30’lu yaşlarda asıl hedef geleceğe yatırımdır, yani yaşlanma etkilerini geciktirmektir. Bunun yanın da tabi ki kişine özel şikâyetler varsa tedavi edilmelidir. 30’lu yaşlarda kişiler en sık, yetişkin aknesi, güneşe bağlı lekeler, donuk, cansız bir cilt ve genişlemiş gözeneklerden şikâyetçidir. 

Akne; Sivilceler bazı kişilerde 30’lu yaşlarda devam edebilir. Bu durun genetik olarak yaktın insanlarda yani ailesinde uzun süre sivilce problemi olanlarda daha sık görülür. Bu durumda bir dermatolog hekim tarafında görülmesi ve tedavi verilmesi özellikle iz kalmaması açısından önemlidir.

Lekeler: Lekeler çocukluktan beri aldığınız güneşin ciltteki birikici etkisiyle oluşur. Eğer 30 ‘lu yaşlarınıza kadar güneşin altında çok zaman geçirdiyseniz ve koruyucu kullanmadıysanız, güneşin cildinize verdiği zararlar artık belirgin bir hale gelmeye başlamış olmalı. Bu zararın ilk belirtilerinden biri kahverengi lekelerdir. Leke tedavisi için Prp, mezoterapi, lazer tedavileri yapılabilir. Ama en önemlisinin her gün yaz kış etkili bir koruyucu kullanmanız gerekmektedir.  

Donuk ve mat bir cilt:  Cilt kalitesi genetik bir özelliktir. Fakat uygun olmayan krem ve makyaj malzemeleri, kötü beslenme, stres, alkol ve sigara cildin donuk, mat ve cansız görünmesine, gözeneklerin artmasına neden olur. Bu şikâyetleri azaltmak için kimyasal peeling, fraksiyonel lazer ve Prp önerilmektedir.

30’lu yaşlarda geleceğe yatırım için yapılabilecek işlemler;

Peeling tedavileri: Kimyasal peeling, genişlemiş gözenekleri azaltmak, kahverengi lekelerin görünümünü hafifletmek ve cilde parlak, taze bir görünüm vermek için önerilmektedir. Peeling tedavilerine sadece bugün için değil gelecek için de bir yatırım olarak görmek gerekir çünkü cilt kalitesini artırır.

Botox: Çok kırışıklığınız olmasa bile botox, sizi ileride oluşacak ince çizgiler ve kırışıklıklardan koruyacaktır.” Burada söz konusu olan alın ile kaşların arasında oluşan mimik çizgileri ve göz kenarlarındaki kaz ayaklarıdır. Fakat, bu yaşlarda yapılacak fazla uygulama hiç istemediğimiz ifadesiz yüze sebep olabilir, uygun dozda yapmak gerekir.