leke-tedavisi-nasil-uygulanir
Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır

 

Yüzde, ciltlerde oluşan, sebepleri sadece bir nedene bağlı olmayan, farklı nedenler sebebi ile oluşan koyu, açık cilt lekeleridir. Güneş ışınlarına maruz kalındığında lekelerde renk koyuluğu artmaktadır. Leke tedavi yöntemleri mutlaka kış aylarında uygulanmalıdır. Leke tedavisi nasıl uygulanır sorusuna ilk olarak uygulanma tarihini cevaplayarak başlayabiliriz.

Yüzünüzde veya vücudunuzda oluşan bu lekelerde ilk önce atacağınız adım, cilt doktoruna başvurmaktır. Bu aşamadan sonra leke cinsinin nedenini detaylıca araştırmak gerekmektedir. Çünkü bu tür lekeler, bazen kanser belirtisi olmaktadır. Ve bu lekeyi çıkartmak için yapılan uygulama üzücü sonuçlara sebebiyet verebilir. Lekeler üzerindeki tedavi çeşitleri, cinsine, durumuna, büyüklüğüne, koyuluğuna, açıklığına ve birçok niteliğine göre değişmektedir. Her birinin uygulama şekilleri ve uygulanılan çeşitliliği farklıdır.

Hangi Tür Tedaviler Uygulanıyor?

Kimileri yüze sürülen bir karışım veya krem uygulaması iken, kimileri deri altı operasyonlar uygulanılarak iğne aracı ile gerçekleştirilen bir tedavi süreci gerçekleşebilir. Lekeler tedavisinde seans aşamaları kullanılmaktadır. Birkaç seans sonrası sonuçlara ulaşılır. Bu seans sıklıkları, leke şekline göre değişim gösterir. Lekeler bazen yaralanma sonrası oluşmaktadır. Bir yaranın dikişlerinden sonra meydana gelen izler bazen görüntü sorunlarına sebep vermektedir. Bunun içinde bu tedavi bu gibi sorunlarda da aranmaktadır. 

Tedavi Aşamaları Nelerdir?

Bu süreç de yapılan tedaviler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kimyasal peeling yöntemi: Bu yöntemde kimyasal ajanslar kullanılır. Meyve asitleri olan bu glikolik asitler, ciltler üzerine uygulanır. Tedavi sürecindeki seanslar, 2 ,4 hafta aralıklarıyla beraber 4,6 seans üzere gerçekleşir.
  • Leke maskesi: son yıllarda kullanılmaya başlanan özel olarak yapılan bir soyma yöntemidir. Bu özel karışım cilde maske olarak uygulandıktan sonra, 8- 10 saat beklenir. Bu süre geçtikten sonra, ılık suyla çıkarılır. Bu uygulama sonrası 4, 6 ay bir süreç zarfında, özel yapılmış bir krem devamlı sürülür. Bu tedavi zamanlarında ciltte soyulmalar başlar. Bu durum geçicidir.
  • Renk açıcı kremler: Krem tedavisi tek başına kullanıldığı gibi, teknik uygulama sistemleriyle beraberde kullanılabilir. Hidrokinon, C vitamini, arbutin, glikolik asit içeren kremler tercih edilmektedir.

Merak Ettiğiniz Sorular İçin Bizimle İletişime Geçin.