Şu anki teknoloji ile en etkili leke tedavisi thulium lazerdir. Çünkü thulium lazer direkt melanositlere etki eder. Melanositler lekeleri oluşturan melanin denilen maddeyi üreten hücrelerdir. Özellikle güneş melanositlerin aktif hale gelmesine neden olur.

Thulium lazer melanin parçalanması sağlar, parçalanan melanin makrofajlar tarafından ortamdan uzaklaştırılır. Bu şekilde leke açılmış olur. Thulium lazerin en iyi özelliği lekeleri açarken cilde zarar vermez,  cildin kendini yenilemesine yardımcı olur, cildin kalitesini artırır.

Leke tedavisinde thulium lazerin yanı sıra Q switch lazer, leke mezoterapisi, leke acıcı peelingler ve ilaç tedavisi kullanılabilir. Size en uygun tedavi dermatolog doktor tarafından belirlenmelidir. Leke ciddi bir hastalığın ve hormon bozukluğunun belirtisi olabilir. Tedaviye başlamadan önce deri hastalıkları uzmanı doktor tarafından cildiniz değerlendirmelidir. Öncelikle lekenin ne olduğu ve nedeni belirlenmelidir. Güneş lekesi, melazma veya doğum lekesi olabilir. Lekenin ne olduğu ve nedenine göre tedavi belirlenmelidir. Uzman doktor tarafından size uygun belirlenen tedavileri ile iyi sonuçlar almanız mümkündür.

Yıllardır var olan eski lekeler daha derin olduğu için, eski lekelerin tedavisi daha zordur. Bu nedenle birden fazla tedaviyi birlikte uygulamak gerekebilir. Thulium lazer ile birlikte leke açıcı ilaçların leke içine enjeksiyonu yani mezoterapi ve hralüronik asit ile cildin kalitesini artırmak kısacası kombine tedaviler sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Leke tedavisi tamamen kişiye özeldir, lekenin neden olduğu, derinliği, sizin hormon durumunuza göre hangi tedavinin kaç seans yapılacağı size özel belirlenmelidir.

Leke tedavisinde en önemli konu sizin güneşten korunmanızdır. Thulium lazer veya başka tedavileri ile lekelerinizde azalma sağladınız tekrar çok güneşe çıkarsanız lekeleriniz geri döner. Bu nedenle tedavi sırasında ve sonrasında mutlaka çok iyi güneşten korumanız şarttır. Unutmayın ki hiçbir güneş koruyucu güneşten daha güçlü değildir. Güneş koruyucu kullansanız bile çok güneşe çıkarsanız lekeleriniz tekrar eder. Bu nedenle direkt güneş ışığına maruz kalmamaya çalışın, güneşe çıkacağınız zaman güneş koruyucu maske, gözlük, şapka, şemsiye kullanın. Yaz kış kapalı alanda bile olsanız sık sık güneş koruyucu krem kullanın. Güneş koruyucu kreminiz mutlaka yüksek koruma faktörlü olmalıdır. ( en az spf 30+ koruması olan güneş koruyucu krem kullanmalısınız )