"Kıl dönmesi" kılların cilt altında birikmesi ile oluşur. Cilt altındaki kıl dışarı atılamayınca çevresinde iltihap oluşur.  Bu iltihap nedeniyle, kötü koku, akıntı ve ağrı oluşur bu durum hastaları rahatsız eder. Tedavi edilmezse apseye dönüşür. 

Kılların kalın ve sert olduğu genç erkek hastalarda daha sık görülür. Özellikle kuyruk sokumu bölgesini tutar. Cilt altında iltihaba neden olan kıllar cilt yüzeyine çıkamamış içeride dönmüş kıllar olabileceği gibi, sırttan ve kalçadan dökülerek, kuyruk sokumuna gelen sonra cilt altına yerleşen kıllar olabilir.

Kıl dönmesinden tedavi olsanız bile tekrar etme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle kıl dönmesinin tekrar etmemesi için mutlaka tüm alanın kıllardan temizlenmesi gerekir. Şu anki teknoloji ile kılları yok etmenin en iyi yolu lazer epilasyondur.  Kıl dönmesi olan kişilerin mutlaka lazer epilasyon ile bölgedeki kıllarının yok edilmesi gerekir. Böylece bir daha kıl dönmesi olmaz. Kıl dönmesinde hem kuyruk sokumu bölgesindeki kıllar, hem de sırt ve kalçadaki kıllara lazer epilasyon yapılmalıdır. Çünkü kıl dönmesinde sırttan dökülen kılların kuyruk sokumuna gelip burada cilt altına yerleşmesine engel olmak gerekmektedir.

Kıl dönmesi olan hastalar için en uygun lazer alexsandrite lazerdir. Çünkü kıl dönmesine neden olan kıllar kalın ve sert kıllardır. Alexsandrite lazer kalın ve sert kıllarda daha çok etkilidir.

Alexsandrite lazer ile epilasyon seans seans yapılır. Kılların tam olarak yok olması kişisel özelliklere bağlı olarak 6-10 seans sürer. Fakat ilk seanstan itibaren kıl dönmesinin tekrarlama olasılığı azalır. Çünkü ilk seanstan itibaren bölge tamamen temiz olacaktır, kıl dönmesine neden olacak kıl olmayacaktır. Bu nedenle kıl dönmesi şikayeti olan hastalarımızın kıl dönmesinin tekrar etmemesi için mutlaka lazer epilasyon yaptırmalarını tavsiye ederiz.