Sivilce Tedavisi

Sivilce nedir?

Sivilce tıbbı adı ile Akne vulgaris,  yağ bezlerinin çok çalışmasından kaynaklı bir hastalıktır.  Özellikle yağ bezlerinin çok bulunduğu yüz, göğüs, sırt ve omuz bölgesinde görülür. Siyah nokta (komedon), sivilce (püstül), derin yerleşimli sivilceler (nodül) şeklinde kendini gösterir.

Sivilcenin görülme sıklığı nedir?

Sivilce şikayeti,  ergen ve genç yetişkinlerin yaklaşık %95’in de görülür. Bunların çoğu, cilt yağlanması, komedon dediğimiz siyah nokta gibi basit şikayetleri olan hafif aknelerdir. Fakat %20 tedavi olması gereken daha şiddetli formlarıdır.

Sivilce neden olur?

Sivilcenin oluşumunda, 4 neden suçlanmaktadır. Yağ bezleri, cildin içinde kıl köklerine yakın yerdedir, bir kanal ile cilt yüzeyine açılırlar, bu kanalın tıkanması komedona ve sivilceye neden olur. Bir diğer denen yağ bezlerinin çok çalışmasıdır.  Ergenlikle beraber aktif olan hormonlar yağ bezlerinin çok çalışmasını sağlar. Sivilcenin en önemli etkeni yağ bezlerinde Propionibacterium acnes adlı bakterinin artmasıdır. Bunların sonucunda dördüncü etken yani vücudun iltihap yapıcı etkisi ortaya çıkar, böylece sivilceler oluşur.

Sivilce diğer değişle aknenin oluşumunda horonların çok etkisi vardır. Hormon bozukluklarında akne çok sık ve şiddetli görülür.  

Diğer bir etken genetiktir, ailenizde akne şikayeti varsa sizde de görülme olasılığı çok yüksektir.

Stres, obezite, insülin direnci, dış etkenler ( yağlı kremler, gözenekleri kapatan kremler pudralar) sivilce oluşumunu tetikler, sivilce şikayetinin şiddetini artırır.

Akne diyet ilişkisi nedir?

Süt ve süt ürünlerini çok tükenmenin sivilce şikayetlerini artırdığına dair yayınlar vardır. Fakat halk arasında çok söylenmesine karşın çikolata ve çekirdek tüketimi ile sivilcenin bir bağlantısı bulunamamıştır.  İnsülin direnci sivilceyi artırdığı için biz hastalarımız çok karbonhidrat tüketmemesini öneriyoruz.

Sivilce tedavisinde neler yapılır?

 Sivilce tedavisi için mutlaka bir dermatoloğa ( deri ve zührevi hastalıklar uzmanına) gitmeniz gerekmektedir. Muayene de öncelikli olarak akneye neden olabilecek başka bir hastalık, hormon bozukluğu ve ilaç kullanımı araştırmalıdır.  Bunu yanında tedavide en önemli unsur aknenin şiddetidir.  İz bırakan, derin yerleşimli aknelerde daha agresif tedaviler verilmelidir.

Aknede  birinci basamak, topikal tedailer yani kremlerdir. En sık, Benzoil Peroksit Retinoidler içeren kremler kullanılır. Kremler hafif aknelerde tek başlarına yetebilir ama sivilce şikayetlerinin daha çok olduğu sivilcelerin daha derin yerleştiği orta ve şiddetli aknelerde tek başlarına krem yetmez. Şiddetli aknelerde sistemik tedavi dediğimiz hap tedavisi gerekmektedir bunlar için antibiyotik ve A vitamini içeren ilaçlar kullanıyoruz.

Hem yeni sivilcelerin oluşumunu azaltmak hem de sivilce izlerinin tedavisi için lazer sistemleri de kullanılmaktadır. Özellikle iğneli radyofrekans yani altın iğne tedavisi sivilce tedavisinde çok etkilidir.

Bunun yanında tedaviye, kalan lekeler için thulium lazer, kırmızı izler için İPL eklenebilir.

Size en uygun tedavi dermatoloji uzman tarafından muayene sonucunda belirlenir.


Videolarımızı Görmek İçin Tıklayınız
Merak Ettiğiniz Sorular İçin Bizimle İletişime Geçin.