Saç Dökülmesinde Yağ Dokusu Kaynaklı SVF Tedavisi Nedir?
Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde kişileri estetik etkileriyle birlikte psikolojik olarak da etkileyebilen bir sağlık sorunudur. Saç dökülmesi çoğunlukla genetik etkenlere bağlı olarak görülmekle birlikte bir hastalık sonucu, vitamin ve mineral eksikliği, gebelik sonrası, psikolojik problemlerle birlikte ya da dökülmeye sebep olan bir ilaç ya da kozmetik ürün kullanılması gibi birçok sebeple ortaya çıkabilir. Saç dökülmesi tedavisinden çeşitli ilaçlar, mezoterapiler, prp tedavileri, mikro iğnelemeler gibi çok çeşitli yöntemler bulunmakla birlikte son dönemlerde yağ doku kaynaklı mezenkimal SVF içeren stromal vasküler fraksiyon (SVF) tedavileri de öne çıkan uygulamalar arasına girdi.

SVFler yoğun olarak kemik iliği, kordon kanı ve yağ dokuda bulunan, vücutta bulunan her türlü hücreye dönüşebilme ve çok sayıda ve hızlı bölünebilme yeteneği olan öncü hücrelerdir. Son yıllarda medikal estetik uygulamalarla birlikte kemik eklem rahatsızlıkları, yara iyileşmesi, yanık tedavisi gibi çok çeşitli alanlarda kullanıma girmiş ve olumlu sonuçları görülmeye başlanmıştır. Saç dökülmesi tedavisinde kullanılan stromal vasküler fraksiyon (SVF) sıklıkla yağ alımının daha kolay olduğu göbek bölgesinden mini-liposuction ile alınan mezenkimal SVF, öncü yağ hücreleri, endotel hücreleri, hematopoietik hücreler, fibroblast ve perisitlerden zengin yağ dokusundan yağ hücrelerinin uzaklaştırılmasıyla elde edilen enjekte edildiği bölgede ileri düzey iyileşme ve yenileme özelliği bulunan hücre kokteylidir.

Saç dökülmesinden kullanılacak SVF sıklıkla göbek bölgesinden elde edilir. Öncelikli olarak işlem yapılacak bölge steril örtülerle kapatılıp, alan özel solüsyonlarla steril edilir. Daha sonra cilt altı bölge için lokal anestezi işlemi uygulanır ve işlemin konforlu geçirilmesi sağlanır. Yağ dokusu özel kanüller yardımı ile birlikte mini-liposuction işlemi ile birlikte toplanır. Genel olarak yapılacak işleme bağlı olarak 10-20 cc aralığında yağ alınır. Alınan yağ dokusu özel eleklerden geçirilerek yağ hücrelerinden ayrıştırılır ve geriye saç dökülmesi tedavisinde kullanılacak olan kokteyl kısmı SVF kalır. Elde edilen SVF saçlı deride problemli alanlara belirli aralıklarla enjekte edilir. Enjekte edildiği bölgede saç köklerini onarıcı, yeni saç folikülü oluşumunu uyarıcı etkileri saç dökülmesi tedavisindeki asıl hedefimizdir. İşlem ile birlikte görülecek olumlu etkiler 2-3 hafta içinde başlamakla birlikte nihai sonuçları görmek 2-3 ayı bulabilir.

Yağ dokusu kaynaklı SVF tedavisi kendi hücrelerinizle yapılan bir işlem olduğu için alerji riski taşımaz. İşlem steril olarak uygulandığı için enfeksiyon oluşumu beklenilen bir yan etki değildir. Yağ alınan ve enjekte edilen bölgelerde geçici zararsız küçük morluklar oluşabilir ve 1-2 hafta sürede tamamen kaybolur. Saç dökülmesinde SVF tedavisi kadın ve erkeklerde güvenle uygulanabilmekle birlikte eğer ki dökülmeniz uzun süreli ve saç ekimi gerektirecek boyutlarda ise saç ekimi alternatif tedavi olarak düşünülebilir. Bununla birlikte dökülmeye sebep olan organik bir sebep mevcut ise bu sebebin ortadan kaldırılması da yapılması gerekenler arasındadır.