Lazer epilasyon her ne kadar kozmetik bir uygulama olsa da kıl artışı bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu nedenle; lazer epilasyona başlamadan önce, özellikle hormon bozukluğu konusunda hekim tarafında muayene edilmesi önemlidir. Eğer; kişide hipertrofik skar, koloide adı verilen kabarık yara iyileşmesi varsa lazer epilasyon yapılması önerilmez. Lazer epilasyon yapılacak alanda uçuk (her pes) ya da deri enfeksiyonları varsa lazer epilasyon yapılmamalı, cilt tamamen iyileştikten sonra yapılmalıdır. Bronzlaşmış kişilerde en az iki hafta beklenmelidir.

Lazer epilasyonun sonuçları konusunda gerçekçi beklentileri olmalıdır. Özellikle ince kıllarda amaç,  hiç kıl kalmayacak şekilde yok olma değil, azalma, incelme, daha az görünür hale gelmesidir. Zaten FDA lazerlerin “kıllarda kalıcı yok olma” değil “kıllarda kalıcı azalma” sağlayan cihazlar olduğunu kabul etmiştir. Lazer yapıldıktan sonra kalıcı sonuç diyebilmek için en az 6 ay beklenmelidir. Yani lazerden 1 ay sonra çıkmamış kıl bir daha çıkmayacak diyemeyiz, bir daha çıkmayacak diyebilmek için 6 ay beklemek gerekmektedir.

Lazer epilasyon fiyatları cihaza göre ve kliniklere göre değişmektedir. IPL gibi gerçek lazer olmayan cihazlarla ve yasal olarak lazer epilasyon yapma hakkı olmayan güzellik salonlarında fiyatlar daha düşüktür. Lazer epilasyon yaptırırken tek kriter fiyat olmamalıdır. Sırf ucuz diye güzellik salonuna giderseniz seanslar çok uzun süreceği için ödeyeceğiniz ücret daha da fazla olacaktır. Bakmanız gereken gittiğiniz kliniğin sağlık bakanlığı tarafından onaylı olmasıdır. Lazer epilasyon fiyatından daha önemlisi doktorun sizin cildinize uygun lazeri seçmesidir.