-          Güneş koruyucunuzu mümkün olduğu kadar yüksek koruma faktörlü seçin, mümkünse spf 50+ olsun

-          Güneş koruyucunuzu yaz- kış devamlı kullanın, mümkünse 2 saate bir tekrar sürün.

-          Güneş koruyucuyu gözaltlarına da sürün.

-          Türkiye’de genetik olarak D-vitamini eksikliği sık görülmektedir. D-vitamini değerlerinizi kan tahlili ile kontrol ettiriniz, düşüklük varsa ilaç kullanmanız gereklidir.

-          Yazın hiçbir leke açıcı işlem yaptırmayınız. Tüm leke açıcı işlemler kışın güneşin daha az etkili olduğu dönemde yaptırın.

-          Tüm cildinizi nemlendirin. Yalnız ellerinize değil tüm vücudunuza nemlendirici kullanın, özellikle banyodan sonra cildiniz tam kurumadan kullanılacak nemlendiriciler daha etkili olacaktır.

-          Deterjanlar, kimyasal temizleyiciler kullanırken mutlaka eldiven kullanın.

-          Çapmaya bağlı veya botox gibi iğneli işlemlerden sonra oluşan morlukların daha çabuk gitmesi için K-vitamini içeren (arnika gibi) kremler kullanabilirsiniz.

-          Uçuğunuz (herpes simplex) varsa lazer, peeling gibi işlemler yaptırmayın.

-          Lekeleriniz için evde işlem yapmak isterseniz, elma sirkesi, limon suyu gibi doğal asitleri sürebilirsiniz. Böylece bir nevi glikonik asit peeling yapabilirsiniz. Fakat tahriş etmemeye özen gösterin tahriş lekeleri artırır.

-          Gözaltında şişlikleri için veya dolgu gibi işlemlerden sonra gözaltında ödem olursa rendelenmiş çiğ patates koyabilirsiniz.