Dövme yaptırmış, fakat çıkartmak isteyen kişiler ne yapacak; dövme çıkarmanın şu anki teknoloji ile en güvenli ve en etkili yöntemi lazerdir. Çünkü lazer cilde zarar vermeden dövme boyasını parçalayıp, dövmenin silinmesini sağlayabilir.

Lazer Dövmeyi Nasıl Siler?

Q-switch lazerler nanosaniye de atış yaparlar. Cilde zarar vermeden derinin içindeki boya partiküllerini hedefler. Lazer ışını, boya partikülleri tarafından tutulur ve ısıya dönüşür. Isınan boya partikülleri parçalanır. Parçalanan boya partikülleri makrofaj denen vücudun çöpçü hücreleri tarafından ortamdan uzaklaştırılarak dövmenin silinmesini sağlar. Uygulanan lazer işlemi, uygun dozda verildiğinde cilde zarar vermez, ciltte yanık ve skar oluşturmaz.

Renkli Dövmeler Silinir mi?

Renkli dövmeleri silmek için, boyanın rengine göre değişik dalga boylarında lazerler vardır. En kolay çıkanlar siyah ve koyu mavi gibi koyu renklerdir. Beyaz, sarı ve ten rengi gibi açık renkli dövmeleri silmek çok zordur, tam olarak çıkmayabilirler. Kısacası renkli dövmeleri hem silmek daha zordur, hem de çok uzun seanslar gerektirir. En sık kullanılan lazer; siyah ve koyu renkleri etkileyen Q-switch Nd yag lazerdir.

Dövme Sildirmek Ne Kadar Sürer?

Dövme sildirme işlemin ne kadar süreceği, yani dövme sildirmek kaş seansta biter? Sorusunun cevabı dört etkene bağlıdır.

  1. Dövmenin yapılış şekli yani boyanın derinliği; amatör dövmelerde boya yüzeyseldir, bir iki seansta tam olarak çıkar iz bırakmaz. Profesyonel dövmeler derindir, boya cildin alt tabakalarına kadar ulaşmıştır. Cildin alt tabakalarında olan boyayı yok etmek zordur. Çok seans ister. Üst üste yapılan dövmelerde sonra yapılan dövme bir önceki boyayı iyice aşağı iter boya çok derinleşir. Üst üste yapılmış dövmeleri çıkarmak zordur, iz kalabilir.
  2. Boyanın rengi, siyah dövmeleri çıkarmak daha kolaydır. Renkli dövmeleri özellikle açık renk dövmeleri çıkarmak zordur. Farklı renkler için farklı dalga boyunda lazerlere ihtiyaç vardır.
  3. Dövmenin yapıldığı vücut bölgesi önemli bir etkendir. Boyun gibi derinin ince olduğu alandaki dövmelerde boya derinlere gider, çıkarmak için daha çok seans ister.
  4. Dövme yapılalı ne kadar çok zaman geçtiyse çıkarmak o kadar kolay olacaktır. Çünkü zaten vücudun savunma hücreleri boyayı ortamdan uzaklaştırmak için çalışmaktadır. 

Sonuç olarak dövme çıkarmak için kaç seans gerektiği kişiden kişiye değişmekle birlikte amatör dövmelerde 1-2 seans, profesyonel dövmelerde 8-10 seans uygulama gerekebilir.

Dövme Sildirme Nasıl Yapılır?

Lazerle dövme çıkarma işlemi seans seans yapılan bir işlemdir. Her seansta dövmenin rengi bir miktar solar. İki seans arasında 4-6 hafta geçmesi gerekir. Bunun nedeni, her seanstan sonra parçalanan boya parçalarının vücuttan atılması için zaman geçsin istenir. İşlem sırasında boyanın parçalandığı hemen görülebilir. Lazer atışı yapılan bölge işlem esnasında beyazlar bu da lazerin etkili olduğunu gösterir.

Dövme Tam Silinir mi?

Amatör dövmeler tam olarak çıkar hiç iz kalmaz. Ama çok derine işlemiş profesyonel dövmeler, renkli, üst üste yapılmış dövmeler tam olarak çıkmayıp gölge halinde kalabilirler. Dövmeleri cerrahi olarak keserek çıkarmak iyi bir seçenek değildir dövmenin büyüklüğüne göre dikiş izi kalır. Kimyasal maddelerle dövmenin yakılması uygun değildir çünkü yanık izi kalabilir. Bu nedenle dövme çıkarmanın en iyi yolu lazerdir.

Dövme Silme Fiyatları

Dövme silme fiyatları dövmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. Toplam maliyeti ise dövmenin rengine ve boyanın derinliğine bağlı olarak kaç seans süreceğiyle ilgilidir. Dövme sildirme fiyatları için bilgi almak isterseniz whatsapp veya mail yoluyla fotoğraf gönderiyseniz, yaklaşık fiyat bilgisi verebiliriz.