Lazer epilasyon hem kalıcı hem de sağlıklı bir epilasyon çeşididir. Kadın ve erkek fark etmeksizin istenmeyen tüylerin kalıcı olarak yok edilmesini sağlayan bu yöntem pek çok estetik metoda göre daha konforlu bir uygulamadır.

Son derece etkili olan lazer epilasyon işlemi doğru cihazlar ve uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Kullanılacak cihaz cilt tipi ve rengi, uygulanacak alan ve kıl yapısına göre seçilir. Bu yöntemin esas amacı doğrudan kıl kökünü yok etmeye yöneliktir. Kıl köküne uygulanan lazer ışınları tüyün gelişimini sağlayan kök hücre fonksiyonunu kasıtlı olarak bozar. Bu da tüyün tekrar cilt üzerinde belirmesine engel olacaktır. Oldukça güvenli olan lazer epilasyon yöntemi için uzmanlar işlemler öncesinde kaç seans uygulayacakları hakkında bilgi vermektedir.

Lazer Epilasyon Çeşitleri Nelerdir?

Lazer epilasyon uygulamaları arasında dört tür bulunuyor. Dalga boyu farklı olan cihazların etkinliği bireyin cilt ve kıl tipine, rengine göre belirlenir. Ayrıca bu dalga boyları deride nüfuz edecek kapasiteyi de belirleyecektir. Dalga boyu kısaldığında kıl kökü tarafından tutulur. Uygulama alanında yer alan lazer epilasyon çeşitleri arasında ruby, alexandrite, diode ve Nd: Yag lazer bulunur. Ruby ile çok kısa tüyler üzerinde bile etkili sonuçlar alınabilir. Dudak üstü gibi bölgelerde etkin sonuçlar sağlanır. Alexandrite en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Büyük başlığa sahip olduğu için etki süresi de hızlıdır. Özellikle açık tenli kişilerde daha çok etkidir. Diode lazer çeşidi çok yakın mesafeden atışlar yapar. Soğutucu je ile birlikte kullanılır. Tüm cilt tipleri için uygundur.

Lazer Epilasyon Hangi Vücut Bölgesine Uygulanabilir?

Lazer epilasyon tüm vücutta kullanılabilir. Epilasyon sıklığına göre en çok koltuk altı bölgesinde tercih edilir. Koltuk altı tüyleri için 4 ile 6 seans arasında bir işlem ile tüylerin yok edilmesi sağlanır. Bikini bölgesi de başarı oranı yüksek alanlardan biridir. Genital bölge lazer uygulaması kalıcı uygulama olması için 4 ile 6 seans uygulanması gereklidir. Bunlar dışında bacak, kol, göğüs, sırt, ense, boyun, yüz, bıyık ve çene bölgesinde de lazer yöntemleri kullanılabilir. Uygulama alanındaki kıllar farklı uzunlukta ise seans sayılarında değişimler olabilir.