Yüzdeki kırışıklıklar neden oluşur?

Gülme, kaş çatma, kaş kaldırma gibi mimik hareketlerini yaptığınızda hareket ile birlikte kaşın üzerindeki cildiniz kırışır, yani güldüğünüz zaman göz kenarlarında kırışıklık olur. Yıllar içinde bu çizgiler kalıcı hale gelir ve gülmeseniz de göz kenarlarında kırışıklıklar görülür. İleri yaş, sigara içmek, çok güneşte kalmak bu şikayeti artırır. Genetik olarak güçlü mimik kaslarına sahip olan insanlarda çok genç yaşlarda da kırışıklık görülebilir. Örneğin, çok güçlü kaş çatarlar bu nedenle çok genç yaşlar da bile kaş ortasında kırışıklık oluşur, haliyle kırışıklık tedavisi ihtiyaç haline gelir.

Kırışıklık olmaması için ne yapmalı?

Kırışıklık olamasın diye sizin yapabileceğiniz en önemli şey cildinizi korumaktır. Cildimizdeki kolajen azaldıkça kırışıklıklar artar. Sigara, güneş gibi dış etkenler, cildimizdeki kollajeni azaltır, bu nedenle sigara içenlerde ve güneşte çok kalanlarda daha fazla kırışıklık olur. Cildi yaşlandıran dış etkenlerden cildiniz koruyun yani sigara içmeyin, güneş koruyucu ve nemlendirici krem kullanın.

Kırışıklık oluşması için botulinum uygulaması yapılabilir. Göz kenarı, kaş ortası, alın, burun üstü çizgileri, dudak üstü çizgileri, alttaki kasların mimik hareketleri ile oluşur. Yani siz kaşlarınızı çattığınızda kaş ortasındaki çizgi oluşur. Bu mimik çizgilerinin oluşmaması için botulinum toksin uygulaması yapıyoruz. Botulinum toksini kas hareketlerine engel olur yani kaşlarınızı çatamazsınız bu şekilde kaş ortasında kırışıklık oluşmaz.

Kırışıklık tedavisi nasıl yapılır?

En etkili kırışıklık tedavisi; botulinum toksinidir. Çünkü kırışıklığa neden olan kasların hareketine engel olur. Kas hareket etmeyince üzerinde kırışıklık olmaz. Bu nedenle tüm dünyada en çok uygulana estetik tedavi yöntemi botulinum toksinidir.

Kırışıklık tedavi fiyatları kullanılan botulinum toksinin miktarına göre belirlenmektedir. Örneğin yalnızca kaş ortasına uygulama yapılırsa daha az ilaç kullanılırken, göz kenarı, alın, burun üstü gibi diğer bölgelerin hepsine uygulama yapıldığında kullanılan ilaç miktarı buna bağlı olarak fiyatı artmaktadır. Kliniğimize geldiğinizde sizin ihtiyacınıza göre hangi bölgelere uygulama yapılacağı doktorumuz tarafından belirlenir.

Kırışıklık tedavi fiyatlarını belirleyen en önemli etken kullanılacak üründür. Mutlaka Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış yasal ürünlerle uygulama yapılmalıdır. Botulinum toksin uygulaması tıbbı bir işlemdir. Google  ‘En ucuz kırışıklık tedavisi’  yazıp doktor olmayan birisine işlem yaptırırsanız ciddi sağlık sorunları ile karşılaşırsınız.

Kırışıklıklar için evde ne yapabilirsiniz?

Kırışıklıkları olmadan önlem almak için;

Mutlaka yaz kış kapalı alanda bile olsanız güneş koruyucu krem kullanın, yüzünüz direkt güneşe maruz bırakmayın. Sigara cildinizi yaşlandırır, sigara içmeyin. Yeterince su tüketmemek, vitamin eksiklikleri, kansızlık cilt kalitesini bozar dengeli beslenin. Nemlendirici ve glikonik asit içeren kremler cildinizi yeniler, bu  kremleri kullanabilirsiniz.