Yüzde ve vücutta, sivilcelere, kesi ve ameliyat izlerine, yanıklara veya yaralanmalara bağlı skar dokusu yani izler olabilir. Kişiler buz izlerin görünümünden estetik olarak rahatsız olurlar. Özellikle ergenlik döneminde yoğun sivilceleri olan kişilerde erişkin yaşlarda yüzde yoğun akne skarları kişileri çok rahatsız eder. Bu oluşan skarları tam olarak yok edecek bir tedavi ne yazık ki yoktur, uyguladığımız tedaviler ile skarları tamamen yok edemiyoruz ama belirgin azaltabiliriz.

Yağ enjeksiyonu, skar tedavisinde bir süredir kullanılan ve iyi sonuçlar aldığımız, bir yöntemdir. Hacim eksikliklerini gidermekte, cilt kalitesini artırmakta ve skar görüntüsünde düzelme sağlamaktadır. Yapılan çalışmalar, yağ dokusunun içindeki yağ dokusu kaynaklı SVFlerin, cilt kalitesini artırdığını göstermektedir. Bu çalışmalar, yağ enjeksiyonunun skar tedavisi ve cilt gençleştirme amacıyla kullanımını önemli ölçüde artırmıştır. Klinik çalışmalar,  yüzeysel kırışıklıkların giderilmesi, gözaltı morlukların tedavisi ve skar tedavisinde cilt kalitesinin artırılması amacıyla kullanmışlardır.

Skar tedavisinde kullanılan yağ enjeksiyon tedavisi, Nanofat greft, olarak hazırlanır. Alına yağ dokusun süzme ve filitreleme işleminden geçirilir. Böylece SVFden zengin enjekte edilebilecek sıvı formuna getirilir.  Çok ince iğneler ile skar dokusunun içine enjekte edilir.

Bu SVFler, gerekli olan hücrelere dönüşme kapasitesine sahiptir. Bu şekilde, yara iyileşme mekanizmalarını çalıştırır, bozulan kollajeni yeniden oluşturur. Yağ dokusu kaynaklı SVFler, cildi yeniler, cilt kalitesini artırır, yüzey düzensizliklerini ve renk eşitsizliğini azaltır, genel görünümde düzelme sağlar. Klinik çalışmalar maksimum etkisinin 1-3 ayda görüldüğünü göstermektedir.

Skar tedavisinde yağ kaynaklı SVF tedavisinin kullanılmasının en büyük avantajı, uygulaması kolaydır, hemen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz. Tüm lazer ve iğneli radyofrekans tedavileri ile birlikte kombine edilebilir. Yağ enjeksiyonu ile hem cilt düzensizliğini azaltabiliriz, hem de travmaya bağlı doku kaybı varda yağ dolgusu şeklinde boşluğu doldurabiliriz. Sonuçların kalıcı olması ve yağ enjeksiyonunun kendi dokunuz olduğu için hiçbir zararının olmaması çok önemli iki konudur.