Lazer Epilasyon

 

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, kılları kalıcı olarak azaltan tıbbı bir işlemdir. İstenmeyen kılları yok etmekte kullanılan en sağlıklı ve konforlu yöntemdir. Çünkü lazer epilasyon dışındaki tüm yöntemler ( ağda, traş etmek, cımbız) kalıcı değildir. Lazer epilasyonun sonuçları kalıcıdır, yok olan kıl bir daha eski haline dönmez. Lazer epilasyon, bu nedenle tüm dünyada en sık uygulanan estetik işlemdir. Kadın ve erkeklerde tüm vücut bölgelerine güvenle uygulanır.

Lazer Epilasyon Kılları Nasıl Yok Eder?

Lazer epilasyon  uygulamasında kullanılan lazer, aslında ışık enerjisidir, belirli dalga boyunda ışık verir. Lazer ışığı çok kısa sürede (milisaniyede) kıla gönderilir, yani lazer atışı yapılır. Lazer atışı yapıldığında ışık kıl gövdesi ve kıl kökü tarafından emilir. Kıl kökünü ısıtır. Kıl kökünde meydana gelen yüksek ısı kıl kökünün tahrip olmasını sağlar. Kıl kökü tahrip olunca kıl dökülür, bir daha çıkamaz. Böylece kıllar kalıcı olarak azalır.

Lazer Vücuduma Zarar Verir mi?

Lazer epilasyon cihazları, ışık enerjisi üretir, radyasyon değildir.  Lazer işleminin deriye ve organlara herhangi bir zararı yoktur. Kanser yapmaz. Yumurtalıklara zarar vermez, kısırlık yapmaz. Lazer epilasyonda kullanılan dalga boyları ancak kıl köküne kadar ulaşabilir, daha derinlere etki etmez. Lenf bezlerine ve iç organlara zarar vermez. Bunun en büyük kanıtı; lazer 1996 yılından bu yana Tükiye’de ve dünyada çok yaygın kullanılmaktadır ve kanser veya kısırlık yaptığına dair hiç yayın yoktur. 

Lazer Epilasyonda Soğutucu Kullanmak Neden Önemlidir?

Lazer epilasyon işleminde mutlaka soğutucu cihazlar kullanılmalıdır. Soğutucu lazer atışı öncesinde, atış sırasında ve sonrasında işlem yapılacak alanı soğutarak ağrıyı ve lazerin oluşturacağı kızarıklığı azaltır. Soğutucu aynı zamanda lazerin ısı nedeniyle ciltte oluşturabileceği yan etkilerin önüne geçer.  Lazer epilasyon işleminin daha hızlı ve konforlu yapılmasını sağlar.

Lazer Epilasyon İşlemi Kaç Seans Gerektirir?

Lazer epilasyonda amaç kılların bir daha çıkmamasını sağlamaktır. Lazerin bir daha çıkmayacak şekilde kıl kökünü etkilemesi için, kılın büyüme döneminde olması gereklidir. Lazer epilasyon uygulandığında büyüme dönemindeki kıllar yok olur yani her seansta belirli bir miktar kıl yok olur. 4- 6 hafta beklenir, kılların bir kısmı tekrar büyüme dönemine girer tekrar seans yapılır. Bu şekilde her seansta yaklaşık %10 kadar kıl yok olur. Gereken seans sayısı, yaş, cinsiyet, hormonel faktörler gibi özelliklere bağlı olarak da farklılıklar gösterir. Kalın ve siyah kıllar daha çabuk sonuç verir. İnce ve kahverengi kıllar zordur. Özellikle yüz bölgesi lazer epilasyon direnç gösterir, çok seans gerektirir. Kliniğimize geldiğinizde, doktorumuz Fatma Yıldız tarafından hangi bölgeler lazer epilasyona uygun olduğu konusunda size bilgi verilecektir.

Tedaviden Sonra Deride Ne Gibi Değişiklikler Gözlenir?

