Sağlıklı saçlar hem erkekte, hem de kadında önemli güzellik unsurudur ve saç azalması kozmetik nedenlerle kişileri çok mutsuz eder. Fakat aşırı saç dökülmesi yalnızca kozmetik olarak değerlendirilmemelidir. Ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle saçınızın çok döküldüğünü, azaldığını hissediyorsanız öncelikle bir dermatoloji uzmanı ile görüşmelisiniz. Normalde başımızdaki saçların belli bir döngüsü vardır. Her bir saç teli; uzar, dökülür, dinlenir ve tekrar uzar. Yani saç tellerinin bir ömrü vardır. Her gün bir miktar sacınızın dökülmesi normaldir. Fakat son zamanlarda daha fazla dökülüyorsa veya saçlarınızda açılma varsa aşağıdaki nedenler araştırmalıdır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

 • Fiziksel stres: Her türlü fiziksel travma, ameliyat, zor bir hastalık dökülmeyi artırabilir.
 • Hamilelik: Hamileliğe bağlı saç dökülmesi, hamilelik sırasında değil genellikle doğumdan 6 ay sonra hormonlar azalınca görülür.
 • Aşırı A vitamini: A vitamini içeren ilaçlar, saç dökülmesini tetikleyebilir.
 • Protein eksikliği: Yeteri kadar protein alınmadığında, vücut bu eksikliği gidermek için saçın büyümesini durduruyor olabilir. Bu nedenle zayıflamaya yönelik diyetler uygun şekilde yapılmaz ise, ani kilo kaybı saç dökülmesi yapabilir.
 • Hormonal bozukluklar: Özellikle kadınlardaki hormon bozuklukları ve menopoz saç dökülmesine neden olabilir. En sık nedeni; Polikistik over sendromu (PKOS)dur.
 • Stres: Aşırı stres ne yazık ki saç dökülmesine neden olabilir, boşanma ya da sevilen birini kaybetme gibi olaylar sonrasında görülebilir.
 • Anemi; En sık görülen demir eksikliği anemisidir. Anemi nedeniyle yaşanan saç dökülmesi, basit bir demir takviyesiyle düzelebilir.
 • Tiroid hormonları: Boyunda yer alan tiroid bezinin salgıladığı tiroid hormonlarının azlığı da, çokluğu da saç dökebilir. Doktorunuz diğer bulgularında olduğu durumlarda bu hormonların testini isteyebilir.
 • B vitamini eksikliği: B vitamini seviyesinin düşük olması da saç dökülmesinin nedenlerindendir. Anemideki gibi basit bir takviye, sorunu çözmeye yardım edecektir.
 • Otoimmüne bağlı saç dökülmeleri: Bu durum temelde, aşırı aktif bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Saç dökülmesi Lupus gibi önemli hastalıkların bir bulgusu olabilir. Dermatoloji doktorunun bu konuda hastaları değerlendirmesi gerekmektedir
 • İlaçlar; Kemoterapi (Kanser tedavisinde)  ilaçları, antidepresanlar, bazı kan sulandırıcılar ve steroid saç kaybına neden olur.

Yukarıdaki saç dökülme nedenlerinden anlaşılacağı üzere saç dökülmesi öncelikle bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bir hastalık ve eksiklik bulunmadığına emin olunmalıdır.

Saç dökülmesinden şikayet eden kişilerin büyük çoğunluğunda bir hastalık ve eksiklik bulunmaz, en çok görülen neden genetik faktörlerin rol oynadığı androjenik alopesidir ( erkek tipi dökülmedir).

Saç Dökülmesi Tedavisi; Neden bir hastalık veya eksiklikse öncelikle bu tedavi edilmeli, eksiklik yerine koyulmalıdır.

Saç Dökülmesi Tedavi Fiyatları

Uygulama yapılacak alana,  tedavinin çeşidine ve seans sayısına göre değişmektedir. Farklı işlemlerle desteklenerek uygulanan saç dökülmesi tedavi fiyatı değişiklik gösterebil