Botunium toksin, botulinum toksin içeren bir ilaçtır. Yani Botox ismi bu amaçla kullanılan ilacın ticari ismidir.  Botox işlemi; yüz ve boyun bölgesi kırışıklıkların düzeltilmesinde kullanılır.

Botunium toksin nasıl etki eder?

Botulinum toksini kasları geçici olarak felç eder. Kaslar hareket etmediği için üstünde kırışıklık olmaz. Böylece, mimik hareketlerinde bağlı kırışıklıklar düzelir.  Botunium toksin, cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla genç görünmesini sağlar.

Botunium toksin güvenli midir?

Botulunium toksin 1980’li yıllardan beri tüm dünyada kullanılmaktadır. Botunium toksin FDA onayıyla kullanılan bir tedavidir. Botulunium toksin sadece uygulandığı kas düzeyinde etki gösterir, uygulama bölgesinin dışında etkileri görülmez. Botunium toksin estetik amaçlı olarak kırışıklıkların giderilmesinde kullanıldığı gibi aşırı terleme tedavisinde de  kullanılmaktadır.

Botunium toksin kimlere uygulanır?

Kırışıklıklara mimik hareketlerinden dolayı oluşan ifade çizgilerini düzeltmek isteyen herkese uygulanabilir. Aynı zamanda yaşlanma sonucu yer çekimi nedeni ile aşağı sarkmış olan ağız kenarları ve kaşlar bu yöntem ile tekrar yukarı kaldırmak, cildin gerginleşmesini ve dolayısıyla genç görünmesini isteyen herkese uygulanabilir.

Botunium toksin nasıl uygulanır?

İşlem öncesinde uyuşturucu krem sürülür ve çok ince iğneler kullanılır, bu şekilde uygulandığında, çok ağrılı bir yöntem değildir.

İşlemden sonra hemen gündelik yaşantınıza dönebilirsiniz. İlacın tesiri 4-5 gün sonra ortaya çıkar ve çevreniz sizin tedavi gördüğünüzü anlamaz.

Botunium toksin etkisi ne kadar sürer?

Botunium toksinin etkisi 2-3 gün sonra başlar, ortalama 4-6 ay sürer. Sonra etkisi geçer, kas hareketleri geri döner. Kırışıklıklar eski halini alır, kesinlikle daha kötü olmaz. Tekrarlayan uygulamalar etki süresini uzatır.

Botunium toksin fiyatı nasıl hesaplanır?

Botunium toksin uygulanacak alan göre hesaplanır. Yani yanlızca kaş ortası yaptıracaksanız daha az botunium toksin kullanacağı için fiyat daha az olacaktır. Fakat kaş ortası, göz kenarı, alın gibi çoklu bölgelere işlem yapılacaksa daha çok botox kullanılacağı için fiyat artacaktır.