Cilt Gençleştirme Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey;

Cilt Gençleştirme nedir?

Cilt Gençleştirme,  cildimize yeniden kolajen üretilmesini sağlayan bir uygulamadır. Cilt altına enjekte edilen maddeler cildimizim kolajen üretmesini tetikler. Bu maddeler, hyaluronik asit, hidrosi apatit, peptitler, vitamin ve minerallerdir.  Bu maddeler cilt altına verildiğinde kolajen üreten, fibroblastların kolajen üretmesini sağlar.  Bu şekilde cildin kalitesi artar, daha sağlıklı, daha parlak bir cildiniz olur.

Cilt Gençleştirme, cildinizdeki azalan kolajenin yeniden sentezlenmesini sağlar. Bu şekilde yaşlanma etkileri azalır, cilt kalitesini artar. Cildimiz gençken canlı, parlak ve sağlıklıdır. Bunu sağlayan kolajendir. Cildimizdeki kolajen cilde dayanıklılık ve nem verir. Yıllar geçtikçe kolajen azalmaya programlanmıştır, bu bizim iç saatimizdir buna engel olmayız yani yaşlanmayı durduramayız ama yavaşlatabiliriz. İşte cilt gençleştirme tamda bunu yapar cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Bir de dış etkenler vardır, özellikle güneş ve sigara kolejeni yıkar, yaşlanma etkilerini artırır. Bu nedenle önce cildimizi korumamız gereklidir. Sigara ve çevre kirliliğinden uzak durmak, cildi güneşten korumak yapmamız gereken birinci kuraldır. Azalan kolejeni yerine koymak için de cilt gençleştirme yaptırabilirsiniz.

Cilt Gençleştirme ne işe yarar?

Cilt Gençleştirme; cildin kalitesini artırır, ince kırışıklıkları azaltır,  cildi nemlendirir, cilde parlaklık verir, akne izi gibi izleri azaltır.  Kısacası cilt gençleştirme yaşlanma etkilerini azaltır. Çünkü cildimizdeki kolajen yaşla birlikte azalır bu nedenle cildimizin elaskiyeti azalır, yaşlanma etkileri ortaya çıkar. Bu azalan kolajeni yerine koymak yaşlanma etkilerini azaltır.

Cilt Gençleştirme Çeşitleri Nelerdir?

Radiesse, H100, RRS Hyalift, Aquashine, Restylane 1, Bio-Expander,  Volite, Profhilo, Jalupro, IAL sistem, innia aqua gibi çok farklı cilt gençleştirme ticari marka vardır. Bunlara Porsalen aşı, mineral aşı, Klopatra aşısı, Biyolojik lifting, Gençlik iksiri, Pembe ışıltı, Biolift aşısı, mineral aşı gibi isimler verilmiştir. Bu aşıların içinde hyaluronik asit, hidroksiapatit, vitaminler, biolojik petitler vardır. 
En iyi cilt gençleştirme, sizin cildinizin olan ihtiyacına, yaşınıza,  ne istediğine göre dermatolog doktor tarafından belirlenir. Kırışıklıkların azalmasını istiyorsanız, içinde hidroksiapatit içeren Radiesse ilk tercih olurken, lifting isteyen yani sarkmalardan şikâyetçi olan kişilerde en iyi seçenek Bioexpander gibi hyaluronik asit oranı daha yüksek cilt gençleştirme olabilir.  

Cilt Gençleştirme nerelere yapılır?

Cilt Gençleştirme en fazla yüze yapılır. Yüz dışında, boyun, dekolte, el üstü gibi çildin kalitesini artırmak istediğimiz her yere cilt gençleştirme uygulanabilir.

En iyi cilt gençleştirme hangisidir?

Cilt Gençleştirme olarak kullanılan markalar, H100, Bioexpander, Radiesse, Hidromax, Aquashine,  RRS Hyalift, , Restylane 1, Volite, Profhilo, Jalupro, IAL sistem, Nouma, MesoNutrilift, NCFT

Görüldüğü gibi pek çok marka var, hepsinin içerikleri farklı sizin için en iyi en iyi cilt gençleştirme doktorunuz sizi muayene edip, cildinizdeki yaşlanma etkilerini tespit edildikten sonra belirlenir. Cildinizin neme ihtiyacı varsa, hyaluronik asit içeren ürünler seçilmelidir. 45 yaş üstü, ince kırışıklıkları çok olan kişilerde, hidroksi apatit içeren cilt gençleştirme tercih edilmelidir.

Cilt Gençleştirme kaç seans yapılır?

