Güneş gören alanlarda, açık-koyu kahverengi renk değişiklikleri yani cilt lekeleri olabilir. Bunun nedeni melanosit denen cildimize renk veren hücrelerin aşırı melanin üretmesidir. En sık görülen türü gebelik maskesi de denen melezmadır. Cilt lekelerinin oluşma nedeni; Genetik yatkınlık çok önemlidir. Özellikle cilt rengi koyu olan bireylerde daha fazla görülür. Diğer önemli faktör güneştir, lekeler güneş gören yerlerde olur. Bunun dışında, gebelik, doğum kontrol hapları gibi hormonal nedenler leke oluşumunu tetikler

Cilt lekelerinin tedavisi;

Cilt lekelerinin tedavisi ne yazık ki uzun ve zahmetli bir tedavidir. Birçok seans gereklidir. İyi sonuç almak için lazer, ilaç tedavisi, prp gibi cildin kalitesini artıracak tedaviler birlikte kullanılmalıdır.

Leke açmak için yapılacak tedaviler;

Kimyasal peeling; ciltte soyulma ve yüzeyel lezyonların ortadan kalkmasını sağlar.  Kimyasal peeling melazma iyi bilinen bir tedavi yöntemidir. Melazma tedavisinde kimyasal peeling temel etki mekanizması, istenmeyen melaninin ciltte kontrollü bir kimyasal yanma sağlanarak ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Kimyasal peelingler hiperpigmentasyon riski nedeniyle koyu ciltli hastalarda kullanılmamalıdır.

Lazer tedavileri; Q-swicht Nd:Yag melazma en yaygın kullanılan lazerdir. 2 hafta arlıkla en az 4-5 seans önerilir. Diğer tedavilerle birlikte kullanıldığın da sonuçlar çok yüz güldürücüdür. Thulium lazer leke tedavisinde güvenle kullanılan en son teknolojidir. Thulium lazer cildin üst yüzeyine zarar vermeden lekelerin bulunduğu katmana etki eder. Renk veren hücreler olan, monoksitlerin küçülmesini sağlar. Bu şekilde lekelerde açılma sağlar.

PRP tedavisi; PRP  (Trombositten Zengin Plasma); Kandaki trombositler den yoğun serumu alıp tedavi edilmek istenen alana tekrar verilmesidir. Trombositler tarafından yara iyileşmesinde etkisi kanıtlanmış. Leke tedavilerinde özellikle lazerle birlikte kombine etmek tedavi sonuçlarının çok daha iyi olmasını sağlar.