Yağ Enjeksiyonu ile Boyun Dekolte Gençleştirme Nedir?

Yağ dokusu, SVFlerinden en zengin dokudur. Yağ dokusu aldığımızda aynı zamanda yağ kaynaklı SVFlerini de almış oluyoruz. Yağ kaynaklı SVFler, kemik iliğinden, kordon kanından alınan SVFler ile aynı yapıya sahiptir. Daha kolay elde edilmesi, yağ dokusunda gram başına düşen SVF sayısının ve canlılığının kemik iliğine yakın olması nedeniyle yağ dokusu tercih edilmektedir. Yağ dokusu kaynaklı SVF ilk olarak 2001 yılında Zuk adlı araştırmacı tarafından tanımlanmıştır. O zamandan bu yana tıbbın birçok alanında kullanılmaktadır. Günümüzde yağ dokusu en sık karın, uyluk, kalça, gövde yanları, kollar ve boyun bölgelerinden alınabilir. Alınan 1 gram yağ dokusu 5.000 - 200.000 kadar SVF içerir. Yağ kaynaklı SVF nasıl elde edilir? Yağ kaynaklı SVF elde etmek için, belirlenen bölgeden yağ alınır. Bu bölge göbek, bacak iç yüzü, basen olabilir. Yağ alınacak bölgelerdeki SVF miktarı arasında fark yoktur, bu nedenle en kolay olan yağ alınan göbek bölgesi öncelikli olarak kullanılmaktadır. Yağ alma işlemi sterilite kurallarına uygun olarak yapılmalıdır. Yağ alma işleminden önce bölgeye lokal anestezik ilaç verileceği için işlem zor değildir ,yaklaşık 30 dakika sürer. Alınan yağ dokusu ayrıştırma işleminden  geçirilir. Kan ve fibrin dokusu ortamdan uzaklaştırılır. Enjekte edilebilir hale getirilip boyun ve dekolte bölgesine enjekte edilir.

Yağ kaynaklı SVF ile boyun ve dekolte gençleştirme sonuçları nasıldır?

SVFler gerektiğinde başka hücrelere dönüşme kapasitesine sahiptir. Boyun ve dekolte bölgesine enjekte edildiğinde ciltte yaşlanan ve fonksiyonu bozulan hücrelerin yerine geçer. Örnek olarak yaşlanma nedeniyle azalan fibroblast hücrelerine dönüşebilirler. Fibroblastlar kollajen üretir. Böylece yaşlanmaya bağlı cildimizde azalan kollajeni yerine koymuş oluruz. Boyun ve dekolte bölgesine, yağ kaynaklı SVF tedavisi uyguladığımızda yaşlanma etkilerini geri çeviriyoruz.Güneş hasarına bağlı lekeleri azaltıyoruz. Azalan kolajeni yerine koyduğumuz için kırışıklıklar azalıyor, cilt nemlenmesi ve elastikiyeti artıyor. 

Neden yağ kaynaklı SVF yaptırmalısınız? 

Yağ kaynaklı SVF, kendi yağ dokunuzdan elde edilir. Sizin kendi dokunuz olduğun için biyo uyumludur, hiçbir olumsuz reaksiyona yol açmaz, alerji oluşturmaz. Yağ kaynaklı SVF elde etmek ve uygulamak kolaydır. Çok ince iğneler ve kanüller kullanılır.  İşlem lokal anestezik ile uygulanır bu nedenle zor değildir. İşlemden sonra hemen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz. İyileşme süresine gerek yoktur. İğne ile yapıldığı için nadir de olsa morluk oluşabilir. Morluk olursa kendiliğinden geçer, tedaviye gerek kalmaz.