Cilt gençleştirmenin kaç seans yapılacağı, cildiniz ihtiyacına ve kullanılan ürüne göre değişmektedir. Yaşı genç kişilerde, tek seans yeterken, 45 yaş üstü kişilerde daha fazla seans gerektirir.Hidroksi apatit içeren uygulamalar daha az seansta iyi sonuç verir. Vitamin ve mineral içeren uygulamalar en az 3-4 seans gerektirir.

Nem aşısı, porselen aşı, porselen aşı nedir?

Cilt Gençleştirme, nem aşısı, porselen aşı, porselen aşı aslında hepsi cilt altına kolajen artırıcı maddelerin enjekte edilmesidir. Değişik isimlerin verilmesi kullanılan markaların halka kendilerini tanıtmak için verdikleri isimlerdir. Cilt Gençleştirme ismine tanıtım ismidir. Aslında yapılan işlem mezoterapidir, yani cilt içine iyileştirici ilaçların verilmesidir.

Mineral aşı nedir?

Mineral aşı, hidroksi apatit içeren ürünlerin genel adıdır. Radiesse, Novuma, Kristal gibi markaların içinde hidroksi apatit bulunur.  Bu ürünler cilt altına enjekte edildiğinde, kolajeni artırır. Kemik üstüne koyulduğunda kemik dokusunu destekler, hacim verir. Daha uzun süre kalıcılığı vardır, etkisi diğer ürünlere göre daha uzun yaklaşık 2 yıl sürer.

Akıllı dolgu ne demek?

Akıllı doldu, Ellanse marka dolgunun kendini halka anlatmak için kullandığı slogandır. Akıllı dolgunun yani Ellanse marka dolgunun içinde,%30 polikaprolakton,%70karboksimetilselüloz vardır. Akıllı dolgu hem hacim verir, hem de cilt kalitesini artırır. Diğer dolgulardan farkı kalıcılık süresi daha uzundur. Kullanılan formuna göre 2-5 yıl kalıcılığı vardır.

Cilt Gençleştirme fiyatları nedir?

Yukarıda anlattığımız, cilt gençleştirme için kullanılabilecek marka vardır. Kullanılan markaya göre, gereken seans sayısına göre fiyatlar değişecektir. Genel olarak hyaluronik asit içeren cilt gençleştirme daha ucuz, hidroksi apatit ve polikaprolakton içeren markalar daha pahalıdır. Sizin için en uygun uygulamayı ve seans sayısını doktorunuz sizi gördükten sonra cildinizin ihtiyaçlarına göre söyleyebilir. Genellikle, yaşı daha genç, cildi ince kişilerde, hyaluronik asit içeren cilt gençleştirme daha çok tercih edilir. Çünkü hyaluronik asit su tutar, cildi nemlendirir. Yaşı daha ileri, kırışıklıkları olan kişilerde, mineral aşı veya akıllı dolgu dediğimiz ürünler kullanılmalıdır. Biolojikstümülan dediğimiz bu ürünler, daha pahalıdır ama kolejeni daha iyi uyarır ve etkisi ha uzun süre devam eder.

Cilt gençleştirmenin fiyatları kullanılan ürüne göre değişmektedir. Ne yazık ki tüm orijinal ürünler yurt dışından alınmaktadır, bu nedenle fiyatlar dövize bağlı artabilmektedir. Cilt Gençleştirme yaptırmayı düşünüyorsanız mutlaka kullanılacak ürünün FDA onayı olmasına dikkat edin çünkü cilt gençleştirme ciddi bir tıbbı işlemdir, cildinizin içine enjekte edilir. Bu nedenle cilt gençleştirme yaptıracaksanız fiyat yanında FDA onaylı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ne yazık ki özellikle uzak doğudan gelen ürünlerde çok ciddi alerjiler görebilmekteyiz.

Genlik aşısı nasıl yapılır?

Cilt Gençleştirme olarak uygulanacak ürünler çok ince iğneler ile cilt atına verilir. Öncesinde aneztezik krem kullanıldığı içiz işlem çok ağrılı değildir. Birkaç dakika sürer, sonra hemen günlük yaşantınıza dönebilirsiniz. Etkisi birkaç gün sonra görülmeye başlar. Kullanılan ürüne, cildinizin ihtiyacına göre seans sayısı belirlenir. Cilt Gençleştirme geleceğe yatırımdır, yaşlanma etkilerini azaltır. Bu nedenle daha fazla seans uygulatmak sonuçların daha iyi olmasını sağlar. 1 ay ara ile birkaç seans yaptırırsanız sonuçlar daha çok daha belirgin olur.

