Koltuk Altı Terleme Tedavisi

Aşırı terleme ( hiperhidroz) sağlık açısından sakıncalı olmasa da, kişileri sosyal ve psiklojik olarak olumsuz etkilemektedir. Normal insanlar arasında aşırı terleme %1-3 oranında görülmektedir. Bu kişilerde neden olarak başka bir hastalık veya hormon bozukluğu yoktur. Yapılan tüm tetkikler normal bulunur. Heyecan, stres gibi psikolojik uyarılarla artış olabilir.  El içi ve koltuk altı aşırı terlemenin en çok görüldüğü bölgelerdir.  Aşırı terlemenin en kolay tedavisi Botulinum toksindir. Botulinum toksin ter bezlerine giden sinir uyarısını geçici olarak bloke eder. Böylece terlemeyi engeller.

Botulinum Toksin Nasıl Uygulanır?

İşlem yapılacak alan önce anestezik krem ile uyuşturulur, sonra çok ince iğneler ile Botulinum Toksin cilt altına verilir. Uyuşturulduğu için ağrı az hissedilir. Botulinum toksinin terlemeyi azaltıcı etkisi bir-iki gün içinde yavaş yavaş başlar, 2 hafta içinde terleme kişiyi rahatsız etmeyecek düzeye ulaşır.

Botulinum Toksini’nin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Botulinum toksininin terlemeyi durdurma etkisi 4-6 ay sürer. Botulinum toksin uygulamaları tekrar edildikçe etki süresi uzayacaktır.

Terlememek Sorun Oluşturmaz mı?

Vücudumuzun pek çok yerinde ter bezi olduğundan Botulinum toksin uyguladığımız bölgelerden terlememeniz sizin sağlığınız açısından hiçbir problem oluşturmaz.

Botunium Toksininin Zararı Var mıdır?

Uygulanan Botulinum toksin bölgesel kalır, genel dolaşıma katılmaz, vücuda  zarar vermez. Koltuk altı terleme tedavisinde Botulinum toksin yöntemi 2004 yılında FDA tarafından kabul edilmiştir. Önemli olan işlemin deneyimli, uzman bir hekim tarafından yapılmasıdır.

Kimlere Botulinum Toksin Yapılmaz?

Hamilelere, emziren annelere, cildinin üzerinde enfeksiyon olan hastalara, myasthenia Gravis (özellikle kaslarda görülen kas zayıflığı) gibi nörolojik hastalıkları olanlara, aminoglikozit türü antibiyotik kullananlara Botulinum toksin tedavisi yapılmaz.

Botulinum Toksin Fiyatları

Ne yazık ki Botulinum toksin  yurt dışından ithal edilen pahalı bir ilaçtır. Bu yüzden Botulinum toksin tedavisinin fiyatları günün koşullarına göre değişkenlik gösterir.