Yaşlanmayı durduracak ya da tersine döndürecek herhangi bir tedavi yoktur. Fakat, çalışmalar  yaşlanmayı yavaşlatacak, öneriler vermektedir. Yaşlanma etkilerini azaltacak, daha uzun ve sağlıklı yaşamamızı sağlayacak öneriler;

KALORİ KISITLAMASI;

İlk olarak, 1994 yılında fareler üzerinde yapılan çalışmalar; yiyecek alımı kısıtlandığında yaşam sürelerinin %40’a varan oranlarda uzadığını göstermişlerdir. Son dönemlerde yapılan çalışmalarda özellikle erken yaşlarda kalori kısıtlamasının etkili olduğunu göstermiştir.  Kalori kısıtlamasının yaşam süresini uzatmasının nedeni; kan basıncı, şeker, kolestrol seviyelerini azaltarak yaptığı düşünülmektedir. Fakat; kemik erimesi, kalça gibi olumsuz sonuçları da vardır. Medyada önerilen çok sayıda diyet vardır, fakat;  bu diyetlerin hiçbirisinin yaşam süresini uzattığı kanıtlanamamıştır.

EGZERSİZ;

Tüm çalışmalar, fiziksel olarak aktif olanların daha uzun süre yaşadıklarını göstermektedir. Fiziksel aktivite kronik hastalıkların gelişiminin önlenmesinde ya da geciktirilmesinde, stresin azalmasında ve sonuç olarak yaşam süresinin uzamasında etkilidir. Şu an önerilmekte olan haftanın en az günü, tercihen her gün, minimum 30 dakikalık orta düzeyde egzersizdir.  Orta düzeyde egzersiz; tempolu yürüyüş, merdiven çıkma, bağ- bahçede çalışma ve benzeri aktivitelerdir.

Yeterince hareket etmeyen insanlarda yaşlanmada hızlanma olduğu saptanmıştır.

HORMON;

Testosteron yaşam süresini uzatıcı değil, yaşam kalitesini arttırıcı bir hormon olarak değerlendirilmelidir. Asıl etkisi, seksüel aktiviteyi arttırması, kas ve kemik kitlesinde artışa yol açmasıdır60 yaş üstü kadınlarda östrojen ilaçları, kalp ve damar hastalıklarında artışa yol açmaktadır.

Aslında hormon olarak kabul edilen; Vitamin D, yaşlanma ile birlikte azalmakta, seviyesi 30 ng/mL’nin altında ise  mutlaka dışarıdan verilmelidir. 70 yaş üzerinde yıllık Vitamin  D bakılması, yaşlı insanların günlük 15-30 dakika güneşle temas etmesi ya da 800-1000 IU Vitamin  D ilaçları verilmelidir.

ANTİOKSİDAN;

Antioksidan içeriği zengin olan sebze ve meyve tüketimi hastalıkları önlemektedir. Bununla birlikte vitamin takviyesi alan hastaların almayanlara göre daha uzun yaşadığını gösteren herhangi bir çalışma yoktur. YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİKLERİ; Yaşam şeklimizi aşağıdaki öneriler doğrultusunda değiştirirsek;

  •  Egzersiz yapmak,
  • Şişman ( obez ) olmamak,
  • Sigara içmemek,
  • Sorunları başarılı bir şekilde yönetmek,
  • Alkol tüketmemek,
  • Mutlu bir evliliğe sahip olmak,
  •  Kısa süreli gündüz uykusu,
  • Sosyal ilişkilerin iyi olması,
  • Koruyucu sağlık hizmetlerine dikkat etmek,
  • Uzun yaşarız ve sağlıklı yaşlanırı