Sivilce Tedavisi


Sivilce ( Akne) Nedir?

Sivilce aslında bir yağ bezi hastalığıdır. Yağ bezleri ürettikleri salgılar cilt yüzeyini kaplar, cildimizin kurumasına engel olur, cildimizi enfeksiyonlara karşı korur. Her bir yağ bezi bir kıl köküne açılır. Yağ bezinin salgıladığı bu salgılar kıl sayesinde yüzeye ulaşır,  yağ bezinin açıldığı bu kanal tıkanırsa yağ bezi yağ salgılamaya devam eder. Önce kapalı ve acık komedon dediğimiz yağ birikintileri oluşur sonra bu yağ birinkilerine akne yapan bakteriler yerleşince iltihaplı sivilceler oluşur. 

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce genetik yatkınlık gösteren bir hastalıktır. Ailenizden gelen özelikler nedeniyle özellikle ergenlik döneminde yağ bezleri vücudunuzdaki hormonlara çok duyarlı olur. Yağ bezleri çok çalışır ve sivilceye neden olur.  Sürülen yağlı kremler, hava aldırmayan makyaj malzemeleri yağ bezlerinin kanalını yani gözenekleri kapatarak sivilce oluşumunu kolaylaştırır.

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce tedavisi sivilcenin şiddetine göre seçilir. Sivilceleriniz hafifse yanlızca krem tedavileri verilmelidir. Çünkü her ilacın az veya çok yan etkisi vardır. Krem tedavisinin yeterli olacağı hastalarda antibiyotik tedavi vermeye gerek yoktur. Krem olarak kullanılacak ilaçlarda size göre seçilir komedon dediğimiz yağ bezlerinin uçları tıkalıysa soyucu kremler verilmelidir. Hafif ve orta dereceli aknelerde antibiyotikli kremler tedaviye eklenir. Akne tedavisinde kullanılabilecek bazı kremler şunlardır.
eritromisin, klindamisin, tetrasiklin, benzoil peroksit, retinoid, tretinoin, izotretinoin, adapalen

Sivilceler derin yerleşimli ve şiddetliyse ağızdan ilaç kullanmak gereklidir. Çünkü derin yerleşimli sivilceler iz bırakır. Sivilceler geçse bile sivilce izleri kalıcı olabilir. İz kalmasına engel olmak için şiddetli sivilceler beklenmeden tedavi edilmelidir. Sivilce tedavisi için en sık kullanılan ilaçlar ağızdan antibiyotik tedavisidir. Sivilce tedavisi uzun bir tedavidir antibiyotikler cevaba göre 2-4 ay kullanılmalıdır. Bu kadar uzun antibiyotik kullanmanın yan etkileri olabilir, antibiyotikler ancak dermatoloji uzmanı kontrolünde kullanılmalıdır.

Akne tedavisinde en etkili tedavi A vitamini (İzotretinoin) tedavisidir.  Bu ilaç çok aknede çok etkilidir fakat çok fazla yan etkisi vardır bu nedenle yalnızca, şiddetli sivilcesi olan ve antibiyotik tedavisine yanıt alınmayan hastalarda verilir. En sık yan etkisi dudaklar, burun başta olmak üzere tüm vücutta kuruma yapmadır. Karaciğer enzimlerini yükseltebilir. Bu nedenle tedavi öncesi ve tedavi sırasında karaciğer testleri ve kan yağlarına rutin olarak bakılmaktadır. A vitamini içeren ilaçlar kullanırken kesinlikle hamile kalınmamalıdır. 

Bu tedavilerin birlikte veya ayrı olarak, lazer, iğneli radyofrekans, kimyasal peeling tedavileri de kullanılabilir. 

Sivilce Tedavisi Nasıl Planlanır?

Sivilce tedavisi, sivilcenin şiddetine, derinliğine kısacası size göre düzenlenir. İlaç kullanmanızı engelleyecek bir hastalığınız varsa hiç ilaç verilmeden yalnızca iğneli radyofrekans ve kimyasal peeling tedavileri yapılabilir çok zor sivilcelerde hem ilaç tedavileri hem de iğneli radyofrekans tedavisi birlikte başlanabilir. Şu unutulmamalıdır ki hangi tedavi yapılırsa yapılsın sivilce tedavisi uzun bir tedavidir. Tedavide en önemli noktanın, hekimle uyumlu olup, verilen önerilere uymanız gerekmektedir.

Akneli Ciltler Ne Yememeli?

Diyet ile akne arasında bir ilişki yoktur, yani cildimizi yağlı olmasının sebebi yediğimiz yiyecekler değildir.  Yalnızca kan şekerini ani yükselte glükoz indeksi yüksek dediğimiz yiteceklerin mevcut akneyi alevlendirdiği görülmektedir. Bu nedenle çikolata, beyaz ekmek, şeker, fast food gıdalar, hazır meyve suları, süt ve süt ürünlerini çok tüketilmemesi önerilir.
 


Sorularınızı Dermatolog Dr. Fatma Yıldız'a Sorun


Ameliyatsız Estetik Tedavilerimiz


sivilce-tedavisi
Devamı
sivilce-izi-tedavisi
Devamı
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım
soru-icon