Kaz ayağı kırışıklık tedavisi

Kaz ayağı dediğimiz bölge göz kenarlarıdır. Gözümüzün etrafını çevreleyen kaslar, gözümüzü kapatmamızı, gülmek gözümüzü kısmak gibi mimiklerimizi yapmamızı sağlar. Bu kasın (orbikularis okuli) hareketi, bölgenin cildi ince olduğu için göz kenarlarında çizgilere neden olur. Yaşlanma ile birlikte bu çizgiler kalıcı hale gelir yani gülmediğimiz zamanda göz kenarları kırışık görünür ve kaş ucunu aşağı çekerek yorgun, üzgün bir ifade verir. Bu yorgun ifadeden kurtulmak, kırışıklıkları azaltmak, daha genç, daha dinç bakışlar göz kenarı kırışıklık tedavisi yapıyoruz.

 

Göz çevresini gençleştirmek için neler yapılır?

Birincisi botulinum toksinidir. Kırışıklıkların tedavisinde en etkili yöntemdir. Bunun yanında göz çevresindeki cildin kalitesini artırmak, göz çevresini gençleştirmek için özel üretilmiş cilt gençleştirme vardır. Göz çevresi cilt gençleştirme içinde hyaluronik asit ve peptitler vardır. Bu maddeler kolajeni artırır, cildi nemlendirir. Botulinıum toksini ile birlikte kullanılabilir.  

Göz çevresi botulinum toksini ne işe yarar?

Yaşlanma ile birlikte bu çizgiler kalıcı olur yani gülmediğimiz zamanda göz kenarları kırışık görünür. Göz çevresinin derisi ince olduğu için en kolay kırışan alanlardan bir tanesidir.  Botulinum toksini enjeksiyonu, göz kenarlarındaki bu kırışıklığa neden olan alandaki kas hareketini bloke eder. Kas hareketi olmayınca üzerindeki cilt kırışmaz, mevcut kırışıklıklar azalır.

 

Kazayağı kırışıklıkları olmasın diye ne yapmalısınız?

 Göz kenarı hassas bir bölgedir, iyi korumalısınız. Korumak için mutlaka göz çevresine güneş koruyucu krem kullanın. Güneş koruyucuyu mümkün olduğunca göz çevresine yaklaştırın. Bazı güneş koruyucular göze yakın sürüldüğünde gözde yanma batma yapabilir, bu nedenle güneş koruyucu seçerken deneyin gözünüzü rahatsız etmeyen bir krem alın ve mutlaka göz kenarlarına da kullanın. Bunun yanında göz çevresini nemlendirin, kuru cilt daha kolay kırışır.  Kırışıklıklar olmasın diye koruyucu botulinum toksini yaptırabilirsiniz. Koruyucu botulinum toksini genellikle 30 lu yaşlarda kırışıklıklar daha yerleşmeden uygulanır, kaz ayaklarında kırışıklık olmasına engel olur.

Göz kenarı kırışıklık tedavisi sonuçları nelerdir?

Göz kenarında kullanılan botulinum toksini hem kırışıklıkları açar hem de kaşları yukarı kaldırır. Kaşları kaldırmak bakışların daha genç ve çekici olmasını sağlar.