Cilt Gençleştirme kaç yaşında yapılır?

Cilt Gençleştirme, ihtiyaç olduğunda örneğin sivilce izleri için 18 yaşında bile yapılabilir. Vücuda uyumlu bir uygulama olduğu için yaş sınırı yoktur. Bunun yanı sıra, en çok ince kırışıklıkların başladığı kırklı yaşlarda kullanılmaktadır. Kısacası, cilt kalitesini artırmak istediğimiz her yaşta güvenle uygulanır. Özellikle yüzünüzde ince kırışıklıklardan şikâyetçiyseniz, cildinizin kalitesi artsın istiyorsanız her yaşta cilt gençleştirme yaptırabilirsiniz.

Cilt Gençleştirme zararlı mıdır?

Cilt Gençleştirme olarak kullanılan maddeler, vücuda uyumlu maddelerdir. Size bir zararlı yoktur. Cilt Gençleştirme, ciltte kolejen üretimini artırarak etki eder. Yani artan kendi kolejeninizdir, bu nedenle size bir zararı yoktur. Zaten işlem mutlaka doktor tarafından yapılmalıdır. İşlem yapacak doktor öncesinde, ciltte bir enjeksiyon veya cilt gençleştirme yapılmasına engel bir hastalığınız var mı kontrol eder. Bu şekilde cilt gençleştirme güvenle uygulanır.

Cilt Gençleştirme kalıcı mıdır?

Cilt Gençleştirme kalıcı değildir. Çünkü cilt gençleştirme etki mekanizması, kendi kolejeninizi artırmak üzerinedir. Yani artan kendi kolejeninizdir, bu kolejende zamanla azalır. Yaşlanmaya bağlı olarak cildimizdeki kolejen azalır, ince kırışıklık, elastikiyet kaybı gibi yaşlanma etkileri ortaya çıkar. Cilt Gençleştirme ile bu etkileri ötelemiş oluruz fakat yaşlanmayı durduramayız ancak azaltabiliriz.

Cilt Gençleştirme kendi kolajeni artırarak etki gösterir, oluşan kolajende sizin olduğu için zamanla yıkılacaktır. Kısacası yaşlanmayı tamamen durdurmamız mümkün değildir. Ama aralıklı olarak cilt gençleştirme yaparak kolajeni hep aktif tutup yaşlanma hızını yavaşlatabiliriz. Bu şekilde yaşımızın iyisi olabiliriz.

Cilt gençleştirmenin dolgudan farkı nedir?

Cilt Gençleştirme da, dolguda aslında aynı içeriğe sahiptir. Yani aynı maddelerden yapılır. Farkı bu maddelerin dolguda çok daha yoğun olmasıdır. Dolgu daha yoğundur ve daha derine yerleştirilir. Böylece dolgu etkisi sağlar, yüzdeki boşlukları doldurur. Cilt gençleştirmenin etkili madde oranları daha azdır, daha yumuşaktır, cildin altına değil cildin içine konur. Böylece kolejeni artırıp, cildin kalitesini artırır. Cilt Gençleştirme dolgu gibi boşluk doldurmaz, fakat kolejen artığı için bir miktar lifting yapar.

Sivilce izlerinde cilt gençleştirme yapılır mı?

Evet, sivilceye bağlı çukur ve izlerde cilt gençleştirme yapılır ve cildi yeniden yapılandırdığı için izlerde özellikle sivilceye bağlı çukur şeklinde izlerde çok etkilidir. Özellikle fraksiyonel radyofrekans gibi tedailerle birlikte kombine kullanıldığında etkisi daha da iyi olur.

Cilt Gençleştirme sonrası nelere dikkat etmeliyim?

Cilt Gençleştirme uygulaması sonrası, cildinize koruma amaçlı antibiyotikli kremler sürülecektir. Bu kremleri iki saat yıkamamanızı istiyor. İki saat sonra yıkayabilirsiniz fakat çok sıcak, kese, lif uygun değildir. Aynı gün içinde makyaj yapmanız tavsiye edilmez.

Yapmanız gereken en önemli şey düzenli güneş koruyucu kullanmanızdır. Çünkü cilt gençleştirme ile kolejeni artırmaya çalışıyoruz. Artan kolejenin yaşlanma ile birlikte tekrar yıkılmaması çok önemlidir. Çildi en fazla yağlandıran sigara ve güneştir. Bu nedenle sigara içmeyin. Yaz kış kapalı alanda bile olsanız sık sık güneş koruyucu krem kullanın.