Batık kıl, kılın cilt üstüne çıkamayıp, cilt altında uzamasıdır. Bunun en önemli nedeni genetik oluşudur. Genetik olarak yatkın insanlarda, kıllar cilde dik değil eğimli çıkar bu da kılların cilt yüzeyine çıkması yerine cilt altında kalmasına denen olur. Kılları kıvırcık olan kişilerde batık kıl şikayeti daha fazla görülür. Bunun dışında ağda, ip, cımbız, makine ile kökten alma işlemleri batık kıl şikayetini artırır. Çünkü kılı kökünden aldığınızda kıl tekrar çıkarken cilt üstüne çıkmak yerine cilt altında ilerleyip batık hale gelmesi daha kolaydır. Bu nedenle kökten alma işlemleri batık kıl sorununu artırır.

Daha çok kadınlarda özellikle bacak, bikini ve koltuk altında görülen batık kıl problemi erkeklerde de özellikle boyun bölgesinde görülebilir.

Batık kıllar hem görüntü olarak rahatsız eder. Hem de batık kıllar iltihaplara neden olur ve sivilce, leke gibi sorunlara yol açar. Bu nedenle tedavi edilmelidir.

Batık kıl tedavisinde, öncelikle sivilce gibi iltihabi bir sorun varsa antibiyotikli kremler kullanılmalıdır. Batık kıl sorununda asıl tedavi kılları yok etmektir. Kıl olmayınca batık sorunu yok olur. Bunun için batık kıl sorunu olan kişiler mutlaka lazer epilasyon yaptırmalıdır. Şu anki teknoloji ile kılları yok etmenin en iyi yolu lazer epilasyondur. Batık kıllara da güvenle lazer epilasyon yapılabilir. Lazer epilasyon cilt altındaki kıllara da etkili olduğu için batık kılların tedavisinde de kullanılır. Cilt altındaki kıllar lazer epilasyondan etkilenir yanan kıllar vücut tarafından emilerek yok olur, lazer epilasyon batık kılları yok etmek için kullanılır. Bunun yanında, lazer epilasyon ile kıllar yok olduğu için tekrar batık oluşmaz.