Diş sıkma tedavisi nasıl yapılır?

Diş sıkmak ciddi bir sağlık problemdir. Zamanla dişlerde kırılmaya, çene ekleminde sorunlara neden olur. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmelidir. Diş sıkma tedavisinde, sıkmaya neden olan masseter kasına botulinum toksini enjeksiyonu yapıyoruz. Masseter kası yüzümüzde bulunan en büyük çiğneme kasımızdır. Özellikle genetik yatkınlığı olan kişilerde sıkıntı stres ile diş sıkmak tetiklenir. Diş çıkma başladıkça bu kas güçlenir. Kas güçlendikçe daha çok diş sıkılır. İşte bu kısır döngüyü kırmak için masseter kasına botulunum toksini yapılır. Botulinum toksini masseter kasının gevşetir, kas kasılmadığı için diş sıkmanız azalır.

Diş sıkma tedavisinin sonuçları ne kadar sürer?

Botulunu toksin tedavisi yaklaşık 4 ay sürer. Yaklaşık dememizin sebebi tam sürenin kişisel faktörlerle değişmesidir. Kas gücü çok fazla, spor yapan, dişlerini çok sıkan insanlarda bu süre daha kısa olabilir.

Masseter botulinum toksini ile yüz ovalinin belirginleştirmek mümkün mü?

Masseter kası, çok belirgin olan kişilerde yüzde köşelenmeye neden olur.  Masseter  botulinum toksini bu kasın hacmini azaltır, böylece yüzü inceltir,   Botulinum toksini hem diş sıkma tedavisinde hem de yüz ovalini belirginleştirme de güvenle kullanılan bir tedavi şeklidir.

Masseter botulinum toksinin erkelerde kullanılır mı?

Masseter botulinum toksinin hem erkeklerde hem de kadınlarda güvenle kullanılır. Yalnızca dış sıkmanıza engel olur. Konuşmanızı, gülmenize, yemek yemenize engel olmaz.