Yüze yağ enjeksiyonu nedir?

Yaşlanma ile birlikte yüzdeki her dokuda değişiklik meydana gelir. Kemik dokusu azalır, kas dokusunun gerginliği azalar, yağ dokusu aşağı doğru yer değiştirir, cilt dokusunda kollajen ve elastin azalır. Bunun sonucunda yüz aşağı doğru sarkar, elmacık bölgesinin çıkıntısı azalır. Şakaklarda, göz yaşı oluğunda, nazolabial bölge ve ağız köşelerinde boşluklar oluşur.  

Ciltt incelir, kırışıklıklar oluşur, lekelenir, nem ve esnekliğini kaybeder.  Biz buna yaşlanma diyoruz.  Yaşlanmayı geciktirme ve geriye çevirmek mümkün. Yüz gençleştirme kapsamlı bir tedavi gerektirir. Cilt hasarını onarmak, azalan kollajeni artırmak, yağ ve kemik dahil yüzdeki tüm dokuların hacim kaybını yerine koymak gerekir. 

Yüz gençleştirme yaklaşımları dinamik değişim gerektirir. Amaç yüze lifting yapmaktır ve yer çekimi ile aşağı doğru hareket eden tüm dokuları yukarı doğru çekmek gerekir. 

Yüzü yağ enjeksiyonu ile gençleştirmenin özünde; yağ dokusunun doldurma kapasitesi ile yüzün üst kısmında azalan hacmi yerine koymak, yağdan elde edilen SVFler sayesinde, hücreleri yenilemek yaşlanma etkilerini geri çevirmek vardır.   

Yüze yağ enjeksiyonu için otolog yağ kullanılır. Yani yüze yerleştirilecek yağ yine aynı kişinin vücudundan alınır. 

Kişinin kendi yağ dokusu ile onarıcı tedaviler çok uzun yıllardır vardır. İlk olarak 1893'te Neuber tarafından yüzdeki yara izi kontur bozukluklarını düzeltmek için bir hastanın kol yağının alınmasını tarif edilmiştir. 

Yüze yağ enjeksiyonunun avantajları nelerdir?  

Yağ dokusu kendi vücudunuzdan alındığı için biyo uyumludur. Vücut kendi dokusuna reaksiyon vermez, alerji oluşturmaz. Doğaldır. Yağ dokusu yüzde diğer dokular ile bütünleşir, doğal bir görünüm sağlar.  Yerleştirilen yağ dokusu canlı bir dokudur. Kalıcıdır.  

Yağ dokusu kaynaklı SVF nedir? 

SVFler, kendi kendini yenileme yeteneği olan ve gerektiğinde farklılaşarak başka hücrelere dönüşme potansiyeline sahip olan hücrelerdir.Yetişkin mezenkimal SVFler, kemik iliği ve yağ dokusundan izole edilebilir. SVFler, tıbbın her alanında kullanılmaktadır. Özellikle kıkırdak yenilenmesi ( diz eklemi içine) ve kas hastalıkları için kullanılmaktadır. Özellikle son yıllarda yüz gençleştirmede sıklıkla kullanılmaktadır. Cilt üzerindeki etkileri çok başarılıdır. 

Yani yağ kaynaklı SVF cilde verildiğinde, cildin ihtiyacı olan hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahiptir. Bu şekilde yaşla azalmış olan fibroblast adlı hücrelere dönüşerek, kollajen üretebilir, cilt hücrelerinin yerine geçerek cildi yenileyebilir. Yağ dokusu kaynaklı SVFler, kişinin gençliği, güzelliği ve hatta işlevini geri kazandırabilir.  

Son araştırmalar, yaşlanmış hücrelerin gençleştirilmesinin mümkün olduğunu göstermektedir. Gelecekteki yüz gençleştirme teknikleri için mihenk taşı olmuştur.  

Yüze yağ enjeksiyonu nasıl yapılır? 

Yüze yağ enjeksiyonu minimal invaziv bir yöntemdir. Yani kullanılan kitler sayesinde işlemin daha hızlı ve kolay yapılması sağlanmıştır. 

Yağ dokusu alınacak olan göbek basen veya bacak içi lokal anestezi ile uyuşturulur. Özel yağ toplama kanülleri ve negatif basınç ile yağ alınır. Alınan yağ miktarı çok az olduğu için alınan bölgede bir hacim azalmasına veya çökmeye neden olmaz. Yine alınan yağ miktarı az olduğu için bölgesel inceleme için kullanılamaz. 

Alınan yağ dokusu, kan ve fibrinlerden ayrıştırılarak enjekte edilebilir hale getirilir.

Tüm bu işlemler tek kullanımlık, steril malzemeler ile yapılmalıdır.  Yağ almadan önce uzman doktor tarafından kişi değerlendirilir.Yağ transferi tıbbi bir işlem olduğu için uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Hazırlanan yağ dokusu özel kanüller ile yüzde gerekli alanlara yerleştirilir.

Otolog yağlar %100 biyo uyumlu olması, yumuşak ve doğal bir sonuç vermesi ve teorik olarak kalıcı bir müdahale olması nedeniyle birçok kişi tarafından yüz gençleştirme için ideal dolgu maddesi olarak kabul edilmektedir.

Yüz gençleştirme amaçlı otolog yağ enjeksiyonu, yüze hacim kazandırır ve aynı zamanda tonu ve dokuyu iyileştirerek cildi canlandırır.