Sivilce izleri nasıl oluşur?

Derin yerleşimli sivilceler iyileşirken iz bırakabilir, özellikle sivilceyi koparmak,  güneşlenmek iz oluşumunu artır. Sivilce izleri kahverengi leke, kırmızı leke, ciltten çökük küçük çukurlar şeklinde olabilir. Çukur şeklindeki sivilce izleri ne yazık ki kalıcıdır.

Sivilce izi tedavisi nasıl yapılır?

Hangi tedavinin uygulayacağı sivilce izine göre değişir.  Aynı kişide hem leke şeklinde hem çukur şeklinde değişik izler olabilir. En iyi iz tedavisi kişiye özel olarak belirlenir size en uygun tedavi dermatoloji uzmanı cildinizi muayene ettikten sonra belirlenmelidir. Uygun hastalarda lazer tedavileri iyi sonuçlar vermektedir hem lekede hem de çukurlarda tedaviye lazerler mutlaka eklenmelidir.

Yüzdeki sivilce lekeleri nasıl geçer?

Leke şeklindeki izlerin tedavisinde; Thulium lazer, Q swihct lazer, kimyasal peeling, mezoterapi ve leke açıcı krem tedavileri uygulanır.

Kırımız lekeler için özellikle damar tedavisinde kullanılan sistemler iğneli radyofrekans cihazları ve IPL sistemi kullanıyoruz.

Çukurlaşmış sivilce izleri nasıl geçer

Çukur şeklindeki sivilce izlerin tedavisinde en sık kullanılan lazer tedavileridir. Çukur görünümünü azaltmak içim ciltteki kolajeni artırmaya çalışırız bunun için; ftaksiyonel CO2 lazer, iğneli radyo frekans cihazı,( hyaluronik asit) tedavileri uyguluyoruz.

Çukurlar çok derin olduğunda, çukurun içini dolgu ile doldurmak iyi bir yöntemdir.

Yine derin çukurlarda çukurun tabanın alt dokuya tutan kısmını iğne (subsizyon) ile serbestleştirmek tedaviye katkı sağlar dolgunun daha iyi yayılıp çukuru daha iyi doldurmasını sağlar

Çukur şeklinde olan izlerin tedavisi zordur, çok seansa ihtiyaç duyar ve en iyi sonucu almak için, tek tedavi değil farklı tedavileri bir arada kullanmak gerekir. 

Sivilce izi tedavisi ne kadar sürer?

Sivilce izi tedavisi seans seans yapılır. Her seansta bir miktar düzelme olur. Yüzeysel izler, yalnızca leke şeklindeki izler daha kolay ve tam olarak yok olabilir. Fakat çukur şeklindeki izler ne yazık ki daha zordur, daha fazla seans ve farklı tedavileri birlikte kullanmak gerektirir. Derin çukur şeklindeki izleri tam olarak geçmez ama çukurlar azalır, cilde daha uyumlu hale gelir. Çukur şeklindeki izlerin tedavisi aylar sürer.