Leke Tedavisi


Cilt Lekeleri Neden Olur?

Cilt leke oluşmasının asıl nedeni; güneştir. Güneş, gebelik, doğum kontrol hapları gibi hormonal nedenler, yaşlılık, ilaç kullanılması, ağda, kaşımak, yolmak gibi cildi tahriş eden nedenler  bir araya gelerek leke oluşmasına neden olur.
Peki, Neden Bazı İnsanlarda Leke Oluyor Diğerlerinde Olmuyor? Bunun nedeni genetiktir.  Bazı kişilerde genetik olarak yatkınlık vardır. Genetik olarak lekeye yatkın insanlarda güneş bölgesel melanin miktarını arttırır, melanin cilde renk veren maddedir. Melanin artınca ciltte lekeler oluşur. 

Cildimde Leke Oluşmasını Nasıl Önleyebilirim?

Cildinizde leke oluşmasını istemiyorsanız, mutlaka güneş korunmalısınız. Güneş koruyucu kullanın. Güneş koruyucu kullanılsa bile direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çalışın. Cilt lekenin bir diğer nedeni de ağda gibi tahriş edici işlemlerden sonra, güneşe çıkılmasıdır. Mümkünse güneş gören bölgelerde (bıyık, çene gibi ) ağda, ip cımbız gibi tahriş edici kıl alma işlemleri uygulamayın. Eğer uygulandıysanız güneşten korunmaya çalışın. Özellikle cilt leke oluşumuna neden olan, hamilelik, doğum kontrol hapı kullanımı gibi dönemlerde güneşten korunmaya daha çok önem vermelisiniz.

Cilt Lekesi Türleri; 

Melazma

Hamilelik ve doğum kontrol hapı kullanımı gibi hormonal nedenler, güneşle birleşince melazma dediğimiz cilt lekeleri oluşur.
En sık görülen cilt lekesidir.  Alın, yanaklar ve bıyık bölgesine  simetrik olarak yerleşir. Melazma şeklindeki cilt lekelerinin oluşma sebebi hormonlar en sık olduğu için hormonların aktif olduğu genç kadınlarda görülür. 

Postinflamatuar Hiperpigmentasyon

Ağda, ip cımbız gibi yöntemlerle kılı alıp cildi tahriş etmek, cildi kaşımak,  koparmak,  ekzama ve akne gibi cildi tahriş eden nedenlerle cilt bütünlüğü bozulmasından sonra oluşan lekelerdir. Bu tür cilt lekelerinde de güneş büyük rol oynar. Cilt lekelerinin oluşmaması için cildinizi tahriş etmeyin, eğer herhangi bir nedenle cilt bütünlüğü bozulmuş ise bu bölgeyi güneşten koruyun.

Solar Lentigo

Yaşlılık lekeleri de denir. Çünkü yaşlı kişilerde, yıllar içinde güneşe çok maruz kalmaya bağlı olarak oluşurlar.   Güneş gören bölgelerde, yüz, kol, el, omuz ve dekolte gibi bölgelerde görülür.  Kahverengi ve bazen de ciltten kabarık oluşan lekelerdir.

Çiller

Çil şeklindeki cilt lekeleri, aileden gelen genetik bir özelliktir. Genetik olarak yatkın olan özellikle beyaz  tenli kişilerin yüz ve vücudunda  görülen açık renkli küçük cilt lekelerdir. Güneşten korunma çok önemlidir. Çünkü güneş ışını,  çillerin koyulaşmasına neden olur, hem de kötü huylu yapıya dönüşmesine sebep olur. Özellikle derinin güneşe maruz kalan bölgelerinde çocukluk döneminde ortaya çıkan, kış mevsiminde ve erişkin dönemde soluklaşma eğilimi gösteren ve çapları çoğunlukla 5 mm’nin altında olan kırmızı veya açık kahverengi cilt lekeleridir. Beyaz tenli, kızıl saçlı kişilerde çok sık görülür. 

Hangi Cilt Lekeleri Tedavi Edilebilir?

Cilt lekelerinin tedavisi mutlaka bir dermatolog tarafından yapılmalıdır.  Cilt lekesinin ne olduğu, neden kaynaklandığı tedavide çok önemlidir. Doğum lekeler veya ilaç bağlı oluşmuş lekelerin tedavisi aynı değildir. Cilt lekeleri, önemli bir hastalığın belirtisi olabilir bu nedenle uzman doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

  • Güneş lekeleri,
  • Melazma (gebelik maskesi),
  • Efelid (çil),
  • Lentigo (yaşlılık lekeleri),
  • Post inflamatuar hiperpigmentasyon(cilt yaralanmaları sonucu oluşan lekeler)
  • Sivilce sonucu gelişen lekeler,    tedavi edilebilen lekelerdir.

     
Leke Tedavisinde Kullanılan Yöntemler;

THULİUM LAZER 

Leke tedavisinde, şu anki teknoloji ile en etkili tedavi yöntemlerinden biriside Thulium Lazerdir. Thulium lazer, 1927 nm dalga boyunda enerji üretir. Direkt olarak lekeye neden olan melonositlerin (renk veren madde üreten hücreler) bulunduğu tabakaya etki eder. Bu şekilde lekeyi oluşturan melanin (cildimize renk veren madde) maddesinin sentezlenmesini azaltır. Melanin azalınca lekede azalır.

