MASKARA, RİMEL GÖZ İÇİN ZARARLI MI?

Maskara, rimel gibi gözde kullanılan makyaj malzemeleri yan etki yapabilirler.

En sık görülen yan etkiler;

-Kaşıntı,

-Kuruluk,

-Yanma ve batma hissidir.

Daha az görülen ama daha ciddi olan yan etkiler;

-Kontak dermatit,

-Güneşle birlikte tetiklenen alerji

-Ürtiker

-Hipo/hiper pigmentasyonu yani renk değişikliğidir.

Avrupa da yapılan bir araştırmada kadınların yüzde on ikisinin kozmetik ürünlerden oluşan yan etki yaşadıklarını göstermiştir. Çalışmada en sık yan etki sabun ve göz makyajına kullanılan kozmetikleri karşı olduğu bulunmuştur. Kozmetiklerde en sık alerjenler koku veren madde ve koruyucu maddelerdir. Bu maddeler; Peru balsamı, nikel, kobalt, thiomersalat, kolofonidir ve göz makyaj malzemelerinde kullanıldığında allerjiye yol açabilirler.   Ayrıca, göz makyajında ve maskaralar da  renklendirici olarak kullanılan nikel, krom ve kobalt gibi maddelerin irritasyona yol açması da mümkündür. Genellikle maskaralarda renklendirici madde olarak demir oksit kullanır ve sık kullanılan değeri %5-10’dur. Bu madde diğerlerine oranla daha az yan etki oluşturur.

Su rezistansına maskaralarda, wax/çözücü sistemine kullanılır. Bunlar özel çıkartıcı maddelerle çıkartılırlar. En sık kullanılan çözücüler, çeşitli derecelerde uçuculuğa sahip olan petrol distilesi ve izoparafinler dir. Böyle maskaralar kirpiklerde su geçirmeyen bir film oluşturarak kururlar, bu sebeple yağ temelli temizleme ürünleri ile bile çıkarılması zordur. Bazen maskaralara zamanda, kirpikten çıkarılmasını kolaylaştırabilen amonyum lauril sülfat eklenir. Tüm bu maddeler cildinizi tahriş edebilir. Sonuç olarak, maskara ve rimellerde irrite edici pek çok madde vardır. Aynı zamanda temizleyicilerde alerji yapabilecek maddeler içerir. Her kullanımda bu maddeler temizlense bile bir miktar kalıntı bırakacağı için uzun kullanımda yan etki oranı artar.

Makyaj için hangi ürünü kullanmalıyım?

Ne yazık ki makyaj malzemelerinin kaliteleri fiyatları ile orantılı değildir. Çok pahalıya aldığınız malzeme bile sizde alerji yapabilir.  Aynı şekilde birçok arkadaşınıza alerji yapmayan bir ürün size alerji yapabilir. Bu yüzden özellikle şu ürünü kullanın diyemeyiz. Fakat mümkün olduğunca su ile temizlenebilen ürünler kullanmak, iyi temizlemek, kullanmadan önce kol iç yüzü veya kulak arkasında denemek, haftanın belirli günleri hiç makyaj yapmamak yan etkileri azaltacaktır.