Lazer Epilasyon


Lazer Epilasyon, lazer cihazları kullanarak istenmeyen kılların azaltılması işlemidir. 
Lazer epilasyon 1998 yılında FDA onayı aldıktan sonra tüm dünyada en sık uygulanan kozmetik işlem olmuştur. Bizde polikliniğimizde 2004 yılından bu yana güvenle uyguluyoruz. 
En iyi lazer epilasyon sonuçlarını almak için, en yeni lazer teknolojileri kullanılmalı, cilt rengine, kılın kalınlığına ve rengine göre uygun cihaz seçilmelidir. Şimdi lazer epilasyonda kullanılan lazer cihazlarını özetleyecek olursak;

Aleksandrite Lazer ile Epilasyon

Lazer Epilasyon uygulamaları içerisinde en etkili dalga boyuna sahip olan bu cihaz, en iyi epilasyon cihazı olarak tercih edilebilir. Yakında bulunan dokulara zarar vermeden uygulanabilir. 755 nm dalga boyuna sahip olan Alexandrite Lazer büyük bir başlığa sahiptir. Bu nedene daha geniş bölgelere daha hızlı etki eder. Epilasyon seanslarını kısaltır. Yüksek soğutuculu bir sisteme sahiptir, böylece işlem daha konforlu yapılır. Aleksandrite lazerin en iyi sonuçları, acık tenli ve kılları kalın ve koyu olan kişilerde alınır. Çünkü bu cihaz tüylere ve tene rengini veren melanin tarafından tutulur. Bu da açık renkli kişilerde tendeki melanin az olduğundan tüm enerji kıla ulaşır ve daha etkili bir epilasyon işlemi ortaya çıkarır. Epilasyonda en çok tercih edilen lazer sistemi Aleksandrite lazerindir. Bunun nedeni, hem lazer epilasyonda çok iyi sonuçlar vermesi hem de kullanım kolaylığıdır. Aleksandrite lazer uzaktan atış yapar cilde temas etmez, daha sağlıklı ve kolay bir uygulamadır. 

Diode Lazer Epilasyon

Diode lazer, 810 nm boyunda lazer üreten lazer sistemleridir. Diode lazer de FDA onayına sahiptir. FDA tüm tıp cihazlarında kullanılan cihazın etkinliğini ve güvenirliliğini gösteren onay sistemidir. 
Diode lazer verdiği dalga boyu nedeniyle, ciltte daha derine iner özellikle erkek ensesi gibi cildin kalın olduğu, kıl köklerinin derin olduğu bölgelerde kullanılmalıdır. Diode lazer ciltte derine indiği için işlem ağrılıdır. Ağrıyı azaltmak için buz lazer sistemleri geliştirilmiştir.
Buz lazer, çok iyi bir soğutma sistemine sahip olduğu için buz lazer epilasyon olarak biliniyor. Bu cihazla yapılan uygulamalar esnasında cildin ısınmasının önüne geçilir. Bu da daha az acılı ve daha güvenli bir epilasyon yapılmasını sağlar.

ND YAG Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon sistemleri içerisinde yer alan bu sistem çok koyu renkli ve bronz kişiler için tavsiye edilir.  1064 nm dalga boyunda ışık üreten bu sistemde cildi yakma olasılığı da daha azdır. Esmer ve ince kılları olan kişilerde tercih edilir. Esmer ve ince kılları olan kişilerde lazer epilasyon daha zordur çok sayıda epilasyon seansı gerektirir. Kılları ince olan kişilerde Nd yag lazerin Q swicht formu kullanılabilir. Q swicht lazer kılların sarartır ve inceltir. Yüz bölgesi gibi ince kılların olduğu alanlarda iyi bir alternatiftir.

Lazer Epilasyon Hangi Vücut Bölgelerine Uygulanabilir?

Lazer Epilasyon, kirpikler hariç vücuttaki tüm kıllara güvenle uygulanır. Tabi ki bölgelere göre uygun cihaz seçilmelidir. Örneğin bikini gibi kılların kalın ve sert olduğu alanlarda mutlak aleksandrite lazer kullanılmalıdır. Aleksandrite lazer hem kalın kıllarda daha etkilidir hem de cilde temas etmediği uzaktan atış yaptığı için bikini bölgesinde daha sağlıklı bir secim olur.
Yüz, kol gibi kılların ince ve açık renk olduğu alanlarda aleksandrite lazerin etki etmesi zordur. Kılların ince olduğu aleksandrite lazerin görmeyeceği alanlarda Q switch lazer ile kıl sarartma işleminin yapılması daha uygun olur.  

Lazer Epilasyon Tüyleri Tamamen Yok Eder Mi?

Lazer epilasyon kalın ve siyah tüylerde daha iyi sonuç verebilir. İnce ve açık renk tüyler zordur. Daha fazla seans ister, çok ince türlerde çok belirgin azalma olur ama tamamen bitmeyebilir. Beyaz tüylerde hiç sonuç vermez.

Lazer Epilasyon Kaç Seansta Sonuç Verir?

Kılların kalın ve siyah olduğu kol altı, bikini, alt bacak gibi alanlarda 6-8 seansta çoğunlukla bir daha epilasyon seansına gerek duyulmaz. Tam bitmeyen hastalarda bile çok belirgin azalmalar olur. Bunun yanı sıra yüz, boyun gibi kılların ince olduğu bölgelerde kılları yok etmek zordur. Genellikle 10 seansın üstünde seans gerektirir. Kılların ince olduğu alanlarda kıllar tam bitmeyip ince ve seyrek şekilde kalabilir.


Sorularınızı Dermatolog Dr. Fatma Yıldız'a Sorun


Ameliyatsız Estetik Tedavilerimiz


Buz-Lazer-Epilasyon
Devamı
Nd-Yag-Lazer-Epilasyon
Devamı
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım
soru-icon