"Hidradenitis süppürativa nedir? "Halk arasında ‘köpek memesi’ denen hastalık yağ ve ter bezlerinin kronik iltihaplanmasıdır. Özellikle kol altı, kasık, göğüs altları gibi ter bezlerinin yoğun olduğu kapalı alanları tutar. Önce sivilceye benzeyen küçük şişlikler şeklinde başlar daha sonra ağrılı, akıntılı apseler oluşur. Çok zor iyileşir özellikle hastalığı ağır geçiren kişilerde biri geçer biri başlar ve iyileştiğinde skar dediğimiz derin izler bırakır. Neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Fakat ter ve yağ bezlerinin iltihaplanması olduğu için hormon bozuklukları, şişmanlık, sigara gibi etkenler suçlanmaktadır. Genetik yatkınlık da vardır. Yani ailesinde bu hastalık olan insanlarda görülme olasılığı daha fazladır. Kadınlarda daha fazla görülür. Uzun süreli bir hastalık olduğu için hastaları çok rahatsız eder mutlaka tedavi edilmelidir.

Hidradenitis süpürativa nasıl tedavi edilir? Aktif enfeksiyon olduğu dönemlerde mutlaka antibiyotik kullanılmalıdır. Bunun yanında bölgenin temiz tutulması gerekmektedir, antibiyotikli kremler, antiseptik solüsyonlar kullanılabilir, kılları yok etmek için lazer epilasyon önerilir.

Hastalığın tekrar etmemesi için lazer ve radyo frekans tedaviler ile bölgedeki yağ bezlerini küçültmek tavsiye edilir. Lazer tedavileri aynı zamanda izleri azaltmak için de kullanılmaktadır.

Sizin evde dikkat etmeniz gerekenler;

- Özellikle kasıklar, kol altları gibi kapalı bölgelerin temiz, kuru tutulması, mümkünse lazer epilasyon ile kılların yok edilmesi,

-Sentetik ve dar giysiler giyilmemesi,

-Sigara içilmemesi,

-Fazla kilo, deri kıvrımlarının derinliğini arttırarak; sürtünmenin daha fazla olmasına, bölgesel tahrişe ve bakteri çoğalmasına neden olur,

- Kilo verilmesi,

- Şekerli yiyeceklerden kaçınılması önerilir.