"Leke Tedavisi" İçin Sıkça Sorulan Sorular


2-3 hafta öncesinden bronzlaşma olmamasına ve tedavi edilecek bölgede soyucu kremler kullanılmamasına dikkat edilmelidir. Tedavi edilecek bölgede herhangi bir enfeksiyon, uçuk, yara olmamalıdır. Leke tedavisinden sonra da güneşten korunmanız gerekmektedir.
Lekelerin oluşma nedeni güneştir, güneş genetik olarak yatkın insanlarda leke oluşturur. Hormonlar, gebelik, doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar özellikle lekeye karşı yatkınlık oluşturur. Genetik olarak yaktın olan kişilerde veya yukarıda sayılan nedenlerden dolayı güneşe karşı hassasiyet oluşur ve çok az güneşte kalmak bile lekelenmeye neden olur.
Hiperpigmantasyon, ciltteki melanin birikmesine bağlı kahverengi lekelerdir. Cildimize renk veren melanin melonositler tarafından üretilir. Melonositler bölgesel olarak çok çalışıp çok melanin üretirse cilt içinde biriken melanin kahverengi lekeleri oluşturur. Çok güneşe maruz kalmak, sivilce gibi cildi tahriş eden faktörler hiperpigmentasyona neden olur.
İşlem bölgesinde geçici nokta şeklinde kabuklanmalar görülebilir. Güneşe karşı hassasiyet olabilir. İşlemin kalıcı bir yan etkisi yoktur.
Tedavi sonrası ilk 2 saat bölge yıkanmamalıdır. Düzenli olarak 2-3 saatte bir Spf50+ güneş koruyucu krem kullanılmalıdır. İşlem yapılan alan kaşınmamalı, yolunmamalıdır. Mümkün olduğunca güneşe çıkılmamalıdır.
Kişinin hormonal durumuna, cilt yapısına, kullandığı ilaçlara, güneşe çıkmasına bağlı olarak lekelerde tekrarlama görülebilir.
Lekeyi oluşturan güneştir bu nedenle yüzünüzde leke olmasını istemiyorsanız mutlaka çok iyi güneşten korunmanız gerekmektir. Yaz kış kapalı alanda bile olsanız devamlı güneş koruyucu krem kullanmanız gereklidir.
Melazma, gebelik hormon bozukluğu, doğum kontrol ilaçları gibi nedenlerle özellikle alın, yanak, burun üstü ve bıyık bölgesine yerleşen kahverengi keskin sınırlı lekelerdir. Türkiye gibi güneşli ülkelerde çok sık görülen bir şikayettir.
Lekenin derinliği ve yaşı, boyutu, kişinin ek özellikleriyle tedavi süresi değişebilir. Her seansta en az yüzde on düzelme olacaktır. Ortalama 3-5 seansta istenilen etkiyi görmek amaçlanır.

"Leke Tedavisi" İle İlgili Soruları Dr. Fatma Yıldız'a Sorun

Leke Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler


leke-tedavisi
Devamı
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım
soru-icon