Yağ Enjeksiyonu


Yağ enjeksiyonu (Yağ Dolgusu) nedir?

Yağ enjeksiyonu, kendi yağınızla gençleşme tedavisidir. Yağ enjeksiyonu SVFlerden çok zengin bir dokudur ve doğal olarak hacim oluşturur. Bu nedenle göbek, bacak gibi yağın daha fazla olduğu bölgelerden alınan yağ enjeksiyonu yüzde, boyunda ihtiyaç olan alanlara yerleştirilebilir. Böylece yağ enjeksiyonu dolgu gibi kullanılırken yağ kaynaklı SVFler cildimizdeki yaşlanma etkilerini geri çevirir.  

Yağ enjeksiyonun, yağ dolgusu, otolog yağ dolgusu, lipolift, lifofiller yağ aşılılama gibi isimlerde kullanılır, tüm isimler aynı işlemin adlarıdır.

Yağ enjeksiyonu (yağ dolgusu), yüz bölgesindeki boşlukları doldurmak, yüzü gençleştirmek için  altın standarttır. Çünkü, yağ enjeksiyonunda kendi yağ dokunuz kullanılır. Kendi dokunuz olduğu için vücudumuza tam uyumludur, doku ile bütünleşir, dışarıdan doğal olmayan bir görünüm oluşturmaz. yumuşak bir dolgu maddesidir, kolayca şekil alır, ideal bir dolgu maddesidir. Yağ dokusu kolayca alınabilir, gerekli olduğu kadar yağ dokusu alınabilir, miktar olarak bol bulunur.

Yağ enjeksiyonunun en önemli özelliği, yağ enjeksiyonunda SVF vardır. Lipoaspiratın stromal vasküler fraksiyonu da (SVF) denilen bu SVFler, ihtiyaç olan başka hücrelere dönüşebilir. Bu nedenle tıbbın her alanında kullanılmaktadır. Cilde verilen yağ kaynaklı SVFler, cildi yeniler, gençleştirir, ince kırışıklıkları azaltır, ton farkını eşitler, daha genç daha sağlıklı bir cildiniz olur.  

Yağ enjeksiyonu kaynaklı SVFler cildi nasıl yeniler? 

Vücudumuzda yağ dokusu enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, çalışmalar yağ dokusunun çoğalma ve yenilenme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. Yağ enjeksiyonu için alınan yağ dokusunda, fibroblastlar, endotel hücreleri ve yağ kaynaklı SVFler vardır. Bu hücreler hem çoğalma hem de farklılaşma potansiyeline sahip multipotent SVFlerdir. SVFlerin, damar, sinir, kemik hücrelerine dönüştüğü çeşitli klinik çalışmalarda gösterilmiştir. Yağ enjeksiyonu kaynaklı SVF ilk olarak 2001 de tanımlanmıştır. Bu SVFler o zamandan bu yana tıbbın birçok alanında kullanılıyor çünkü mezensimal SVF denen bu SVFler başka hücrelere dönüşebilme kapasitesine sahiptir. Yağ enjeksiyonu ile birlikte cilt altına yağ kaynaklı SVFde vermiş oluyoruz. Bu SVFler cildimizin yapısını oluşturan hücrelere dönüşerek yaşlanma ile bozulan cildi yeniden restore ediyor. Kolajeni artırır, yaşlanma etkilerini azaltır.   

Yağ enjeksiyonu dışarıdan belli olur mu? 

Yağ enjeksiyonu kendi dokunuz olduğu için çok doğal durur ve dışarıdan belli olmaz. Yaşımız ilerledikçe yüzdeki yağ azalır ve yüz yerçekimi ile aşağı doğru sarkar, yüzümüzde boşalan bu alanları doldurmak, yüzü yukarı doğru almak çok genç ve dinç bir görüntü oluşturur.  Yağ enjeksiyonu (yağ dolgusu) bir sanattır, bu sanat doğal ve genç görünüme kavuşmasını sağlar.  

Yağ enjeksiyonu neden ideal tedavidir? 

Yağ enjeksiyonu ideal özellikte bir dolgu maddesidir. Doğal olarak dokularla bütünleşir, otologtur ve %100 biyouyumludur. Yeterince çok bulunur, uygulaması kolaydır. Dışarıdan belli olmaz, kendi dokunuz olduğu için yüzünüzle bütünleşir çok doğal görünür.  

Yağ enjeksiyonu nasıl yapılır? 

Yağ enjeksiyonu yapmak için önce yağı almak gerekir. Yağ almak için en sık göbek bölgesi kullanılır. Göbek, uyluk iç yüzünden, kalça bölgesinden yağ alınabilir. Yağ alınacak bölge önce iğne ile uyuşturulur, uyuşturulduğu için işlem sırasında çok ağrı hissetmezsiniz. İnce kanüllerle yağ alınır. Yağ alma işlemi yaklaşık yarım saat sürer. Yağ alındıktan sonra, serumdan ayırt edilir. Yüze enjekte edilebilir hale getirilir. Hazırlanan yağ özel kanüller ile cilt altına verilir. Yağın verilme işlemi de yaklaşık yarım saat sürer. İşlemden sonra hemen gündelik yaşamınıza dönebilirsiniz.  

Yağ enjeksiyonu kalıcı mıdır? 

Evet, kalan yağ enjeksiyonu kalıcıdır. Yağ enjeksiyonu (yağ dolgusu) yapıldıktan sonra verilen dolgunun yaklaşık yarısı vücut tarafından emilir. Kalan yarısı yani kendi yağ dokunuz kalıcıdır, ömür boyu kalır.  

Yağ enjeksiyonu zararlı mıdır? 

Yağ enjeksiyonunun kesinlikle vücudunuza bir zararı yoktur çünkü kendi yağ dokunuz kullanılmaktadır. Yağ alırken veya yağ enjeksiyonu yapılırken kanüller damara gelirse hafif bir morluk olur kendiliğinden geçer, size bir zararı yoktur. Bunun dışında yağ enjeksiyonu steril şekilde yapılmalıdır, yoksa enfeksiyon olabilir. Steril şekilde yapıldığında güvenli bir uygulamadır.


Sorularınızı Dermatolog Dr. Fatma Yıldız'a Sorun


Ameliyatsız Estetik Tedavilerimiz


svf-ile-sac-tedavisi
Devamı
yuze-yag-enjeksiyonu
Devamı
Ücretsiz Randevu ve Danışmanlık
Sizi Arayalım
soru-icon