Gözenekler; kıl köklerinin ve yağ bezi kanallarının cilde açılma noktalarıdır. Normalde çok küçük oldukları için fark edilmezler. Fakat genişlediklerinde görüntü olarak kişileri rahatsız edebilir.

Gözenekler neden genişler;  Gözeneklerin çok belirgin olmasının nedenlerinin başında genetik faktörler gelir. Yani ailevi olarak, sivilcelenmeye yatkın, cildi yağlı olan kişilerde gözenek genişlemesi daha sık görülür. Yaşlanma ile gözenekler artar çünkü yaşla birlikte ciltteki kollajen azalır, cildin gevşekliği artar. Dış etkenler ( güneş, hava kirliliği, sigara ) cilt kalitesini bozarak gözenekleri artırır.

Gözenekleri sıkılaştırmak daha genç daha sağlıklı görünmemizi sağlar. Gözenekleri sıkılaştırmak için en sık kullandığımız yöntem Fraksiyonel co2 lazer dir. Bunun dışında thulium lazer, dermaroller, kimyasal peeling tedavileri uygulanabilir. Tüm tedavilerde amaç alttan daha yeni bir cilt gelmesini sağlamaya çalışmaktır. Yeni oluşan cilt yine sizin cildinizdir. Sigara, güneş gibi dış etgkenler ve yaşlanmaya bağlı olarak gözenekler yine yavaşça genişleyecektir. Bu nedenle tedaviye aralıklı olarak devam etmek cildi korumak(sigara içmemek, güneş koruyucu kullanmak) iyilik halinin devamı için tavsiye edilir.