Melasma nedir? Yüz bölgesindeki kahverengi lekeler oluşturan cilt hastalığıdır. Kadınlara %90 oranında daha sık görülür. Gebelikte oluşan melasmaya kloasma veya gebelik maskesi denir. Bu lekeler, başka bir hastalığın belirtisi değildir, ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz ama görüntü nedeniyle kişileri çok mutsuz eder bu nedenle tedavi edilmelidir.

Melasmanın neden oluşur?  Lekeyi oluşturan cilt altında melanin adlı maddenin çok olmasıdır. Melanin normalde cildimize rengini veren maddedir. Melanosit adlı hücreler tarafından sentezlenir. Melanositler çok melanin üretirse lekeye neden olur. Melonositlerin çok melanin üretmelerinin nedeni ise şunlardır.

  • Genetik yatkınlık, bazı kişiler genetik olarak lekelenmeye yatkındır.
  • Güneş (Ultraviole) ışınları, lekenin oluşturan ve mevcut lekeyi artıran en önemli etken güneştir. Bu nedenle mutlaka güneşten korunmak gereklidir.
  • Gebelik, doğum kontrol hapları ve hormon tedavisi alan kişilerde leke şikayeti daha sık görülür.  Hormonlar renk hücrelerinin fazla çalışmasını sağlamaktadır.
  • Kozmetik ürünler, bazı makyaj malzemeleri, kolonya, parfümler, sabun ve nemlendiriciler gibi kozmetik ürünler de özellikle güneşle teması takiben bu tür lekelenmelere yol açabilir.
  • Melasma nasıl tedavi edilir? Leke tedavisinde olmazsa olmaz güneş koruyucudur. Hem tedavi sırasında hem de tedavi sonrasında çok iyi güneşten korunmak gereklidir. Yaz kış kapalı alanda bile olsanız 2 saatte bir güneş koruyucu kullanmanızı öneririz.

Şu anki teknoloji ile leke tedavisinde en iyi sonuçlar lazer ile alınmaktadır. Thulium lazer ve Q-switch lazer tedavileri yapılabilir. Bunun yanında leke açıcı kremler kullanmak gereklidir, çok sayıda leke açıcı vardır. Size uygun leke acıcı krem doktorunuz tarafından belirlenir. Gençlik aşısı gibi cildin kalitesini artırmaya yönelik tedaviler tek başına leke açmasalar bile lazer tedavilerinin başarısını artırdıkları için tedaviye eklenmelidir.