Lazer epilasyon işleminden sonra, yapılan bölgede kızarma, kabarma ve yanma hissi gibi reaksiyonlar oluşabilir. Bunlar lazer işleminden sonra oluşabilecek beklenen etkilerdir. Yaklaşık 30 ila 60 dakika içinde kendiliğinden geçer. Sivilceye yatkın kişilerde; boyun, ense ve yüz gibi bölgelerde sivilcelerde artış olabilir. Sivilce artışı olursa doktorumuz tarafından antibiyotikli kremler verilerek, tedavi edilir.  İşlemden sonra kliniğimizde nemlendirici kremler ve güneş koruyucu krem sürülür sonra hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Lazer İşlemlerine Başlamadan Önce Ne Yapılması Gerekir?

Lazer epilasyon işleminin yapılabilmesi için kıl köklerinin olması gerekir. Kıl kökü olacak ki lazer kıl kökünü yok edebilsin. Bu nedenle lazer yaptırmadan önce 4 hafta boyunca ip, cımbız ve ağda gibi kökten alma işlemleri yapmayın. Bu bekleme süresinde uzayan tüyleri isterseniz kesebilir ya da tüy dökücü kremler, tıraş makinası, makas ve jilet gibi yöntemlerle kısaltabilirsiniz.  Lazer epilasyondan maksimum sonuç alabilmek için: Kılların kalın olduğu bölgelerde (Kadınlar için; bikini, kol altı ve alt bacak. Erkekler için; sırt, göğüs, boyun, ense) bir gece önceden bölgeyi banyoda bol köpüklü su ve jiletle temizlemek, sonrasında nemlendirici kullanmak gerekir. Yüz bölgesinde jilet kullanmak uygun değildir. Yüz bölgesindeki kılları makasla kısaltabilirsiniz ya da kısaltmadan gelebilirsiniz. Kliniğimizde yüz bölgesi için kullanılan özel kısaltıcılar ile biz kısaltırız.  

Lazer Epilasyon Sonuçları Kalıcı mıdır?

Evet, gerçek lazer cihazları ile yapılan epilasyon sonuçları kalıcıdır. Lazer epilasyon ile yok edilen kılların ancak %3’ü tekrar çıkar, %97 si bir daha çıkmaz. Bu nedenle lazer epilasyon yapılan bölgede bir daha eski sıklığında kıl yoğunluğu olmaz.
Gerçek lazerle yapılan lazer epilasyonun her seansında kıl kökleri sayıca azalır. Bu azalmanın oranı kişiden kişiye değişir ve devam eden tedavilerde azalma da devam eder. Her seansta kılların daha da azaldığını görürsünüz. 
Lazer epilasyon seanslarını bitirdikten sonra hormon bozukluğuna yol açan hastalıklar, kıl artışı yapan ilaç kullanımı gibi nedenlerle kıllar yeniden çıkabilir, tekrar lazer seansına gelmeniz gerekebilir. 

Erkekler İçin Lazer Epilasyon

Erkelerde lazer epilasyon sıklıkla kullanılmaktadır. Erkeklerde en sık lazer epilasyon yapılan bölgeler; sırt, omuz, göğüs, boyun, ense ve elmacık kemikleri üstündeki kıllardır.  Bunun dışında da kıl olan her bölgeye lazer epilasyon yapılabilir. Kıl kökü iltihabı hastalığı olan kişilerde kol altı ve kasık bölgelerine özellikle lazer epilasyon önerilmektedir.
Erkeklerde lazer epilasyon daha kolaydır, çünkü erkeklerde kılları azaltmak yeterlidir. Kadınlar kılların tamamen yok olmasını isterler ama erkeklerde kılları tamamen yok etmeye gerek yoktur, azaltmak yeterlidir. Her seansta bir miktar kıl yok olur, seanslar ilerledikçe yeterince azalma olduğu görüldüğünde lazer epilasyon seansları bitirilir.


Videolarımızı Görmek İçin Tıklayınız
Merak Ettiğiniz Sorular İçin Bizimle İletişime Geçin.