Plazma, bir maddeye enerji verilerek o maddenin sırasıyla katı, sıvı ve gaz forma dönüştürüldükten sonra ortaya çıkan enerjidir. Yani, maddenin dördüncü formudur. Cihaz bu enerjiyi, cildin üst katmanındaki hücreleri doğrudan katı formdan gaz forma dönüştürerek (süblimleşme) üretir.

Plazma Pen uygulaması, cildin en üst tabakasında buharlaşma sağladığından daha derinde yer alan yağ ve sinir dokularına, kılcal damarlara etki etmez. Ayrıca, süblimleştirici etkisi sayesinde ısının noktasal hedef dışına yayılmasını engeller.

Plazma Pen uygulamasının en önemli avantajlarından biri, minimal derinliğe ulaşması sebebiyle oldukça güvenli olmasıdır.
Çok hızlı yenileme sağlayan plazma enerjisi uygulaması, cerrahi bir uygulama değildir.
İşlem lokal anestezi kremi ile rahatlıkla ve kısa sürede tamamlanır.
Uygulama esnasında açık yara oluşturmayan Plazma Pen, deride incelmeye yol açmaz, morluk, şişlik, kanama vb. sonuçlar oluşturmaz.

Plazma Pen uygulaması sonrası doktorunuzun önerdiği krem tedavisine devam etmeniz yeterlidir.
Uygulamanın yapıldığı bölge tam iyileşme sağlanana kadar güneşten ve yapay UV ışınlarından korunmalıdır. Ekran ışıkları da dâhil olan bu zararlı ışınlardan korunmak için gün içinde 3 saatte bir tekrarlanmak suretiyle tedavi bölgesine kapatıcılı güneş koruyucu tatbik edilmelidir.

İşlem yapılan alanda kabuk oluşması beklenen bir durumdur. Kabuklar 7-14 gün içerisinde kendiliğinden dökülür.

Ciltteki et beni ve ben gibi lezyonlar dermatoskopla değerlendirildikten sonra eğer uygun ise plazma pen uygulanır.
Deriden kabarık olan ben, skin tag (et beni ) gibi lezyonların, ksantelezma denilen kolesterol birikintilerinin (göz kapaklarında sarı birikmeler) , milia dediğimiz minik yağ bezlerinin  ciltten uzaklaştırılmasına yönelik uygulanır.