Nasır, özellikle kemikli bölgelerde vücudun savunma sisteminin, deriyi hasar ve yaralanmalardan korumak amacı ile oluşturduğu kalınlaşmış, ölü hücrelerden oluşan tabakadır. Vücudun farklı yerlerinde değişik nedenler ile oluşabilen nasır ayaklarda en sık rastlanan sağlık sorunlarından biridir. Özellikle topuk ve ayak parmaklarının köküne uygulanan sabit sürtünme ve basınç ayakta nasır oluşumuna yol açar. Yanlış ayakkabı seçimi, çıplak ayak ile dolaşma, tekrarlanan hareketler ve ayak parmaklarındaki şekil bozuklukları sonucu ortaya çıkan ayak nasırı, virüsten kaynaklanmaz ve bulaşıcı değildir.

NASIR TEDAVİSİ

Nasır oluşumunda öncelikle nedenin ortadan kaldırılması gereklidir. Uygun ayakkabılar giymek, eczanede bulunan solüsyonlar ya da flasterler ile önlem almak, kemik çıkıntısı var ise bunun cerrahi olarak düzeltilmesi, ellerde oluşan nasırlar için, ev işleri nedeni oluşan nasırlar için eldiven kullanmak, dizlik kullanmak, elleri yemek gibi tik sorunu olanların bu tiki bırakması ve nasırın oluştuğu bölgeyi özel bakım yapılması gibi önlemler alınmalıdır.

Nasır ağrılı ise kişi ağrı kesicilerden faydalanabilir. Eğer nasır ayakta ise ayak pedleri kullanabilir. Ağrı bunlara rağmen geçmez ise cerrahi tedavi gerekebilir. Nasır tedavi edilmez ise giderek büyür ve hasta için zorluk oluşturabilir.Salisilik asit içeren veya değişik asitler içeren flasterler yada solüsyonlar kullanılır. Fakat nasır çok ağrılı bir durum ise cerrahi tedavi gerekebilir.

NASIRA KARŞI ÖNLEMLER

Bu bölgelerin temizliğine ekstra bir önem vermek işe yarayacaktır. Nasırlaşma eğilimi gösteren ayak bölgelerindeki ölü deriyi banyo sırasında ponza taşı  ile temizleyip atmayı ihmal etmeyin.

Sık sık çorap ve ayakkabı değiştirin.

Ayakkabı seçerken özenli olun. Özellikle uzun süre ayakta duranlar ya da çok yürüyenler ayak ölçülerine uygun, yumuşak tabanlı, rahat, ayağı sıkmayan ama ayağa büyük de gelmeyen ayakkabılar seçmeli.

Çıplak ayakla yürümekten kaçının, özellikle de dış mekanlarda.

El ve ayak kremi kullanmayı ihmal etmeyerek cildinizi daima nemli ve yumuşak tutun.

Nasırdan kurtulmanın en etkili ve sağlıklı yolu doktora başvurup onun tavsiyelerine uygun nasır tedavisini ve ayak kremlerini kullanmaktır.