikle leke tedavisinde ve cilt yenilemede kullanılır. Thulium lazer, ciltte 100 mikron çapında mikro kanallar açar. Bu mikro kanallar iyileşirken cildin epidermis dediğimiz üst katmanı ciltten uzaklaşır ve derimiz nazikçe soyulmuş olur. Yine bu kanallar iyileşirken cilt alttan üste doğru yenilenir. Thulium lazer bu şekilde cildi yenilerken aynı zamanda ton farklarını azaltır. Thulium lazer, cilde renk veren  melonosit adlı hücreler üzerinde etkilidir. Melenositler cilde renk veren melanin adlı maddenin üretimini düzenler, bu şekilde lekeleri azaltır. Özellikle sivilce sonrası oluşan lekelerde de çok etkilidir.

Aynı zamanda thulium lazer açtığı minik kanallar sayesinde cilt üzerine sürülen losyonların cildin alt katmanlarına geçmesine olanak verir. Bu şekilde thulium lazerle yapılan işlem sonrasında renk acıcı, cilt yenileyici C vitamini, Retinol, Tranexamic acid, Resveratrol  gibi ürünler kullanılması etkinliği daha da artırır.

Thulium Lazerin Avantajları Nelerdir?

Thulium lazerin uygulaması çok kolaydır. 10- 15 dakikada yapılır.

Konforlu bir işlemdir, genellikle anesteziye ihtiyaç duymadan yapılır.

İşlemden sonra sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz. Yalnızca hafif bir kırmızılık olur. İyileşme süresi çok kısadır. Birkaç gün içinde kırmızılık geçer, sonra minik kabuklar oluşur ama dışarıdan çok belli olmaz. 10 gün içinde cilt kendini yeniler, kabuklar dökülür, alttan yeni ve parlak bir cilt gelir.

Tüm cilt tiplerinde uygulanabilir.

Thulium lazer FDA onaylı bir cihazdır.

Thulium Lazer Nasıl Uygulanır?

Thulium lazer çok güvenli bir uygulamadır. Her cilt tipinde uygulanabilir. Uygun dozda yapıldığında yan etki oluşturmaz. İşlemden önce makyaj temizlenir, yüz yıkanır. Thulium lazer yapılırken bir miktar ısı hissedersiniz ama genellikle çok rahatsız etmez. Çok hassas, ağrıya çok duyarlı kişilerde anestezik krem ile bölge uyuşturularak işlem yapılabilir. İşlem 10 dakika sürer, işlem sonrasında cilde özel serumlar sürülür. Lazer sonrası kullanılan bu serumlar Thulium lazerin ciltte açtığı minik kanallar yoluyla cildin alt tabakalarına kadar ulaşarak etkinliğini arttırır. Bu serumlar c vitamini, leke açıcı ilaçlar veya büyüme faktörü içerir, hangi serumun kullanılacağına cildinizin ihtiyacına göre karar verilir.

Thulium Lazerden Sonra Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Thulium lazerden sonra hemen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz. Mutlaka güneş koruyucu krem kullanmanız gerekir. Özellikle işlemden sonraki iki hafta cildiniz kendini yenilerken güneşten korunmanız, alttan gelen yeni cildin zarar görmeden daha kaliteli oluşmasını sağlar.

Thulium lazerden sonra cilt yenilenirken oluşan kabukları kaşımayın yolmayın, banyoda kese lif yapmayın, bu kabuklar 10 gün içinde kendiliğinden dökülecektir.

Jilet İzi Kesik İzi Tedavisinde Bilmek İstedikleriniz

Skar Nedir? Neden Oluşur?

Cildimizin yalnızca üst tabakası kendini tam olarak yenileyebilir. Cildimizin dermis dediğimiz derin tabakası yaralandığında, iyileştikten sonra kalıcı iz oluşur buna skar denir.

Skar; sivilcelerden, yanıklardan, ameliyat, yaralanma, jilet kesiklerinden sonra oluşabilir.

Skarları (izleri) tamamen silmek, normal cilt haline getirmek şu an ki teknoloji ile dünyanın hiç bir yerinde mümkün değildir.

Fakat tedavilerimizle; izi daha az görünür hale getirebiliriz.

İzler ciltten kabarık veya çökük olabilir. Tedavilerimizle cilde daha yakın olmasını sağlayabiliriz.

İzler, normal deri renginden daha açık veya daha koyu olabilirler. Rengini normal deri rengine yaklaştırabiliriz.

Bu şekilde izlerin normal cilde yaklaştırarak daha az görünür hale getirebiliriz.

Skar Tedavisi İçin Başka Neler Yapılır?

Kimyasal Peeling

Glikonik asit, TCA (Trîklor Asetik Asit) gibi kimyasal solüsyonlar ile cildin üst tabakasının (epidermisin) soyulmasıdır. Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Yalnızca renk farklılığı olan izlerde kullanılır. Soyulmalar ile renk farkını azaltır cilde daha yakın bir renk olmasını sağlar. Kimyasal peeling yazın yapılmaz yalnızca kışın yapılır İşlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.

Mezoterapi

Çok ince iğnelerle skarın içine vitamin ve iyileştirici maddeler enjekte edilir. Bu şekilde izin yeniden iyileşmesi, daha az görünür hale gelmesi sağlanır.

İz tedavisinin başarı oranı mevcut izin durumuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tedavide izin sayısında veya büyüklüğünde değişiklik olmaz.

Düzelme skarın boyutlarında değil, görünürlüğünde olur yani tedavi uygulanan skarın belirginliği azalacak normal cilde daha yakın, daha uyumlu hale gelecektir.

Skar Tedavisi Fiyatları

Skar tedavisi fiyatları izlerin büyüklüğüne göre değişmektedir. İz tedavisi fiyatları yapılacak alana bağlı olarak da değişir. Lazerle skar tedavisinin kaç seans yapılacağı da fiyatı etkileyen faktörlerdir.