Ben aldırmayı düşünüyorsanız mutlak yapmanız gereken bir dermatolog doktora muayene olmanız gerekmektedir. Çünkü benler kötü huylu olabilir, yani cilt kanseri olabilir. Önce deri hastalıkları uzman doktor tarafından muayene edilip gerekirse dermatoskop denilen özel cihazlar ile bakılıp kanser olup olmadığı belirlenmelidir.  Uzman doktor tarafından görülmemiş hiçbir ben alınmamalıdır. Cilt kanseri çok ciddi öldürücü bir hastalıktır. Ancak dermatolog doktorun alınabilir dediği benler alınabilir.

Özellikle şunlara dikkat edin: Bendeki ani büyüme, üzerinde renk farklılığı, örneğin siyah veya mavi noktalar, kanama, sınırlarında düzensizlik varsa mutlaka bir dermatoloğa başvurun. Vücudunuzu belirli aralıklarla inceleyin daha önce görmediğiniz yeni oluşmuş ben veya eski bende büyüme varsa, tırnaklarda koyu renkli benler varsa hemen doktor başvurun.

Dermatolog doktor tarafından muayene edilen ve alınabilir denilen benler; lazer, krioterapi veya plazmapen ile alınabilir. Bu üç yöntemde etkili ve kolaydır. Küçük ve yüzeysel benlerde iz kalmaz, ben bir daha tekrar etmez. İşlemden önce doktorumuz hangi bende iz kalıp hangi bende iz kalmayacağını size söyleyecektir.  İşlem çok kolaydır bir iki dakika sürer, hemen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz. İki hafta kabuk olduktan sonra iyileşir, iki hafta güneşten korunmanız önerilir.