Leke Tedavisi Hakkında Bilmek İstedikleriniz

Lekeler Neden Oluşur?

Lekelerin oluşmasındaki asıl etken güneştir. Güneş, deride melanin denen maddenin üretimini artırır. Artan melanin, cilt yüzeyinde leke olarak kendini gösterir. Herkes güneşe çıkıyor fakat bazı kişilerde leke oluşuyor, bunun nedeni; genetik yatkınlıktır.  Bazı genetik olarak yatkın insanlarda; güneş, gebelik doğum kontrol hapları gibi hormonal sebepler, yaşlılık, ilaç kullanılması gibi nedenlerle, bölgesel melanin miktarını artırır, leke olur. Lekenin bir diğer nedeni de ağda gibi tahriş edici işlemlerden sonra güneşe çıkılmasıdır.

Hangi Lekeler Lazerle Tedavi Edilebilir?

 • Güneş lekeleri,
 • Melazma (gebelik maskesi),
 • Efelid (çil),
 • Lentigo (yaşlılık lekeleri),
 • Doğum lekeleri,
 • Post inflamatuar hiperpigmentasyon(cilt yaralanmaları sonucu oluşan lekeler)
 • Sivilce lekeleri

Leke Tedavisinde Kullanılan Lazerler;

Thulium Lazer: Leke tedavisinde en son geliştirilen lazer sistemidir. Cilde zarar vermeden, leke oluşturan hücreleri hedefler, Leke tedavisinde olmazsa olmaz lazer sistemidir.

Fraksiyonel CO2 Lazer

Cildin derin katmalarına inebilecek kadar güçlü enerji sağlayabilir. Bu sayede hem leke tedavisinde hem de akne skarı, kesi izi gibi cilt yenilemeyi gerektirecek diğer tedavilerde kullanılır. Koyu tenli kişilerde dikkatli kullanılmalıdır. Yazın kullanılmaz.

QSwitch Nd-Yag Lazer

Günümüz teknolojisinde cilde zarar vermeden leke açmak için kullanılan en etkili yöntemdir. Ağrılı bir yöntem değildir. Tedaviden sonra ciltte herhangi bir kabuklanma oluşturmaz. 2 hafta aralıklarla uygulanmaktadır. 4 ila 6 seans uygulanması önerilir. Seanstan hemen sonra açılmayı gözlemlersiniz.

En Etkili Leke Tedavi Yöntemi?

En etkili tedavi, kombine tedavidir. Yani bir tane sistem değil değişik tedavi yöntemleri birlikte kullanılır. Leke tedavileri zaten seans seans yapılır. Her seansta bir miktar açılma olur. Seanslarda farklı  lazerler kullanmak, seans aralarını, renk açıcı kremler ile desteklemek sonucun çok daha iyi olmasını sağlar.

Lekeler Geçer mi?

Yüzeysel lekeler tam olarak geçer. Fakat derin lekeler tam geçmez, rengi açılır. Ortalama 5 -6 seans işlem yaptırmanız gerekir. Seanslar arasında size önerilen leke acıcı kremleri kullanmanız, lekelerin çok azalmasını sağlar.

Lekeler Tekrar Oluşur mu?

Evet, güneşten korumazsanız lekeler tekrar oluşur. Lekelerin yeniden oluşmaması için güneş koruyucu kullanmak şarttır. Güneş koruyucu; yüksek koruma faktörlü(sph +50) olmalı ve günde 2 – 3 kez yaz- kış kullanılmalıdır.

Leke Tedavisi Cilde Zarar Verir mi?

Lazer tedavileri uzman doktor tarafından yapılması gereken ciddi işlemlerdir. Bu işlemler uzman doktorlar tarafından yapılmazsa yeni lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Leke Tedavisi Uygulama Alanları;

 • Güneş lekeleri,
 • Melazma (Gebelik maskesi),
 • Efelid (Çil),
 • Lentigo (Yaşlılık lekeleri),
 • Post inflamatuar hiperpigmentasyon (Cilt yaralanmaları sonucu oluşan lekeler)
 • Sivilce lekeleri
 • Evde Leke Tedavisi

Lekeler için evde yapabileceğiniz, limon suyunu lekeli bölgelere sürebilirsiniz. Limon suyu asitik yapıda olduğu için cildin biraz soyulmasına yardım eder. Limon suyu yerine elma sirkesi gibi başka asit içeren maddeleri de sürebilirsiniz. Ama sirkeyi seyretmeniz yani sulandırmanız gerekir, yoksa aşırı asit cildinizi yakar. Çok daha kötü lekeleriniz olur. Bu işlemleri sakın yazın yapmayın. Mutlaka dikkat etmeniz gereken konu yüzünüze bir şeyler sürüp güneşe çıkmak çok tehlikelidir, yeni lekeler oluşur.

Leke Tedavisi Ne Zaman Yapılır?

Tüm leke tedavileri güneşin az olduğu sonbahar ve kıs aylarında yapılır. Biz genellikle nisanın ikinci haftasından sonra leke tedavilerini bitiriyoruz.


Videolarımızı Görmek İçin Tıklayınız
Merak Ettiğiniz Sorular İçin Bizimle İletişime Geçin.