Gözeneklerin geniş olması aslında bir sağlık açısından bir sorun oluşturmaz fakat görüntü olarak kişileri rahatsız edebilir bu nedenle sıkılaştırmak için tedaviler uygulanabilir. Gözenekleri tamamen yok etmek mümkün değildir. Fakat uygulanan tedaviler gözenekleri sıkılaştırmak yani küçültüp daha az görünmesini sağlamak mümkündür. Uygulanabilecek tedaviler:

Kimyasal Peeling ile Sıkılaşma

Kimyasal peeling; Cildin  üst tabakasının değişik kimyasal maddeler ile soyulup uzaklaştırılması işlemine kimyasal peeling adı verilir. Kimyasal peeling TCA, rezorsin, laktik asit, sitrik asit, glikolik asit gibi birçok maddeyle yapılabilir.  Hangi maddenin hangi cilt için uygun olacağına uzman hekim karar vermelidir. Seans seans uygulanması gereken bir işlemdir. Peeling uygulaması, gözenekleri sıkılaştırmak yanında, cildin yenilenmesini sağlar, lekeleri ve yağlanmayı azaltır. Dermaroller;  Diğer adı mikro iğnelemedir. Çünkü cilde; 1.0-2.5 mm arasındaki uzunlukta, 0.1 mm çapında mimik iğneler ile delikler açılır. Açılan deliklere uygun ilaçlar sürülebilir. Hem açılan deliklerin doğal iyileşme süreçleri, hem de kullanılan ilaçlar ciltte belirgin düzelme yapar, kollajen artışı sağlanır. Bu şekilde gözenekler azalır.

Lazer Tedavisi İle Sıkılaştırma

Lazer tedaviler; Gözenek sıkılaştırmada en yüz güldürücü sonuçlar lazer tedavileri ile alınır. Çünkü özellikle fraksiyonel lazerler cildin tüm katmanlarına etki edebilir. lazer sistemleri çok daha derine indikleri için gözenek sıkılaştırmada çok daha etkilidirler. Lazer tedavileri ile cilt gözenekleri sıkılaşır, ciltteki kırışıklıkları ve lekeler azalır. Aynı zamanda, cildin yağ dengesini düzenlendiği için sivilce ( akne)  azalır, daha canlı daha parlak bir cilt görünümü sağlanır. Gözenek sıkılaşmasında kullanılan lazer sistemleri; Fraksiyonel CO2 lazer, Q- switch Nd-yag lazer (Karbon peel), Erbium lazerler, Radyofrekans sistemleri ile Gözenek sıkılaştırmak ne yazık ki tek seansta yapılabilecek bir işlem değildir. En az 4-5 seans yapmak gerekir. Farklı tedaviler birlikte kullanmak sonuçların daha iyi olmasını sağlar. Tedavi sırasında güneşten sakınmanız çok önemlidir. Bu tedavilerin güneşin az olduğu sonbahar ve kıs aylarında yapmak ve güneş koruyucu kullanmak önerilir.