GENİTAL SİĞİL NEDİR?

Genital siğil, Human Papilloma Virüs (HPV)'ün genital bölgede neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. HPV, dünyada cinsel ilişki ile en sık bulaşan enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için 17- 49 yaş arasında daha sık görülmektedir. Görülme sıklığı % 1- 2'dir yani toplumda her yüz kişiden, bir iki kişide görülür. Virüs deri teması ile bulaştığı için, tam bir cinsel ilişki olmadan da hastalık kapabilirsiniz. HPV, kişinin vücudunda farklı bölgelerde bulunan siğiller ile temas etmesi gibi, cinsel yol dışı farklı yollarla da bulaşabilmektedir.

Genital siğiller genelde deride pembe-kahve tonlarında et beni benzeri kabarıklık olarak başlar. Fazla nemli bölgedeyse, beyazımsı da görünebilir.Genital siğiller sıklıkla belirti vermemekle birlikte; kanama ya da kaşıntıya yol açabilirler.

Genital siğil tanısı genellikle doktorlar tarafından klinik muayene ile koyulur. Hastalık için hastanın evde kendisinin uygulayacağı medikal kremler veya doktorun klinikte uygulayacağı kriyoterapi (sıvı nitrojen) ve elektrokoter gibi tedavi seçenekleri mevcuttur.

Genital siğil önemli bir hastalıktır. Çünkü Human Papilloma virüsü, aynı zamanda rahim ağzı kanserine de neden olur. Bu nedenle öncelikli olarak Human Papilloma virüsünden korunmanız gerekir. Korunmak için enfeksiyon şüphesi olan kişilerle cinsel ilişkiye girmeyin. Aşı olmadıysanız aşı olmanız önerilir.

Genital siğiliniz varsa doktorunuza başvurmalı ve cinsel yolla bulaşan diğer hastalıklar açısından da test edilmelisiniz.