Epilasyonda altın standart Aleksandrite Lazerdir. Çünkü aleksandrite lazer 755 nm dalga boyunda enerji verir, bu dalga boyu kıllara en etkili dalga boyudur. Aleksandrite lazer özellikle beyaz tenli, siyah kılları olan kişilerde çok etkilidir. Yani epilasyonda mutlaka aleksandrite lazer olmalıdır. Peki, buz lazeri ne zaman kullanacağız.  Buz lazeri, esmer tenli veya bronzlaşmış kişilerde, kılları ince ve açık renkli kişilerde aleksandrite lazeri desteklemek için kullanacağız. Yani buz lazer epilasyonda tek başına değil, aleksandrite lazeri desteklemek için kullanılmalıdır.  Buz lazer epilasyonda tek cihaz olarak kullanılırsa seans sayısı çok artar. Çünkü buz lazer asında bir diot lazerdir. Diot lazer 810 nm dalga boyunda enerji üretir. Bu dalga boyu melanine yani kıla renk veren maddeye aleksandrite lazer kadar duyarlı değildir. Yani diot lazer kıllara aleksandrite lazer kadar etkili değildir. Bu nedenle diot lazer tek başına epilasyonda aleksandrite kadar başarılı değildir, daha fazla seans sayısı gerektirir.  Bir diğer konu aleksandrite lazer kılları hemen döker, seanslar arası kılsız, temiz bir dönem geçirirsiniz. Diot lazer ancak etkilediği kılları döker, diğer kıllar bölgede kalır.

Peki, buz lazerin avantajı nedir?  Buz lazer bronz kişiler de güvenle yapılabilir. Çünkü diot lazer melanin denen cildimize renk veren madde tarafından daha az tutulur. Melanin hem kılda bulunur hem de cildin yüzeyinde bulunur. Bronzlaştığınızda ciltteki melanin artar aleksandrite lazer gibi melanine duyarlı cihazlar bronz kişilerde ciltteki melanin tarafından tutulur, doz ayarlanmazsa yanık oluşur.

Kısacası lazer epilasyonda, birden fazla cihazı aynı anda kullanmak en iyi sonuçları verir. Siyah, kalın kılların olduğu kol altı alt bacak gibi alanlarda mutlaka aleksandrite lazer kullanılmalıdır. Kol, yüz gibi ince ve açık renk kılların olduğu alanlarda aleksandrite lazer ve buz lazeri birlikte kullanmak daha iyi sonuç verir. İnce kıllar zordur, tek başına aleksandrite lazer veya tek başına buz lazer kullanılırsa seans sayısı çok uzar.

Hangi lazeri seçerseniz seçin cihazın mutlaka FDA onayı olması gerektiğini unutmayın.  Ne yazık ki cihazın ülkemizde satılıyor ve kullanıyor olması FDA onayı olduğunu göstermez yüzlerce markadan ancak az sayıdaki cihazın FDA onayı vardır, bu konuyu özellikle araştırmanız gerekmektedir.