KİMYASAL PEELİNG

Glikonik asit, TCA(Triklor Asetik Asit) gibi kimyasal solüsyonlar ile cildin üst tabakasının soyulmasıdır. Kimyasal peeling yüzeysel bir işlemdir. Lekelerin tam olarak geçmesi için yeterli olmaz. Lekelerin rengini açar, cildin daha parlak, daha sağlıklı görünmesini sağlar. Hepsinden önemlisi daha sonra yapılacak işlemler için cildi hazırlar. Kimyasal peeling kış mevsiminde yapılması uygun olan bir tedavidir. İşlemden sonra güneş koruyucu kullanmak gerekir.

PRP

Kişinin kendinden alınan kanın, santrifüj işleminden geçirilip, iyileştirici hücrelerin ayrıştırılıp, tekrar aynı kişiye verilmesi işlemidir. Tek başına lekeyi yok etmeye yeterli olmaz. Fakat kollajen miktarını artırır, cilt kalitesinin daha iyi olmasını sağlar. Böylece, leke açıcı tedavilerden daha iyi sonuç alınmasını sağlar.

FRAKSİYONEL CO2 LAZER

Cildin derin katmalarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede hem leke tedavisinde hem de akne skarı, kesi izi gibi cilt yenilemeyi gerektirecek diğer tedavilerde kullanılabilir. Koyu tenli kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Yazın kullanılmaz.

Q-SWİTCH ND-YAG LAZER

Günümüz teknolojisinde cilde zarar vermeden leke açmak için kullanılan en etkili yöntemdir. Ağrılı bir yöntem değildir. Tedaviden sonra ciltte herhangi bir kabuklanma oluşturmaz. 2 hafta aralıklarla uygulanmaktadır. Cilt lekelerinin açılmasını sağladığı gibi lekelerin tekrar oluşması azaltır. Cildin daha canlı ve parlak olmasını sağlar.

En Etkili Leke Tedavisi;

En etkili leke tedavisi için önce leke dermatolog doktor tarafından görülmelidir.  Çünkü lekenin nedeni, başka bir hastalığın belirtisi olup olmadığı tedavi seçiminde etkilidir. Cilt lekeleri sistemik bir hastalık veya hormon bozukluğu nedeniyle oluşmuşsa önce bu hastalıkları tedavi etmek gerekmektedir yoksa lekeler hemen tekrar eder. 

Özellikle derin yerleşmiş, yıllardır olan lekelerin tedavisi daha zordur.  Bu zor cilt lekelerinin en iyi tedavisi kombine tedavilerdir. Yani farklı tedavileri bir arada kullanmak tedavinin başarısın artırır.  Bu tedaviler içinde lekeyi açmak için thulium lazer, yeniden oluşmasını azaltmak için q- switch lazer olmalıdır ayrıca seanslar arasında leke acıcı kremler kullanmak çok iyi sonuç verir. Lekelerin yeniden oluşmaması için güneş koruyucu kullanmanız şarttır. Hangi tedaviden kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişkenlik gösterir. Size en uygun tedavi dermatolog doktorunuz tarafından belirlenmelidir.  

Leke Tedavilerinin Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Leke tedavilerinin fiyatı yapılacak işleme ve seans sayısına göre belirlenir. Kısacası kişiden kişiye, lekenin derinliğine göre değişmektedir. Yıllardır var olan eski lekeler daha derin derin yerleşimlidir. Derin lekeler için lazer tedavileri kullanmak daha uygundur. Lazer tedavileri daha pahalı tedavileridir, seans seans uygulanır. Her seansta yaklaşık %10-20 açılma sağlar. Kaç seans süreceği lekenin derinliğine, sizin güneşten ne kadar korunacağınıza bağlıdır. Bu nedenle kaç seans süreceği buna bağlı olarak ta toplamda ödemeniz gereken fiyat kişiden kişiye farklılık gösterir. Kliniğimize geldiğinizde dermatolog doktorumuz cilt lekelerini muayene ettikten sonra size daha ayrıntılı bilgiler verecektir.

Leke Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Leke tedavisinin kaç seans süreceği lekenin derinliğine bağlıdır.  Derin lekeler ve üzerinden uzun yıllar geçen lekeler daha zordur.  Her seansta lekeler bir miktar açılır, ne kadar çok seans yaptırırsanız o kadar fazla açılma olacaktır. 
Hangi tedaviden kaç seans yapılacağı kişinin tedaviye verdiği cevaba göre değişkenlik gösterir. Ortalama 5 -6 seansta %50 azalma sağlanabilmektedir. Seanslar arasında size önerilen leke açıcı kremleri kullanmanız gerekmektedir. Lekelerin yeniden oluşmaması için güneş koruyucu kullanmanız şarttır. Güneş koruyucu; yüksek koruma faktörlü (spf 50) olmalı ve günde 2 ila 3 kez, yaz- kış kullanılmalıdır. Lazer tedavileri uzman doktor tarafından yapılması gereken ciddi işlemlerdir. Bu işlemler uzman doktorlar tarafından yapılmazsa yeni lekelerin oluşmasına neden olabilir.


Videolarımızı Görmek İçin Tıklayınız
Merak Ettiğiniz Sorular İçin Bizimle İletişime Geçin.